Sejm zwiększył świadczenie dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Większość posłów z KO, Lewicy i Konfederacji wstrzymała się od głosu

Dotychczas świadczenie dla osób o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej wynosiło 565,67 zł miesięcznie.
Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o finansach publicznych przewidującą zmiany w stabilizującej regule wydatkowej wraz z poprawkami PiS, które podwyższają świadczenia pieniężne przyznawane działaczom opozycji antykomunistycznej i osobom represjonowanym z powodów politycznych do wysokości najniższej emerytury ogłaszanej przez prezesa ZUS.
"Rząd PiS buduje Polskę opartą o solidarność"
Morawiecki odniósł się do uchwalonych przepisów na Facebooku. "Gosami klubu Prawo i Sprawiedliwość Sejm przyjął ustawę, w której zwiększa świadczenie dodatkowe dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych" - napisał. "Rząd PiS buduje Polskę opartą o solidarność. A tej dzisiejszej Polski nie byłoby bez dziedzictwa Solidarności, które reprezentują działacze opozycji antykomunistycznej. Nic nie jest w stanie wynagrodzić im wielu lat walki, więzienia, pobicia przez znanych i nieznanych sprawców. Dzięki nim żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju" - zaznaczył szef rządu.
Rafał Bochenek podsumowuje głosujących
Za przyjęciem poprawek głosowało w czwartek 226 posłów PiS, ale też 23 posłów Koalicji Polskiej-PSL, a także m.in. sześciu posłów koła Polska 2050, posłowie Porozumienia i Kukiz'15.
Poprawki poparli też wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Bogusław Sonik (oboje z KO).
Przeciwko poprawkom zagłosował jedynie Tadeusz Tomaszewski z klubu Lewicy. Wszyscy pozostali głosujący posłowie (m.in. z KO, Lewicy, Konfederacji) wstrzymali się od głosu.
Wymowne❗️Platforma, Konfederacja i Lewica WSTRZYMALI SIĘ w głosowaniu nad przyznaniem dodatkowego świadczenia w wysokości minimalnej emerytury dla działaczy opozycji antykomunistycznej i os. represjonowanych. Lata lecą,ale oni wciąż tacy sami... #ResortoweDzieci pic.twitter.com/eASCHJGPLm
— Rafał Bochenek (@RafalBochenek) July 13, 2023
Poprawki ws. podwyższenia świadczeń dla działaczy opozycji antykomunistycznej zgłosił w drugim czytaniu projektu noweli o finansach publicznych Adam Gawęda (PiS). Jak tłumaczył, obecnie świadczenie tych osób wynosi 565 zł miesięcznie, po wejściu w życie proponowanych przepisów kwota będzie wynosiła 1588 zł miesięcznie i będzie rosła wraz ze wzrostem najniższej emerytury.
Nowelizacja ustawy o finansach publicznych wprowadza nowy mechanizm korygujący nadmierną nierównowagę finansów publicznych, który zastąpi dotychczasowy mechanizm korekty zawarty w stabilizującej regule wydatkowej (SRW). Wprowadza też "klauzulę obronną", która pozwoli na szczególne traktowanie wydatków na obronność.
Komentarze
Szok. Pracownica Kancelarii Sejmu przyniosła Wielichowskiej catering na salę obrad

Niedźwiedzie na prywatnej posesji. Gasiuk-Pihowicz ma pomysł: „Bramę zamknij” [WIDEO]
Złe wiadomości dla Mateusza Morawieckiego. Polaków zapytano, czy zagłosowaliby na jego partię

Ciąg dalszy konfliktów w PiS. Sasin starł się z Morawieckim

Druga młodość socjalnej prawicy?

