Jerzy Bukowski: Toi toi na kołach?

Propozycja Wantucha nie spotkała się z pozytywnym przyjęciem w kierownictwie krakowskiego MPK.
W jednym z odcinków kultowego serialu telewizyjnego Stanisława Barei pt. "Alternatywy 4" przeprowadzająca się do nowego mieszkania nauczycielka postanowiła przewieźć tam meble korzystając z pomocy uczniów. Wsiadła więc z nimi do miejskiego autobusu, w którym oprócz pasażerów jechały w związku z tym walizki, krzesła, stoliki, lampy, wazony, książki, obrazy i wiele innych przedmiotów. Na jednym z przystanków wsiadł do pojazdu mocno znietrzeźwiony jegomość i zobaczywszy przed sobą stół z dwoma krzesłami powiedział z zachwytem:
- Wspaniale! Mamy nareszcie autobusy restauracyjne. Wiedziałem, że do tego dojdzie, wiedziałem.
Ta scena przypomniała mi się, kiedy przeczytałem w portalu KrkNews, że znany z kontrowersyjnych propozycji krakowski radny Łukasz Wantuch zgłosił pomysł przerobienia wycofanego z ruchu miejskiego autobusu na obwoźną toaletę. Zainspirowało go zdjęcie radnego Adama Kality z Sankt Petersburga, na którym widać taki właśnie pojazd.
"Swoim pomysłem Wantuch podzielił się z użytkownikami Facebooka, którzy podchwycili temat. Do dyskusji włączyły się nawet krakowskie radne, którym pomysł najwyraźniej przypadł do gustu. Pojawiły się również zdjęcia z innych miast, w których takie rozwiązanie funkcjonuje z powodzeniem" - czytamy na stronie www.krknews.pl
Wantuch tłumaczył w rozmowie z portalem, że nie chodzi mu o masową produkcję "sławojek" na kółkach, a o przerobienie na obwoźną toaletę tylko jednego egzemplarza:
- Można go szybko uruchomić i wykorzystywać na przykład podczas dni dzielnic czy innych uroczystości miejskich. Na pewno byłoby to o wiele lepsze i komfortowe rozwiązanie niż zwykłe toi toie. Autobus sanitarny mógłby być całkiem niezłym materiałem marketingowym poprawiającym wizerunek miasta. Przeróbce podlegałby wyłącznie pojazd wycofany z ruchu przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.
- Te autobusy sprzedajemy za grosze, miasto musiałoby jedynie zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych za modernizację - dodał.
Propozycja Wantucha nie spotkała się jednak z pozytywnym przyjęciem w kierownictwie krakowskiego MPK.
- Wycofaliśmy z ruchu wszystkie stare autobusy, które znalazły nowych nabywców. Komunikacja w Krakowie się rozwija, więc nawet jeśli kupimy nowe pojazdy, nie oznacza to, że będziemy coś wycofywać, bo tabor mamy naprawdę nowoczesny - powiedział dziennikarzowi KrkNews rzecznik spółki Marek Gancarczyk.
Redakcji portalu bardzo spodobał się ten pomysł.
"Krakowianie borykają się z brakiem dostępu do publicznych klozetów, co zwłaszcza w lecie, gdy rośnie spożycie napojów chłodzących jest szczególnie wyczuwalne. Inwestycja w autobus sanitarny z pewnością zwróciłaby się w czasie jednego sezonu, magistraccy urzędnicy powinni więc przełknąć śmiech i działać zgodnie z rzymską maksymą, głoszącą, że pecunia non olet…" - napisano w odredakcyjnym komentarzu.
- Wspaniale! Mamy nareszcie autobusy restauracyjne. Wiedziałem, że do tego dojdzie, wiedziałem.
Ta scena przypomniała mi się, kiedy przeczytałem w portalu KrkNews, że znany z kontrowersyjnych propozycji krakowski radny Łukasz Wantuch zgłosił pomysł przerobienia wycofanego z ruchu miejskiego autobusu na obwoźną toaletę. Zainspirowało go zdjęcie radnego Adama Kality z Sankt Petersburga, na którym widać taki właśnie pojazd.
"Swoim pomysłem Wantuch podzielił się z użytkownikami Facebooka, którzy podchwycili temat. Do dyskusji włączyły się nawet krakowskie radne, którym pomysł najwyraźniej przypadł do gustu. Pojawiły się również zdjęcia z innych miast, w których takie rozwiązanie funkcjonuje z powodzeniem" - czytamy na stronie www.krknews.pl
Wantuch tłumaczył w rozmowie z portalem, że nie chodzi mu o masową produkcję "sławojek" na kółkach, a o przerobienie na obwoźną toaletę tylko jednego egzemplarza:
- Można go szybko uruchomić i wykorzystywać na przykład podczas dni dzielnic czy innych uroczystości miejskich. Na pewno byłoby to o wiele lepsze i komfortowe rozwiązanie niż zwykłe toi toie. Autobus sanitarny mógłby być całkiem niezłym materiałem marketingowym poprawiającym wizerunek miasta. Przeróbce podlegałby wyłącznie pojazd wycofany z ruchu przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.
- Te autobusy sprzedajemy za grosze, miasto musiałoby jedynie zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych za modernizację - dodał.
Propozycja Wantucha nie spotkała się jednak z pozytywnym przyjęciem w kierownictwie krakowskiego MPK.
- Wycofaliśmy z ruchu wszystkie stare autobusy, które znalazły nowych nabywców. Komunikacja w Krakowie się rozwija, więc nawet jeśli kupimy nowe pojazdy, nie oznacza to, że będziemy coś wycofywać, bo tabor mamy naprawdę nowoczesny - powiedział dziennikarzowi KrkNews rzecznik spółki Marek Gancarczyk.
Redakcji portalu bardzo spodobał się ten pomysł.
"Krakowianie borykają się z brakiem dostępu do publicznych klozetów, co zwłaszcza w lecie, gdy rośnie spożycie napojów chłodzących jest szczególnie wyczuwalne. Inwestycja w autobus sanitarny z pewnością zwróciłaby się w czasie jednego sezonu, magistraccy urzędnicy powinni więc przełknąć śmiech i działać zgodnie z rzymską maksymą, głoszącą, że pecunia non olet…" - napisano w odredakcyjnym komentarzu.

