Gdzie miałaby powstać amerykańska baza wojskowa w Polsce? Padła ważna deklaracja Pentagonu

Rozmowy z USA nabierają tempa
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował na platformie X, że negocjacje dotyczące utworzenia stałej bazy wojskowej Stanów Zjednoczonych w Polsce weszły w kolejny etap.
Jak przekazał, stało się to po uzyskaniu odpowiedzi od szefa Pentagonu Pete'a Hegsetha na pismo skierowane 29 maja. Polski rząd kontynuuje starania o zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy stacjonujących w naszym kraju w formule stałej.
"Departament Wojny jest otwarty na ofertę Polski w zakresie stałego stacjonowania sił amerykańskich na jej terytorium" - zacytował odpowiedź Pentagonu szef MON. "Jesteśmy na kolejnym etapie rozmów. W Pentagonie trwa przegląd sił, który będzie podstawą dalszych decyzji" - dodał.
Rząd przyjął uchwałę
Do sprawy odniosła się także w sobotę w RMF FM wiceszefowa MON Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.
"29 maja premier Kosiniak wysyła swoją deklarację do Waszyngtonu, że jesteśmy zainteresowani. Trzy tygodnie później Rada Ministrów przyjmuje uchwałę o tym, że polski rząd dąży w tym kierunku i to premier Kosiniak-Kamysz jest jedynym uprawnionym do prowadzenia negocjacji" - podkreśliła.
Według przedstawicieli resortu obrony decyzja dotycząca utworzenia stałej bazy może zapaść w ciągu kilku miesięcy, choć sama realizacja inwestycji potrwa znacznie dłużej.
Obecność wojsk USA w Polsce
Obecnie na terytorium Polski stacjonuje około 10 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Większość z nich przebywa jednak w naszym kraju w ramach rotacyjnych misji.
Najważniejszymi elementami obecności wojsk USA są obecnie stałe Wysunięte Dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA w Camp Kościuszko w Poznaniu oraz Garnizon Armii Stanów Zjednoczonych, również zlokalizowany w Poznaniu, odpowiedzialny za wsparcie administracyjne i logistyczne.
Gdzie mogłaby powstać stała baza?
W tym miesiącu wiceszef MON Stanisław Wziątek, pytany o możliwą lokalizację przyszłej bazy, wskazał zachodnią część Polski, a w szczególności Szczecin.
"Łatwość transportu ciężkiego sprzętu dodatkową drogą komunikacyjną ma tutaj ogromne znaczenie" - podkreślił.
Polska od dłuższego czasu zabiega o zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy stacjonujących w naszym kraju na stałe. Taki model oznaczałby nie tylko rozmieszczenie konkretnych jednostek wojskowych, ale również możliwość dłuższego pobytu żołnierzy wraz z rodzinami. Obecnie amerykańskie kontyngenty pełnią służbę głównie w systemie rotacyjnym, w którym kolejne jednostki zastępują się co kilka miesięcy.
Komentarze
Nowa baza USA w Polsce. „Przekazałem propozycję”

Kosiniaka-Kamysza „zbrodnia i zdrada”

Szef MON: Zbrodnią i zdradą byłoby niewykorzystanie pieniędzy z SAFE

MON robi propagandę dla SAFE. Ta ilość amunicji to zbyt mało, aby obronić kraj

Szef MON: 29 umów wartych 78 mld zł w jeden dzień to rekord w historii modernizacji wojska







