[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Uczmy się od braci Węgrów
![[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Uczmy się od braci Węgrów](https://tysol.pl/storage/files/2026/3/1/b596b23e-ea42-46b1-bdfa-5e0b58887993/41136.jpg?p=article_hero_mobile)
Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. Okres ten służy refleksji na rozmaite tematy. W Bazylice św. Jozefata w Milwaukee reaktywowano zwyczaj klękania do komunii świętej, a w Bay View widać coraz więcej dekoracji z napisami: Merry Christmas.
W grudniu spotykałem się dużo z Polakami i z Amerykanami polskiego pochodzenia w moim Milwaukee, gdzie co dziewiąta osoba ma polskie pochodzenie. Zwłaszcza młodsze pokolenie jest żywo zainteresowane tym wszystkim, co się dzieje w Polsce. Szczególnie Ci, którzy niedawno wrócili z podróży do Polski. Wszyscy są zachwyceni zmianami w Polsce i rozmawiają często z ich amerykańskimi kolegami, snując plany kolejnych podróży. Starsza generacja z kolei jest mocno zatroskana falą zniesławiania Polski przez prasę międzynarodową. Pytają wprost: Kiedy polski rząd podejmie konkretne działania w celu naprawy tego stanu rzeczy? Słyszę często komentarze mówiące, że gdyby żył Prezes Moskal, nigdy by nie pozwolił na taki stan rzeczy. Nie ma ścieżki komunikacyjnej między starą Polonią a Polską. TVP ze względów licencyjnych od dawna jest zablokowane w USA. Od 1989 ciągle nie ma jasnego przekazu w języku angielskim do milionów odbiorców w Stanach Zjednoczonych. Praktycznie nie ma żadnego medium, które byłoby adresowane do Amerykanów polskiego pochodzenia. Niepokojącym, ale logicznym zjawiskiem jest więc czerpanie wiedzy o Polsce z mediów amerykańskich, co - jak wiemy - nie zawsze jest obiektywne. W 2013 roku Prezydent Węgier Wiktor Orbán powołał w USA The Hungary Initiatives Foundation, przeznaczając jako kapitał założycielski 10 milionów euro. Celem tej fundacji jest pobudzanie aktywności węgierskiej wspólnoty w USA, a tak naprawdę budowanie węgierskiego lobby w Stanach Zjednoczonych. Fundacja co roku przyznaje liczne granty na odbudowę i promowanie spraw węgierskich w USA. W zarządzie fundacji zasiadają znani politycy amerykańscy zarówno z lewa, jak i z prawa amerykańskiej sceny politycznej. Fundacja posiada licznych stypendystów, którzy przyjeżdżają na staże do waszyngtońskich think tanków, Departamentu Stanu i Obrony. W ten sposób Węgrzy szkolą swoje elity w stolicy światowej polityki. Tworzą w ten sposób swoistą trampolinę dla swoich przyszłych elit politycznych. Wspomniałem tutaj o grantach i transparentnym dysponowaniu finansami. Otóż, aby nie tworzyć niejasnych sytuacji dla podmiotów działających na terenie Stanów Zjednoczonych, fundacja działa w ramach prawa amerykańskiego, co stanowi bardzo ważną kwestię po aferze fundacji Clintonów, gdzie amerykański fiskus podnosi każdorazowo czerwoną flagę na jakikolwiek transfer pieniędzy zza granicy, czego politycy w Warszawie wyraźnie nie rozumieją, a wnioski o granty nadal składa się w Warszawie, co z definicji stwarza problemy polonijnym podmiotom w USA. W Waszyngtonie podobno istnieje filia Warsaw Institute. Wysłałem tam kilka e-maili, ale nigdy nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Właśnie w Milwaukee powstaje poważny projekt medialny ukierunkowany do starej, angielskojęzycznej Polonii, która chciałaby współpracować z Polską, wysyłać swoje dzieci na wakacje i co najważniejsze - robić biznes w kraju nad Wisłą, a może nawet wspierać taką polską fundację na wzór węgierski. Może w tym nowym rozdaniu warto wrócić do pomysłu budowy propolskiego lobby w Stanach Zjednoczonych?



Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 18.12.2019 21:50
Komentarze
Żurek napisał do nowych władz Węgier. Chodzi o Ziobrę
22.05.2026 17:21
Zbigniew Ziobro ma nowe obywatelstwo? Zaskakujące słowa premiera Węgier
21.05.2026 08:08
Peter Magyar przyjedzie do Polski. To będzie jego pierwsza zagraniczna wizyta
11.05.2026 13:17

Komentarzy: 0
– Premier Węgier Peter Magyar pojedzie do Warszawy w przyszłym tygodniu – powiedziała w poniedziałek w parlamencie przyszła węgierska minister spraw zagranicznych Anita Orban.
Czytaj więcej
Zbigniew Ziobro opuścił Węgry. Były minister jest w USA
10.05.2026 09:34

Komentarzy: 0
Według informacji przekazanych przez TV Republika były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przebywa obecnie w Stanach Zjednoczonych. Sprawa wywołała natychmiastowe komentarze polityków PiS, którzy mówią o politycznej nagonce i działaniach wymierzonych w byłego szefa resortu sprawiedliwości.
Czytaj więcej
Węgry: Parlament wybrał Petera Magyara na urząd premiera Węgier
09.05.2026 15:07

Komentarzy: 0
Deputowani do Zgromadzenia Narodowego Węgier wybrali w sobotę przewodniczącego partii TISZA Petera Magyara na urząd premiera Węgier. Kadencja szefa węgierskiego rządu trwa cztery lata.
Czytaj więcej

