Szukaj
Konto

Gdzie miałaby powstać amerykańska baza wojskowa w Polsce? Padła ważna deklaracja Pentagonu

Władysław Kosiniak-Kamysz  na konferencji prasowej
Źródło: PAP/EPA | Autor: Boglarka Bodnar | Licencja: umowa licencyjna | Władysław Kosiniak-Kamysz
Rozmowy dotyczące utworzenia stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce weszły w kolejny etap. Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że po odpowiedzi Pentagonu trwają dalsze działania, a kluczowe znaczenie będzie miał prowadzony w USA przegląd sił.
Co musisz wiedzieć:
  • Polska zabiega o stałą obecność wojsk USA.
  • Pentagon zadeklarował otwartość na polską propozycję.
  • Jedną z możliwych lokalizacji wskazywano Szczecin.

 

Rozmowy z USA nabierają tempa

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował na platformie X, że negocjacje dotyczące utworzenia stałej bazy wojskowej Stanów Zjednoczonych w Polsce weszły w kolejny etap.

Jak przekazał, stało się to po uzyskaniu odpowiedzi od szefa Pentagonu Pete'a Hegsetha na pismo skierowane 29 maja. Polski rząd kontynuuje starania o zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy stacjonujących w naszym kraju w formule stałej.

"Departament Wojny jest otwarty na ofertę Polski w zakresie stałego stacjonowania sił amerykańskich na jej terytorium" - zacytował odpowiedź Pentagonu szef MON. "Jesteśmy na kolejnym etapie rozmów. W Pentagonie trwa przegląd sił, który będzie podstawą dalszych decyzji" - dodał.

 

Rząd przyjął uchwałę

Do sprawy odniosła się także w sobotę w RMF FM wiceszefowa MON Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.

"29 maja premier Kosiniak wysyła swoją deklarację do Waszyngtonu, że jesteśmy zainteresowani. Trzy tygodnie później Rada Ministrów przyjmuje uchwałę o tym, że polski rząd dąży w tym kierunku i to premier Kosiniak-Kamysz jest jedynym uprawnionym do prowadzenia negocjacji" - podkreśliła.

Według przedstawicieli resortu obrony decyzja dotycząca utworzenia stałej bazy może zapaść w ciągu kilku miesięcy, choć sama realizacja inwestycji potrwa znacznie dłużej.

 

Obecność wojsk USA w Polsce

Obecnie na terytorium Polski stacjonuje około 10 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Większość z nich przebywa jednak w naszym kraju w ramach rotacyjnych misji.

Najważniejszymi elementami obecności wojsk USA są obecnie stałe Wysunięte Dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA w Camp Kościuszko w Poznaniu oraz Garnizon Armii Stanów Zjednoczonych, również zlokalizowany w Poznaniu, odpowiedzialny za wsparcie administracyjne i logistyczne.

 

Gdzie mogłaby powstać stała baza?

W tym miesiącu wiceszef MON Stanisław Wziątek, pytany o możliwą lokalizację przyszłej bazy, wskazał zachodnią część Polski, a w szczególności Szczecin.

"Łatwość transportu ciężkiego sprzętu dodatkową drogą komunikacyjną ma tutaj ogromne znaczenie" - podkreślił.

Polska od dłuższego czasu zabiega o zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy stacjonujących w naszym kraju na stałe. Taki model oznaczałby nie tylko rozmieszczenie konkretnych jednostek wojskowych, ale również możliwość dłuższego pobytu żołnierzy wraz z rodzinami. Obecnie amerykańskie kontyngenty pełnią służbę głównie w systemie rotacyjnym, w którym kolejne jednostki zastępują się co kilka miesięcy.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 28.06.2026 13:07
Źródło: rmf