Szukaj
Konto

Immunitet Małgorzaty Manowskiej. Jest decyzja Trybunału Stanu

18.09.2025 18:26
Pilne
Źródło: tysol / grafika własna
Komentarzy: 0
Postępowanie Trybunału Stanu ws. immunitetu I prezes SN Małgorzaty Manowskiej zostało umorzone - przekazał PAP Piotr Sak. Sędzia TS - który był w trzyosobowym składzie Trybunału podejmującym decyzję - poinformował, że postępowanie umorzono „z dwóch podstaw: brak kworum i brak uprawnionego oskarżyciela".
Co musisz wiedzieć
  • Trybunał Stanu umorzył postępowanie ws. immunitetu I prezes SN Małgorzaty Manowskiej
  • Decyzję podjęto w trzyosobowym składzie
  • Powodem umorzenia był brak kworum oraz brak uprawnionego oskarżyciela
  • Prokuratura chciała postawić Manowskiej zarzuty dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków
  • Szczegółowe uzasadnienie decyzji ma zostać opublikowane w piątek na stronie Trybunału Stanu

 

W piątek uzasadnienie decyzji

Sędzia Sak przekazał ponadto, że uzasadnienie czwartkowej decyzji pojawi się w piątek na stronie Trybunału Stanu. Potwierdził, że czwartkowe posiedzenie TS odbyło się w trzyosobowym składzie.

Burza wokół immunitetu Manowskiej

Łącznie prokuratura chciała Manowskiej przedstawić zarzuty: przekroczenia uprawnień w związku z głosowaniami w Kolegium SN, a także niedopełnienia obowiązków w związku - po pierwsze - z niezwołaniem posiedzenia Trybunału Stanu oraz - po drugie - z zaniechaniem wykonania obowiązku wynikającego z prawomocnego orzeczenia sądu w Olsztynie odnoszącego się do sędziego Pawła Juszczyszyna.

Lewandowski: sędzia Zych zgłosił zdanie odrębne do orzeczenia ws. Manowskiej

Mec. Bartosz Lewandowski, pełnomocnik I prezes SN Małgorzaty Manowskiej, poinformował, że sędzia TS Józef Zych zgłosił zdanie odrębne do orzeczenia o umorzeniu postępowania TS ws. Małgorzaty Manowskiej. Decyzja zapadła w trzyosobowym składzie sędziów: Piotr Andrzejewski, Józef Zych i Piotr Sak.

Lewandowski podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że - ze względu na wyłączenie jawności - członkowie czwartkowego posiedzenia TS zostali pouczeni, że nie mogą ujawniać jego szczegółów.

Przekazał, że zdanie odrębne do orzeczenia w trzyosobowym składzie zgłosił sędzia Zych. Według Lewandowskiego szczegółowe uzasadnienie ma zostać opublikowane w piątek, aby - jak wskazał - nie było "żadnych przeinaczeń dotyczących argumentacji".

Trybunał Stanu umorzył postępowanie z wniosku PK o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej I Prezes SN Małgorzaty Manowskiej. Jednocześnie zarządził pozostawienie wniosku prokuratora o wyłączenie sędziów bez rozpoznania jako pochodzących od osoby nieuprawnionej

- napisał na platformie X dzisiejsze posiedzenie adw. Bartosz Lewandowski.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 18.09.2025 18:26
Źródło: PAP