Komunikat Straży Granicznej. Pilne doniesienia z granicy

- W dniach 12–14 czerwca 2026 r. na granicach Polski skontrolowano tysiące osób i pojazdów, odnotowując także odmowy wjazdu.
- Na granicy z Niemcami sprawdzono prawie 11 tys. osób i blisko 5 tys. pojazdów, a na granicy z Litwą ponad 13 tys. osób i ponad 6 tys. pojazdów.
- Tymczasowe kontrole na granicach z Niemcami i Litwą pozostają utrzymane do 1 października 2026 roku.
Granica z Niemcami
Na granicy polsko-niemieckiej działania służb objęły bardzo dużą liczbę podróżnych i pojazdów. W dniach 12–14 czerwca 2026 r.:
- skontrolowano prawie 11 tys. osób,
- sprawdzono blisko 4,9 tys. środków transportu,
- 5 osobom odmówiono wjazdu na terytorium Polski,
- 2 osoby przekazano w ramach readmisji do Niemiec.
Granica z Litwą
Równie intensywne kontrole prowadzono na granicy z Litwą. W tym samym okresie:
- skontrolowano ponad 13,2 tys. osób,
- sprawdzono prawie 6,7 tys. pojazdów,
- 4 osobom odmówiono wjazdu na terytorium Polski,
- 45 osób przekazano w ramach readmisji na Litwę,
- zatrzymano za pomocnictwo 1 obywatela Ukrainy.
Granica z Białorusią
W raporcie znalazła się także pozytywna informacja dotycząca granicy z Białorusią. W dniach 12–14 czerwca 2026 r. nie odnotowano prób nielegalnego przedostania się do Polski.
Strefa buforowa przedłużona. Decyzje MSWiA
Przypomnijmy, że strefa buforowa przy granicy polsko-białoruskiej została wprowadzona 13 czerwca 2024 r., a następnie była kilkukrotnie przedłużana. Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji czasowy zakaz przebywania w strefie obejmuje odcinek granicy o długości 78,29 km. W zależności od fragmentu szerokość strefy wynosi od 200 metrów do nawet 4 kilometrów w głąb kraju.
Zgodnie z informacjami podanymi przez serwis infosecurity24.pl MSWiA chce przedłużyć obowiązywanie strefy buforowej przy granicy z Białorusią o kolejne 90 dni. „Nowe przepisy miałyby wejść w życia 3 czerwca 2026 r., czyli dzień po wygaśnięciu obecnie obowiązujących ograniczeń” – podkreślono.
Kontrole z Niemcami i Litwą – do kiedy?
Od 5 kwietnia obowiązuje nowe rozporządzenie MSWiA, zgodnie z którym kontrole na granicach z Niemcami i Litwą będą obowiązywać przez kolejne pół roku – do 1 października.
Zgodnie z Kodeksem granicznym Schengen państwo członkowskie może przywrócić kontrolę graniczną na granicach wewnętrznych na okres do sześciu miesięcy w przypadku możliwego do przewidzenia poważnego zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego.
Komentarze
Dr Rafał Brzeski: Likwidacja Polski rozwiązałaby wiele problemów