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 14.06.2019 11:53
Komentarze
Kara za referendum. Tusk rozwiązał struktury w Małopolsce
01.06.2026 16:04

Komentarzy: 0
Uchwałą Zarządu Krajowego KO zostały rozwiązane struktury regionalne partii w Małopolsce – poinformowała w poniedziałek posłanka Dorota Niedziela, która została wyznaczona na komisarza regionalnego.
Czytaj więcej
Nieoficjalnie: Donald Tusk rozwiązał struktury Koalicji Obywatelskiej w Małopolsce
01.06.2026 14:58

Komentarzy: 0
Portal Onet.pl poinformował w poniedziałek po południu, że szef Koalicji Obywatelskiej i premier Donald Tusk podjął radykalną decyzję - struktury KO w Małopolsce zostały rozwiązane. Ma to być kara dla regionalnych władz partii za klęskę w referendum w Krakowie.
Czytaj więcej
Marcin Bąk: Demokracjo, Demokracjo, bogini szalona...
30.05.2026 20:54

Komentarzy: 0
Demokraci poświęcają wiele uwagi i wiele energii na obronę Demokracji. Obronę przed nią samą. Takie przynajmniej wrażenie można odnieść, gdy będziemy obserwować nerwowe ruchy związane na przykład z torpedowaniem projektu prezydenckiego referendum lub próby, nieskuteczne zresztą, storpedowania referendum za odwołaniem prezydenta Krakowa.
Czytaj więcej
Andrzej Duda liderem sondażu w Krakowie. Kandydaci KO daleko w tyle
28.05.2026 17:51

Komentarzy: 0
Po odwołaniu Aleksandra Miszalskiego ruszyła polityczna walka o Kraków. W mieście pojawiają się kolejne nazwiska potencjalnych kandydatów, a najnowszy sondaż pokazuje, kto dziś miałby największe szanse na zwycięstwo. Na czele znalazł się były prezydent Andrzej Duda.
Czytaj więcej
Pilny komunikat dla mieszkańców Krakowa
27.05.2026 12:47
