Szukaj
Konto

Lekarze przeżyli szok. Noworodek miał 1,5 promila alkoholu we krwi

09.01.2026 20:32
noworodek - zdjęcie ilustracyjne
Źródło: Pixabay
Komentarzy: 0
W Tomaszowie Lubelskim doszło do wstrząsającego zdarzenia – noworodek urodzony w miejskim szpitalu miał we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Jego matka, 38-letnia kobieta w zaawansowanej ciąży, miała blisko 3 promile alkoholu we krwi. Policja prowadzi dochodzenie w sprawie narażenia życia dziecka.
Co musisz wiedzieć
  • Noworodek urodzony w Tomaszowie Lubelskim miał ponad 1,5 promila alkoholu we krwi, jego matka blisko 3 promile.
  • Kobieta jest podejrzana o narażenie dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - grozi jej do 5 lat więzienia.
  • Sytuacja podkreśla zagrożenia związane ze spożywaniem alkoholu w ciąży i potrzebę wczesnej profilaktyki.

 

Alarm w szpitalu: szybka reakcja lekarzy

Kobieta w zaawansowanej ciąży trafiła do szpitala w Tomaszowie Mazowieckim w czwartek. Badania wykazały blisko 3 promile alkoholu we krwi, co stwarzało bezpośrednie zagrożenie dla życia nienarodzonego dziecka. Lekarze natychmiast zdecydowali o cesarskim cięciu. Po narodzinach okazało się, że noworodek ma ponad 1,5 promila alkoholu we krwi. Na szczęście jego stan jest stabilny, a matka pozostaje pod opieką szpitalną.

Policja bada sprawę: zagrożenie życia noworodka

Funkcjonariusze prowadzą postępowanie w kierunku narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za takie przestępstwo grozi do 5 lat więzienia. Policja nie wyklucza, że w toku dochodzenia mogą pojawić się dodatkowe okoliczności wpływające na kwalifikację czynu.

Tragiczny efekt picia alkoholu w ciąży

Zdarzenie przypomina o dramatycznych skutkach spożywania alkoholu w ciąży. Nawet niewielkie ilości alkoholu mogą prowadzić do zatrucia organizmu dziecka, a w ekstremalnych przypadkach - do groźnych powikłań zdrowotnych lub śmierci. W Polsce wciąż notuje się przypadki noworodków z objawami ostrego zatrucia alkoholem, co jest sygnałem dla służb medycznych i społecznych do zwiększenia profilaktyki.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 09.01.2026 20:32
Źródło: Radio Zet, Tysol.pl