Szukaj
Konto

Lekarze ostrzegają przed niebezpiecznym nawykiem. Niemal każdy robi to tuż przed snem

Lekarze ostrzegają przed niebezpiecznym nawykiem. Niemal każdy robi to tuż przed snem
Źródło: Grafika ilustracyjna wygenerowana przy użyciu AI | alert - grafika ilustracyjna
Lekarze biją na alarm. Okazuje się, że czynność, którą regularnie powtarza wielu z nas przed pójściem spać, może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie i sen.
Co musisz wiedzieć:
  • Telefon przed snem może pogarszać jakość snu i utrudniać regenerację.
  • Niebieskie światło z ekranu zaburza naturalny rytm organizmu.
  • Stresujące treści wieczorem zwiększają napięcie i problemy z zasypianiem.

Smartfony stały się jednym z najważniejszych urządzeń w codziennym życiu. Korzystamy z nich nie tylko do rozmów, ale także do pracy, zakupów, bankowości, nauki i rozrywki. Dla wielu osób telefon jest pierwszą rzeczą, po którą sięgają rano, i ostatnią przed snem.

Lekarze ostrzegają przed niebezpiecznym nawykiem

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Amerykańską Akademię Medycyny Snu (AASM) korzystanie z telefonu lub tabletu przed snem w celu przeglądania wiadomości i bieżących wydarzeń powoduje pogorszenie jakości snu.

Zagłębianie się w tematy wywołujące stres lub niepokój przed snem utrudnia osiągnięcie głębokiego, regenerującego snu, który jest niezbędny dla ogólnego stanu zdrowia

powiedział dr James Rowley, były prezes AASM. 

Korzystanie z telefonu przed snem powinno być całkowicie ograniczone, ale ważne jest również zwracanie uwagi na rodzaj treści, które przegląda się tuż przed snem – wyjaśnił.

Co robić?

AASM zaleca, aby dorośli spali co najmniej siedem godzin każdej nocy i unikali ekspozycji na niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne na 30–60 minut przed snem. 

Sięgamy po ekrany, aby odprężyć się i zrelaksować przed snem, mimo że może to uniemożliwić właściwy odpoczynek i regenerację

– mówi Rowley.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 24.07.2026 11:36
Źródło: aasm.org