Jerzy Bukowski: Kot ocierający się o Pomnik na Westerplatte. Skandaliczny kalendarz

Nie chcę używać słów powszechnie uznanych za obraźliwe, więc powstrzymam się od skomentowania tej obrażającej pamięć polskich bohaterów wypowiedzi.
Trzeba być kompletnie wyzutym z uczuć patriotycznych człowiekiem, żeby wymyślić jako jeden z motywów kalendarza fotomontaż składający się w połowie ze stojącego na Westerplatte Pomnika Obrońców Wybrzeża, a w połowie z ocierającego się o niego agresywnego kota o monstrualnych rozmiarach.
Jak poinformowało Radio RMF FM, które o tym skandalu powiadomił słuchacz, kalendarz wydrukowano w nakładzie 4 tysięcy sztuk w ramach promocji akcji poświęconej sterylizacji kotów, a sfinansowany został z Budżetu Obywatelskiego Miasta Gdańska.
- Co by nie mówić, to zdjęcie jest mocno niezręczne. Zwłaszcza, że obchodzimy w przyszłym roku 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Jeżeli to zdjęcie pojawia się przy okazji września, to na pewno jest to nie na miejscu. Zdecydowanie negatywnie widzę tego rodzaju połączenie. Dlatego poprosiłem urzędników, żeby podjęli rozmowy, co do wymiany, przynajmniej tego elementu kalendarza, jeśli chodzi konkretnie o wrzesień. Czym to się zakończy, trudno teraz powiedzieć, natomiast na pewno nie powinno być naszej zgody na tego rodzaju konotacje przy okazji tak ważnej dla Gdańska rocznicy. Miasto wstrzymuje kolportaż kalendarzy, które są w jego zasobach - powiedział rozgłośni wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.
Tymczasem Dorota Groth z zajmującej się problemami kotów żyjących na wolności fundacji Kotangens uważa, że był to najlepszy pomysł w tym kalendarzu i dziwi się, że budzi on kontrowersje.
- Kolega grafik zaproponował fotomontaż, z kociakiem w takiej pozycji walczącej - wyjaśniła w rozmowie z RMF FM.
Bardzo przepraszam, ale nie chcę używać słów powszechnie uznanych za obraźliwe, więc powstrzymam się od skomentowania tej obrażającej pamięć polskich bohaterów wypowiedzi.
.
Jak poinformowało Radio RMF FM, które o tym skandalu powiadomił słuchacz, kalendarz wydrukowano w nakładzie 4 tysięcy sztuk w ramach promocji akcji poświęconej sterylizacji kotów, a sfinansowany został z Budżetu Obywatelskiego Miasta Gdańska.
- Co by nie mówić, to zdjęcie jest mocno niezręczne. Zwłaszcza, że obchodzimy w przyszłym roku 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Jeżeli to zdjęcie pojawia się przy okazji września, to na pewno jest to nie na miejscu. Zdecydowanie negatywnie widzę tego rodzaju połączenie. Dlatego poprosiłem urzędników, żeby podjęli rozmowy, co do wymiany, przynajmniej tego elementu kalendarza, jeśli chodzi konkretnie o wrzesień. Czym to się zakończy, trudno teraz powiedzieć, natomiast na pewno nie powinno być naszej zgody na tego rodzaju konotacje przy okazji tak ważnej dla Gdańska rocznicy. Miasto wstrzymuje kolportaż kalendarzy, które są w jego zasobach - powiedział rozgłośni wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.
Tymczasem Dorota Groth z zajmującej się problemami kotów żyjących na wolności fundacji Kotangens uważa, że był to najlepszy pomysł w tym kalendarzu i dziwi się, że budzi on kontrowersje.
- Kolega grafik zaproponował fotomontaż, z kociakiem w takiej pozycji walczącej - wyjaśniła w rozmowie z RMF FM.
Bardzo przepraszam, ale nie chcę używać słów powszechnie uznanych za obraźliwe, więc powstrzymam się od skomentowania tej obrażającej pamięć polskich bohaterów wypowiedzi.
.

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 12.12.2018 14:29
Komentarze
Postawił w Berlinie kamień zamiast pomnika ku czci pomordowanych Polaków. Został odznaczony polskim orderem
18.10.2025 13:37
Pomnik Jana Pawła II w Rzymie zdewastowany. Pojawił się symbol sierpa i młota
04.10.2025 19:04
Skandal w Krokowej. Tablica pamiątkowa dla oficerów Wehrmachtu
18.09.2025 22:27
Polski miliarder buduje w Polsce najwyższy w Europie pomnik Matki Boskiej
06.09.2025 18:19

Komentarzy: 0
Brytyjski dziennik „Financial Times” opisuje w sobotę projekt polskiego miliardera Romana Karkosika, z którego inicjatywy we wsi Konotopie (Kujawsko-Pomorskie) powstaje najwyższy w Europie pomnik Matki Boskiej. Figura ma mieć 55 m wysokości i według „FT” zostanie konsekrowana 15 sierpnia 2026 r.
Czytaj więcej
Biedroń wywołał skandal. Stanowski nie przebierał w słowach
04.09.2025 12:35



