Pożar na Górze Krzyża w Medziugorju

Pożar
Akcja gaśnicza okazała się trudna, gdyż góra jest trudno dostępna, a kamienistą ścieżką na szczyt nie da się przejechać pojazdami. Z informacji wynika, że cały sprzęt strażacy musieli sami przenieść na miejsce zdarzenia. W akcji użyto kilka cystern i helikopter strażacki. W tym samym czasie doszło do kilku akcji straży pożarnej w wyniku pożarów w okolicach pobliskiego Mostaru.
Križevac
Góra Krzyża w Medziugorju był celem pielgrzymów z tego regionu na długo przed pojawieniem się doniesień o objawieniach maryjnych w 1981 roku. Biały, dziesięciometrowy betonowy krzyż został zbudowany przez parafian w 1933 roku, na pamiątkę 1900 rocznicy śmierci Jezusa i zawiera relikwie krzyża Chrystusa umieszczone na skrzyżowaniu belek poprzecznych. Relikwie podarowała z tej okazji Stolica Apostolska.
Mladifest
Pożar wybuchł na kilka dni przed rozpoczęciem festiwalu młodzieżowego Mladifest, uznawanego za najważniejsze wydarzenie roku w Medziugorju. Oczekuje się, że w tygodniowym spotkaniu młodzieży, które rozpocznie się w czwartek 1 sierpnia, wezmą udział dziesiątki tysięcy młodych ludzi z całej Europy, a także ponad 500 towarzyszących im księży. Nabożeństwo kończące spotkanie tradycyjnie odbywa się na Górze Krzyża.
ts
Komentarze
Pożar w USA. Ciała ośmiu osób z ranami postrzałowymi
Ugasili pierwszy taki pożar w Niemczech. Zagrożenie jednak nie minęło
Kłęby czarnego dymu nad Warszawą. Strażacy walczą z ogniem
Ciemna strona zielonej energii? Pierwszy taki pożar w Niemczech
Potężny pożar strawił ponad 100 mieszkań niedaleko Oslo




