Ministerstwo Sprawiedliwości wydało oświadczenie ws. wycofania środków z tzw. Funduszy Norweskich

Ministerstwo sprawiedliwości odniosło się do informacji norweskiego MSZ ws. wycofania środków z tzw. Funduszy Norweskich. Chodzi o stan praworządności w Polsce.
W czwartek norweskie MSZ poinformowało, że Norwegia nie podpisze umowy ws. przekazania polskiemu ministerstwu sprawiedliwości środków w ramach tzw. Funduszy Norweskich.
Powodem miało być zaniepokojenie norweskich władz "postępami w zakresie praworządności i niezależności sądownictwa w Polsce".
Oświadczenie polskiego ministerstwa sprawiedliwości
W piątek ministerstwo sprawiedliwości za pośrednictwem swojej oficjalnej strony internetowej podało, że nie otrzymało oficjalnej informacji o wycofaniu się Norweskiej Administracji Sądów z udziału w programie finansowanym ze środków norweskich.
Polskie ministerstwo podkreśliło również, że polska i norweska strona kontynuują negocjacje nad umową ws. programu, "by w jak najlepszy sposób wykorzystać przyznane nam 70 mln euro". Ministerstwo sprawiedliwości dodało, że ma także zastrzeżenia co do stanu praworządności w Norwegii.
- Dotyczy to krytycznej oceny praktyki norweskich sądów aprobujących odbieranie dzieci biologicznym rodzicom przez norweskie instytucje opiekuńcze (Barnavernet) - czytamy w oświadczeniu.
- brzmi dokument.
Źródło: gov.pl
kpa

Powodem miało być zaniepokojenie norweskich władz "postępami w zakresie praworządności i niezależności sądownictwa w Polsce".
Oświadczenie polskiego ministerstwa sprawiedliwości
W piątek ministerstwo sprawiedliwości za pośrednictwem swojej oficjalnej strony internetowej podało, że nie otrzymało oficjalnej informacji o wycofaniu się Norweskiej Administracji Sądów z udziału w programie finansowanym ze środków norweskich.
Polskie ministerstwo podkreśliło również, że polska i norweska strona kontynuują negocjacje nad umową ws. programu, "by w jak najlepszy sposób wykorzystać przyznane nam 70 mln euro". Ministerstwo sprawiedliwości dodało, że ma także zastrzeżenia co do stanu praworządności w Norwegii.
- Dotyczy to krytycznej oceny praktyki norweskich sądów aprobujących odbieranie dzieci biologicznym rodzicom przez norweskie instytucje opiekuńcze (Barnavernet) - czytamy w oświadczeniu.
Mamy mocne wsparcie w tej sprawie w orzeczeniach wydanych przez EPTCz w Strasburgu a dotyczących właśnie Norwegii. Bronimy i będziemy bronić polskich dzieci i ich rodziców, gdy łamane będą ich prawa na terenie każdego kraju również Norwegii. Na nasze stanowisko nie wpłynie fakt, że Norweska Administracja Sądów ewentualnie wycofa się ze współpracy
- brzmi dokument.
Jeśli dyskutujemy o praworządności należy pamiętać, że działa to w dwie strony. https://t.co/9wRtGDin1i pic.twitter.com/gFLLyzigY1
— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) February 28, 2020
Źródło: gov.pl
kpa


Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 28.02.2020 16:41
Komentarze
"Niemiecki sąd wymierzył potężny cios w resort Waldemara Żurka"
27.05.2026 18:35
Żołnierz uniewinniony. Sędzia: Ma chronić granic, to ci którzy przekraczają granicę popełniają przestępstwo
27.05.2026 16:50

Komentarzy: 0
Wojskowy Sąd Garnizonowy w Lublinie uniewinnił w środę Karola S. oskarżonego o przekroczenie uprawnień. W marcu 2024 r. oddał on 12 strzałów przy granicy z Białorusią, gdzie byli migranci i inni funkcjonariusze. Od początku 25-latek nie przyznawał się do winy. Wyrok jest nieprawomocny.
Czytaj więcej
Wyrok za publikacje o Grodzkim. Dziennikarz zwrócił się do prezydenta o ułaskawienie
26.05.2026 09:12

Komentarzy: 0
Tomasz Duklanowski zwrócił się do prezydenta Karola Nawrockiego z prośbą o zastosowanie prawa łaski. Były redaktor naczelny Radia Szczecin przekonuje, że prawomocny wyrok w sprawie publikacji dotyczących Tomasza Grodzkiego ma charakter politycznej represji i stoi w sprzeczności z innymi orzeczeniami dotyczącymi tej samej sprawy.
Czytaj więcej
Wniosek o ekstradycję? Ziobro odpowiada na groźby Żurka
19.05.2026 22:45

Komentarzy: 0
Przebywający w Stanach Zjednoczonych były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odniósł się na platformie X do zapowiedzi rządu Donalda Tuska wystąpienia z wnioskiem o ekstradycję.
Czytaj więcej
Największy fundusz świata w tarapatach. Ryzyko dla globalnych rynków rośnie
06.05.2026 18:42

Komentarzy: 0
Największy państwowy fundusz inwestycyjny świata, wart niemal 2 biliony euro, zaczyna mierzyć się z rosnącym ryzykiem. Część ekspertów ostrzega, że uzależnienie od amerykańskich rynków i presja polityczna mogą podważyć stabilność modelu, który przez lata uchodził za wzór dla innych państw.
Czytaj więcej
