Szukaj
Konto

Okręty podwodne dla Polski. Szef MON zdradził nowe informacje

24.09.2025 12:15
Władysław Kosiniak-Kamysz
Źródło: PAP/Paweł Supernak
Komentarzy: 0
– Mamy sześć ofert dotyczących zakupu okrętów podwodnych; pozostaje decyzja na poziomie Rady Ministrów dotycząca wyboru państwa partnerskiego – przekazał wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Przekonywał, że polska Marynarka Wojenna może zostać jedną z najsilniejszych w NATO.
Co musisz wiedzieć
  • MON otrzymało sześć ofert na okręty podwodne w ramach programu Orka - propozycje pochodzą m.in. z Włoch, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Norwegii, Szwecji oraz Korei Południowej.
  • Decyzję o wyborze państwa partnerskiego podejmie Rada Ministrów.
  • Kosiniak-Kamysz podkreślił znaczenie modernizacji Marynarki Wojennej, wskazując, że dzięki inwestycjom Polska może mieć jedną z najsilniejszych flot w NATO.
  • Rząd rozwija także inne zdolności obronne, m.in. zakup systemów dronowych.

 

Bezpieczeństwo Polski na morzu

W Warszawie rozpoczęła się w środę konferencja "Zdolności Marynarki RP i ochrona infrastruktury krytycznej na Bałtyku. Bezpieczeństwo w dobie zagrożeń konwencjonalnych i hybrydowych" z udziałem m.in. Kosiniaka-Kamysza, a także ministra energii Miłosza Motyki i podsekretarza stanu w MON Stanisława Wziątka.

Szef MON, który otworzył konferencję, mówił o podjętych przez rząd działaniach, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa Polski w obszarze Morza Bałtyckiego. Przypomniał o znaczeniu podpisanej na początku czerwca deklaracji ws. bezpieczeństwa Morza Bałtyckiego, tzw. Deklaracji Bałtyckiej, opracowanej z inicjatywy polskiego resortu obrony. Pod dokumentem podpisali się - oprócz polskiego MON - przedstawiciele resortów obrony Danii, Estonii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Litwy, Polski i Szwecji.

Zakup okrętów podwodnych

Podkreślił, że w obliczu realizacji misji mających na celu zapewnienie Polsce bezpieczeństwa, takich jak Operacja Zatoka, Baltic Sentry oraz innego rodzaju współdziałania sojuszniczego, marynarze "mają co robić" i w związku z tym muszą być bardziej dowartościowani. - Wielkim dowartościowaniem dla tych, którzy utrzymali zdolności operowania pod wodą, jest zakup okrętów podwodnych - podkreślił wicepremier.

Zaznaczył, że dokona się to na mocy umowy pomiędzy rządami. - Jest sześć ofert zgłoszonych, początkowo było siedem, a teraz jest sześć, bo Koreańczycy połączyli dwie swoje oferty. Ale są i oferty z Włoch, z Hiszpanii, z Francji, jest oferta niemiecko-norweska, szwedzka, koreańska - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że teraz pozostała już decyzja ostatecznej analizy na poziomie Rady Ministrów dotycząca wyboru państwa partnerskiego. - Mamy z Agencją Uzbrojenia napisany ścisły harmonogram - dodał szef MON.

Program Orka

W ub. tygodniu jednym z punktów posiedzenia Rady Ministrów była informacja o stanie prac nad pozyskaniem okrętów podwodnych nowego typu w ramach programu Orka. Po posiedzeniu rzecznik rządu Adam Szłapka poinformował, że rząd polecił ministrowi obrony narodowej we współpracy z ministrami: aktywów państwowych oraz finansów i gospodarki przygotowanie rekomendacji ws. pozyskania okrętów podwodnych. Podkreślił, że celem przygotowania rekomendacji jest znalezienie najlepszej oferty, nie tylko w odniesieniu do potrzeb wojska, ale też dla polskiego przemysłu, w tym zwłaszcza w obszarze transferu technologii.

Program Orka, przewidujący zakup kilku - najprawdopodobniej trzech - nowych okrętów podwodnych, to jeden z najważniejszych i najpilniejszych programów modernizacyjnych polskiej Marynarki Wojennej.

Rozbudowa zdolności obronnych

Kosiniak-Kamysz podczas środowego wystąpienia mówił również o innych działaniach rządu rozbudowujących zdolności obronne; zaliczył do nich zakup nawodnych i podwodnych systemów dronowych, o których rozmawiał w zeszłym tygodniu z ukraińskim odpowiednikiem Denysem Szmyhalem.

- Rozwój przemysłu dronowego na Ukrainie jest imponujący i implementacja tego do armii zasługuje na nasze uznanie i korzystanie z tego. Dlatego powołaliśmy w strukturach natowskich jednostkę Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO - Ukraina (JTEC - przyp. PAP), żeby implementować te doświadczenia na poziomie Sojuszu - powiedział. Dodał, że powstaje także krajowy ośrodek dot. "implementacji doświadczeń ukraińskich".

Wicepremier mówił o trwającym obecnie "wielkim przyspieszeniu, docenieniu roli Marynarki Wojennej" oraz "docenieniu roli Morza Bałtyckiego jako kluczowego szlaku komunikacyjnego, transportowego, ale również miejsca dbania o nasze bezpieczeństwo".

- Jeżeli ten plan modernizacji, zarówno systemów bezzałogowych, jak i załogowych, zostanie w całości zrealizowany, Marynarka Wojenna Rzeczypospolitej będzie jedną z najsilniejszych operujących nie tylko w rejonie Morza Bałtyckiego, ale spośród wszystkich państw NATO - podkreślił.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 24.09.2025 12:15
Źródło: PAP/opracowanie własne