Min. Zalewska podpisała rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli

Już od 1 września br. wzrośnie wynagrodzenie nauczycieli. W wyniku przyspieszenia planu podwyżek, wynagrodzenie zasadnicze w okresie od 31 marca 2018 r. do 1 września 2019 r. wzrośnie o 16,1 proc. – informuje MEN.
Dzisiaj, 8 lutego br. Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska podpisała rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Dokument został opublikowany i wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
W dniu następującym po dniu ogłoszenia rozporządzenia w Dzienniku Ustaw, samorządy będą mogły rozpocząć wypłacanie nauczycielom podwyższonego wynagrodzenia z wyrównaniem od stycznia br.
Od 1 stycznia 2019 r. ustawa budżetowa przewiduje wzrost kwoty bazowej dla nauczycieli o kolejne 5 proc. Oznacza to, że wynagrodzenie średnie dla nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego także wzrośnie o 5 proc.
Zgodnie z przepisami ustawy - Karta Nauczyciela, minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy oraz po zasięgnięciu opinii Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego określa w drodze rozporządzenia corocznie wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.
Od 1 stycznia br. wynagrodzenia zasadnicze nauczycieli o najwyższym stopniu kwalifikacji będą kształtowały się w następujący sposób:
- dla nauczyciela stażysty - 2 538 zł,
- dla nauczyciela kontraktowego - 2 611 zł,
- dla nauczyciela mianowanego - 2 965 zł,
- dla nauczyciela dyplomowanego - 3483 zł.
W dniu następującym po dniu ogłoszenia rozporządzenia w Dzienniku Ustaw, samorządy będą mogły rozpocząć wypłacanie nauczycielom podwyższonego wynagrodzenia z wyrównaniem od stycznia br.
Od 1 stycznia 2019 r. ustawa budżetowa przewiduje wzrost kwoty bazowej dla nauczycieli o kolejne 5 proc. Oznacza to, że wynagrodzenie średnie dla nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego także wzrośnie o 5 proc.
Zgodnie z przepisami ustawy - Karta Nauczyciela, minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy oraz po zasięgnięciu opinii Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego określa w drodze rozporządzenia corocznie wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.
Od 1 stycznia br. wynagrodzenia zasadnicze nauczycieli o najwyższym stopniu kwalifikacji będą kształtowały się w następujący sposób:
- dla nauczyciela stażysty - 2 538 zł,
- dla nauczyciela kontraktowego - 2 611 zł,
- dla nauczyciela mianowanego - 2 965 zł,
- dla nauczyciela dyplomowanego - 3483 zł.

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 08.02.2019 21:33
Komentarze
„Rodzice dosłownie wymuszają pozytywne oceny”. W Gdańsku rozmawiano o problemach polskiej oświaty
14.04.2026 13:31

Komentarzy: 0
„Rodzice dosłownie wymuszają pozytywne oceny. Bez względu na sytuację, dyrekcja staje po stronie rodzica i nakazuje nam, żeby oceniać na korzyść ucznia. Dzieje się tak nawet w sytuacjach bardzo skrajnych. Uczeń ma zaliczyć, zdać, otrzymać wyższą ocenę, byle nie było problemu” – napisał jeden z pomorskich nauczycieli w ankiecie, której wyniki zaprezentowano dziś podczas konferencji zorganizowanej przez oświatową Solidarność.
Czytaj więcej
Komisja Wychowania KEP odniosła się do decyzji MEN ws. edukacji zdrowotnej
14.04.2026 10:41

Komentarzy: 0
W związku z informacją Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 9 kwietnia br., według której edukacja zdrowotna w polskiej szkole od 1 września 2026 r. będzie przedmiotem obowiązkowym, a zajęcia dotyczące wychowania seksualnego pozostaną nieobowiązkowe, Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski zwraca uwagę, że w kwestii wychowania dzieci konieczny jest szeroki i rzetelny dialog.
Czytaj więcej
Barbara Nowak: Program edukacji zdrowotnej jest zaplanowanym samobójstwem narodu polskiego
12.04.2026 12:20

Komentarzy: 0
Cały program edukacji zdrowotnej jest absolutnie antydemograficzny, jest zaplanowanym samobójstwem narodu polskiego. Trudno powiedzieć o nim cokolwiek dobrego. Mam prawo domniemywać, że nie jest to robione z dobrej woli, z troską o dzieci, a wręcz przeciwnie – powiedziała w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Barbara Nowak, b. małopolska kurator oświaty.
Czytaj więcej
Barbara Nowak: "Nowacka przygotowuje grunt do seksualnego wykorzystywania dzieci"
29.03.2026 11:25

Komentarzy: 0
Do końca marca ma zapaść decyzja Ministerstwa Edukacji Narodowej, czy przedmiot edukacji zdrowotnej będzie obowiązkowy. Do podręcznika dla nauczycieli tego przedmiotu odniosła się na platformie X Barbara Nowak, była małopolska kurator oświaty.
Czytaj więcej
Nauczyciele będą pracować po 12 godzin dziennie? Ostry sprzeciw Solidarności
25.03.2026 11:48
