[Tylko u nas] Ks. Janusz Chyła: Ukrzyżowany również za nas
![[Tylko u nas] Ks. Janusz Chyła: Ukrzyżowany również za nas](https://tysol.pl/storage/files/2026/3/1/a9bd56bf-8d3a-4824-9bd0-dc6577acdf61/42665.jpg?p=article_hero_mobile)
Ratowanie życia bliźniego, zwłaszcza kosztem własnego, wzbudza podziw. Ludzi dokonujących takich czynów, uważamy za bohaterów. Pan Jezus mówi w tym przypadku o największym darze: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15,13). Słowa te potwierdził życiem jak nikt inny. Oddał wszystko. Niczego nie zachował dla siebie. Każdą chwilą życia, słowem i czynem – aż do śmierci – służył ludziom.
Uważamy za prawdę oczywistą, że śmierć Jezusa była ofiarą miłości. Jednak słowa "Ukrzyżowany również za nas", poddane głębszej refleksji, mogą zdumiewać. I to z kilku powodów. Krzyż - jak pisał św. Paweł - dla jednych jest głupstwem, a dla innych zgorszeniem (por. 1 Kor 1,17-25). Dlaczego finał ziemskiego życia najlepszego z ludzi, był tak dramatyczny? W jakim znaczeniu Jezus został ukrzyżowany za nas, skoro żyjemy tyle lat po tych wydarzeniach?
Na ukrzyżowanie Jezusa możemy patrzeć z punktu widzenia historycznego i teologicznego. W pierwszym przypadku Jezus został niesprawiedliwie skazany, a w zamian ułaskawiony został Barabasz. Wymiar teologiczny jest jednak ważniejszy. Skutkiem ludzkiego grzechu jest śmierć. To my zasłużyliśmy na ukrzyżowanie. Ale Jezus wziął ten ciężar na swoje ramiona. W pewnym sensie każdy z nas jest Barabaszem, za którego umarł Jezus.
Dlaczego Odkupienie dokonało się za taką cenę? Oczywiście Bóg mógł wybrać inną drogę ocalenia człowieka, ale zechciał być solidarny z nami, aż do końca, do najgłębszego zagubienia. Traktuje On poważnie naszą wolność i skutki złego jej zagospodarowania. Wniknął we wszystkie pokłady życia, w ludzkie dzieje naznaczone złem, aby u samego źródła uzdrowić człowieka. Krzyż Chrystusa objawił moc grzechu i siłę miłości, która ostatecznie pokonała śmierć. Ukrzyżowanie widziane z tej perspektywy jest zwycięstwem, a nie porażką.
Na ukrzyżowanie Jezusa możemy patrzeć z punktu widzenia historycznego i teologicznego. W pierwszym przypadku Jezus został niesprawiedliwie skazany, a w zamian ułaskawiony został Barabasz. Wymiar teologiczny jest jednak ważniejszy. Skutkiem ludzkiego grzechu jest śmierć. To my zasłużyliśmy na ukrzyżowanie. Ale Jezus wziął ten ciężar na swoje ramiona. W pewnym sensie każdy z nas jest Barabaszem, za którego umarł Jezus.
Dlaczego Odkupienie dokonało się za taką cenę? Oczywiście Bóg mógł wybrać inną drogę ocalenia człowieka, ale zechciał być solidarny z nami, aż do końca, do najgłębszego zagubienia. Traktuje On poważnie naszą wolność i skutki złego jej zagospodarowania. Wniknął we wszystkie pokłady życia, w ludzkie dzieje naznaczone złem, aby u samego źródła uzdrowić człowieka. Krzyż Chrystusa objawił moc grzechu i siłę miłości, która ostatecznie pokonała śmierć. Ukrzyżowanie widziane z tej perspektywy jest zwycięstwem, a nie porażką.

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 23.01.2020 23:00
Komentarze
Krzyże wróciły na Kopiec Powstania Warszawskiego
08.03.2026 20:52
"Znak krzyża przeszkadza w Warszawie Rafała Trzaskowskiego". Społecznicy alarmują o dewastacji krzyży na Kopcu PW
05.03.2026 16:40

Komentarzy: 0
Instytut Pamięci Narodowej domaga się ukarania sprawców aktu wandalizmu na Kopcu Powstania Warszawskiego, który miał polegać na dewastacji krzyży. Warszawski Zarząd Zieleni wyjaśnia, że krzyże przewróciły się wraz z topniejącym śniegiem. Innego zdania są społecznicy, którzy od lat walczą o obecność krzyży na Kopcu Powstania Warszawskiego.
Czytaj więcej
Wojewoda zdjął krzyż w urzędzie. Jest decyzja sądu
05.03.2026 15:47

Komentarzy: 0
Sąd Okręgowy w Lublinie utrzymał w mocy wyrok tutejszego sądu rejonowego uniewinniający wojewodę lubelskiego Krzysztofa Komorskiego w sprawie zdjęcia krzyża w reprezentacyjnej sali urzędu. Prywatni oskarżyciele zarzucali mu przekroczenie uprawnień i obrazę uczuć religijnych.
Czytaj więcej
Po bulwersującym zdarzeniu w szkole podstawowej ruszył obywatelski apel „Nie zdejmę Krzyża”
15.01.2026 20:28

Komentarzy: 0
W grudniu 2025 roku w Szkole Podstawowej w Kielnie (na Kaszubach) doszło do wstrząsającego wydarzenia. Nauczycielka kilkukrotnie zdejmowała krzyż ze ściany sali lekcyjnej. Gdy grupa 13-latków przyniosła nowy, plastikowy krucyfiks i sama go zawiesiła, kobieta - mimo głośnych protestów uczniów - zdjęła go i wyrzuciła prosto do kosza na śmieci. Sprawa szybko zyskała rozgłos, a prawnicy z Instytutu Ordo Iuris stanęli po stronie poszkodowanych dzieci i ich rodziców. W odpowiedzi na ten incydent oraz na szerszy trend ograniczania obecności symboli chrześcijańskich w przestrzeni publicznej, trzy organizacje - Instytut Ordo Iuris, Centrum Życia i Rodziny oraz Stowarzyszenie Fidei Defensor - uruchomiły obywatelski apel „Nie zdejmę Krzyża”.
Czytaj więcej
Związkowcy zbulwersowani. Nauczycielka, która miała wyrzucić krzyż do kosza, została zawieszona przed dyrekcję
08.01.2026 09:03

