Fotografowali zamiast pomagać
Nie każdy potrafi udzielić fachowej pomocy potrzebującemu jej człowiekowi, ale naturalnym zachowaniem winno być wtedy natychmiastowe wezwanie odpowiednich służb ratowniczych
Takie informacje z górskich szlaków zawsze mnie oburzają, świadczą bowiem o pogłębiającej się znieczulicy nawet tam, gdzie jeszcze nie tak dawno ludzie byli dla siebie życzliwi i pomocni. Niestety, dzisiaj niewiele już pozostało z tamtej atmosfery, o czym świadczy poniższy wpis na facebookowym profilu Karkonoskiego Parku Narodowego:
W okolicy Domu Śląskiego turyści reanimowali człowieka, którego znaleźli nieprzytomnego na szlaku. Według relacji świadków poszkodowany leżał przez pewien czas i nikt nie zwracał na niego uwagi. Szczęśliwie znaleźli się ludzie, którzy podjęli akcję. Na miejsce został wezwany GOPR Karkonosze. Straż Parku zatrzymała ruch na szlaku. Akcja ratunkowa w takiej sytuacji jest najważniejsza. Niektórzy wędrowcy starali się jednak przedostać do strefy działań ratowników z telefonami w dłoniach. Podobnie było kiedy przyleciał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wygląda na to że zrobienie kilku zdjęć było dla nich ważniejsze niż ratowanie życia. Na szczęście tak zachowywali się tylko niektórzy. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji, w tym będącemu po służbie policjantowi z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.
Rozumiem, że nie każdy potrafi udzielić fachowej pomocy potrzebującemu jej człowiekowi, ale naturalnym zachowaniem winno być wtedy natychmiastowe wezwanie odpowiednich służb ratowniczych, co nie stanowi najmniejszego problemu w dobie telefonów komórkowych. Ograniczanie się w takiej sytuacji do biernego przyglądania się będącemu w stanie zagrożenia turyście i utrudnianie wykonywania obowiązków ratownikom wystawia fatalne świadectwo ludziom, którzy przyjmują taką postawę w obliczu cudzego nieszczęścia.
Niestety, z roku na rok jest pod tym względem coraz gorzej i nie mam nadziei, aby nastąpił pożądany powrót do dawnej mentalności, dzięki której wielu turystów zachowało życie po wypadkach i po nagłych atakach chorób, jakie zdarzają się na górskich szlakach.
W okolicy Domu Śląskiego turyści reanimowali człowieka, którego znaleźli nieprzytomnego na szlaku. Według relacji świadków poszkodowany leżał przez pewien czas i nikt nie zwracał na niego uwagi. Szczęśliwie znaleźli się ludzie, którzy podjęli akcję. Na miejsce został wezwany GOPR Karkonosze. Straż Parku zatrzymała ruch na szlaku. Akcja ratunkowa w takiej sytuacji jest najważniejsza. Niektórzy wędrowcy starali się jednak przedostać do strefy działań ratowników z telefonami w dłoniach. Podobnie było kiedy przyleciał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wygląda na to że zrobienie kilku zdjęć było dla nich ważniejsze niż ratowanie życia. Na szczęście tak zachowywali się tylko niektórzy. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji, w tym będącemu po służbie policjantowi z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.
Rozumiem, że nie każdy potrafi udzielić fachowej pomocy potrzebującemu jej człowiekowi, ale naturalnym zachowaniem winno być wtedy natychmiastowe wezwanie odpowiednich służb ratowniczych, co nie stanowi najmniejszego problemu w dobie telefonów komórkowych. Ograniczanie się w takiej sytuacji do biernego przyglądania się będącemu w stanie zagrożenia turyście i utrudnianie wykonywania obowiązków ratownikom wystawia fatalne świadectwo ludziom, którzy przyjmują taką postawę w obliczu cudzego nieszczęścia.
Niestety, z roku na rok jest pod tym względem coraz gorzej i nie mam nadziei, aby nastąpił pożądany powrót do dawnej mentalności, dzięki której wielu turystów zachowało życie po wypadkach i po nagłych atakach chorób, jakie zdarzają się na górskich szlakach.

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 14.10.2019 11:43
Komentarze
Solidarność w Bridgestone Poznań apeluje o pomoc dla Sekretarza KZ, który uległ ciężkiemu wypadkowi
10.04.2026 12:41

Komentarzy: 0
"17 lutego życie Pawła i jego bliskich zmieniło się w jednej chwili. Paweł – nasz Kolega, Sekretarz Komisji Zakładowej, mąż, przyjaciel – uległ ciężkiemu wypadkowi. Dziś leży nieprzytomny, a jego rodzina każdego dnia toczy dramatyczną walkę o nadzieję" - przekazali przedstawiciele Solidarności w Bridgestone Poznań i zaapelowali o pomoc dla Pawła i jego rodziny.
Czytaj więcej
TPN ostrzega turystów. Trudne warunki w Tatrach
05.04.2026 14:14

Komentarzy: 0
W Tatrach w Niedzielę Wielkanocną jest słonecznie, jednak warunki do uprawiania turystyki wysokogórskiej pozostają trudne – poinformował Tatrzański Park Narodowy (TPN). Nadal zamknięte są trzy doliny, w tym szczególnie zagrożona lawinami popularna droga do Morskiego Oka.
Czytaj więcej
Śmierć pod lawiną w Alpach. Odnaleziono ciało zaginionego narciarza
04.04.2026 17:46
Szok w Himalajach. Przewodnicy mieli podtruwać turystów dla pieniędzy
04.04.2026 11:16

Komentarzy: 0
Gang przewodników w Himalajach podtruwał wspinaczy idących na szczyty, aby zmusić ich do powrotu śmigłowcem i w ten sposób ze wspólnikami wyłudzał pieniądze za akcję ratunkową - podała lokalna prasa w Nepalu, a za nią o skandalu informują światowe media. Śledztwo wszczęto wobec 32 osób.
Czytaj więcej
Dramat 8-latka w Warszawie: 24 minuty oczekiwania na karetkę
01.04.2026 21:02

Komentarzy: 0
Ośmioletni chłopiec z Warszawy trafił do szpitala po nagłym zatrzymaniu oddechu. Niestety, jego rodzina czekała na pomoc aż 24 minuty. Dziś chłopiec żyje, ale lekarze mówią o nieodwracalnych zmianach w mózgu – nie ma kontaktu z otoczeniem, nie widzi ani nie mówi.
Czytaj więcej
