Szukaj
Konto

Dr Norbert Maliszewski: Pali się grunt pod nogami Hanny Gronkiewicz-Waltz. Komisarz. Referendum

30.01.2017 12:42
Dr Norbert Maliszewski: Pali się grunt pod nogami Hanny Gronkiewicz-Waltz. Komisarz. Referendum
Źródło: screen YouTube
Komentarzy: 0
- Pali się grunt dlatego, że są dwie opcje. Jedna odpowiedzialność urzędnicza. Jeśli by się okazało, że te zarzuty dotyczą dużego grona urzędników Ratusza, i teraz w przypadku odpowiedzialności urzędniczej, możemy myśleć o wprowadzeniu komisarza, a jeżeli nie, no to wówczas jest odpowiedzialność polityczna. I odpowiedzialność polityczna to ewentualnie referendum. Jeśli okaże się, że te zarzuty będą mocne, a wiemy, że opinia publiczna w Warszawie jest negatywnie ustosunkowana do tego co się dzieje w kwestii afery reprywatyzacyjnej, no to powiedzmy, to referendum jest zagrożeniem dla Hanny Gronkiewicz-Waltz - mówił na antenie TVP Info dr Norbert Maliszewski opowiadając na pytanie o to czy prezydent Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz pali się grunt pod nogami.

Te zarzuty [o charakterze karnym - przyp. red.] nie dotyczą pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, natomiast dotyczą urzędników, którymi ona zarządzała, więc można mówić o odpowiedzialności urzędniczej w sensie, że powiedzmy, była tym złym gospodarzem i wtedy jest ta opcja komisarza.


- mówił odpowiadając na pytanie o charakter karny zarzutów

Pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz na taką opcję się nie zdecyduje [dymisję - przyp. red.]. No to wiemy po wcześniejszych jej wypowiedziach. Raczej będzie ta opcja odpowiedzialności politycznej no i tutaj czy to Prawo i Sprawiedliwość, czy to różnego rodzaju ruchy społeczne mogą doprowadzić do referendum, którego konsekwencją będzie być może odwołanie pani prezydent.


- mowił odnosząc się do kwestii możeliwości manewru pani prezydent

Jest późno, była możliwość przeprowadzenia audytu. Teraz już jest mowa o tym, że pan wiceprezydent mówi o tym, że ten audyt nie zostanie przeprowadzony, z tego względu, że chociażby trwa postępowanie w prokuraturze i prokuratura przeprowadza ten audyt. Wydaje się, że takim rozwiązaniem będzie polaryzacja, czyli pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz będzie mówiła, że jest atakowana politycznie no i będzie starała się podzielić opinię społeczną w Warszawie na zwolenników partii liberalnych, Platformy versus zwolenników PiS.


- odpwiadał na pytanie o audyt, który miał zostać przeprowadzony w warszawskim ratuszu

Państwo widać istniało tylko teoretycznie, państwo z dykty. Zobaczmy, że byli i urzędnicy i adwokaci, którzy wykorzystywali te luki prawne. Konsekwencje to kilka miliardów strat. Konsekwencje to lokatorzy, którzy są pozbawiani mieszkań. No i też taka ogólna refleksja. Mówimy o chociażby reformie samorządów, kwestii zmiany sposobu wybierania prezydentów. Pojawia się refleksja czy może nie warto jednak myśleć o tej dwukadencyjności. Z tego względu, że może trwanie u władzy za długo, sprzyja temu żeby powstawały takie układy pomiędzy urzędnikami a adwokatami.


- konludował
Komentarzy: 0
Data publikacji: 30.01.2017 12:42