Jutro beatyfikacja abp. Profittlicha, ikony sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji

- Jutro, tj. 6 września 20225, odbędzie się beatyfikacja jezuity, kard. Eduarda Profittlicha, pierwszego biskupa Estonii, męczennika okresu II wojny światowej;
- Mimo swojego niemieckiego pochodzenia pozostał w Tallinie po zajęciu go przez Sowietów. Skazany na śmierć przez władze Związku Radzieckiego, został rozstrzelany w 1941 roku. Do końca życia mówił, że miejsce pasterza jest przy jego owcach;
- Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2003 r. w Rosji. W 2014 r. proces został przeniesiony do Administratury Apostolskiej Estonii. Papież Franciszek uznał jego męczeństwo w 2024 roku.
Sługa Boży
Edward Profittlich urodził się 11 września 1890 r. w Birresdorfie w Niemczech. Był ósmym z dziesięciorga dzieci pary rolników: Doroty i Markusa. W 1912 r. rozpoczął studia teologiczne, a w 1913 r. wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. 27 sierpnia 1922 r. przyjął święcenia kapłańskie. Dwa lata później został skierowany na studia doktoranckie z teologii i filozofii w Kolegium Jezuitów w Krakowie. W latach 1924-25 był duszpasterzem w Polsce, a od 1925 r. w Niemczech. Wszędzie,, gdzie pracował, spotykał się z uznaniem wielu ludzi, głównie Edward Profittlich ze względu na swoje zaangażowanie i ciężką pracę.
W 1930 r. rozpoczął posługę w Estonii. Wpływ na to miała jego dobra znajomość języka polskiego i spraw polskich. Ludność pochodzenia polskiego stanowiła większość katolików mieszkających w Estonii. W 1931 r. został mianowany administratorem apostolskim Estonii, a 27 grudnia 1936 r. otrzymał święcenia biskupie. Był pierwszym katolickim biskupem w Estonii od czasów reformacji. Profittlich był znanym kaznodzieją i duszpasterzem. Zaczął publikować literaturę religijną w języku estońskim i założył estoński magazyn katolicki "Kiriku Elu" ("Życie Kościoła"). Starał się zmienić wizerunek Kościoła katolickiego jako polskiego Kościoła na bardziej otwarty i bliższy Estończykom.
Kiedy Estonia została zajęta przez Związek Radziecki w 1940 r., abp Profittlich zwrócił się do niemieckiej ambasady o pozwolenie na wysłanie katolickich księży i sióstr zakonnych do Niemiec, ale sam pozostał w Tallinie. 27 czerwca 1941 r. został aresztowany, a 21 listopada 1941 r. skazano go na karę śmierci przez rozstrzelanie w więzieniu w Kirowie. Zmarł 22 lutego 1942 r. w więzieniu w Kirowie przed wykonaniem wyroku śmierci, z powodu trudnych warunków panujących w więzieniu. Do końca życia pozostał wierny Bogu i wierze.
Abp Profittlich był gotowy przyjąć śmierć męczeńską za wiarę. W liście do krewnych i znajomych z 8 lutego 1941 r. napisał, że miejsce pasterza jest przy swoich owcach, z którymi dzieli radość i cierpienie. Pisał, że wielką radością jest doświadczać obecności Boga, kiedy Mu wszystko oddajemy oraz, że on jest gotowy oddać Bogu całe swoje życie: "Moje życie, a kiedy potrzeba także moja śmierć, są życiem i śmiercią dla Chrystusa".
- Leon XIV spotkał się z prezydentem Izraela
- Pierwsza kanonizacja tego pontyfikatu: Carlo Acutis - Boży influencer, święty millenials w trampkach
- W niedzielę kanonizacja duchowego ojca wspólnoty "Ciemnych Typów"
- Karol Nawrocki na audiencji u papieża
- Watykan o wizycie Prezydenta RP: serdeczne rozmowy o wartościach, na których opiera się polskie społeczeństwo
- Kościół wspomina dziś św. Matkę Teresę z Kalkuty
Beatyfikacja
Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2003 r. w Rosji. W 2014 r. proces został przeniesiony do Administratury Apostolskiej Estonii. Papież Franciszek uznał jego męczeństwo w 2024 roku.
Według historyka Valge, w regionie Kirowa skazano 1500 Estończyków, z których większość zmarła z głodu i nieludzkich warunków więziennych podczas pierwszej zimy. Valge podkreślił znaczenie abp. Profittlicha, który nauczył się estońskiego, zaczął głosić kazania w języku narodowym i otrzymał estońskie obywatelstwo w 1935 roku. "Przybliżył Kościół katolicki Estończykom". Beatyfikacja jest pierwszą w historii Estonii. Biskup Tallina, Philippe Jean-Charles Jourdan, podkreślił, że beatyfikacja jest wyrazem uznania przez Kościół niezwykłego życia abp Profittlicha i jego wierności Bogu a także "wezwaniem do pamiętania o doświadczeniach z przeszłości, oddania czci tym, którzy cierpieli i opowiedzenia się za społeczeństwem opartym na wolności, sumieniu i sprawiedliwości". "Oddajemy hołd arcybiskupowi Eduardowi Profittlichowi jako bohaterskiemu świadkowi wiary w czasach prześladowań sowieckich, który oddał życie, aby pozostać wiernym Chrystusowi" - powiedział bp Jourdan i przypomniał, że dewizą biskupią Profittlicha była "Wiara i Pokój". Słowa te zachęcają chrześcijan, aby "zawsze zachowywali wiarę i pokój w swoich sercach, nawet w najtrudniejszych chwilach".
Msza św. i modlitwa ekumeniczna
Msza św. beatyfikacyjna odbędzie się w sobotę o godzinie 11:00 czasu lokalnego na Placu Wolności (Vabaduse väljak) w centrum Tallina. Następnie odbędzie się uroczystość na dziedzińcu katedry i przyjęcie w Muzeum Niguliste. Jest to pierwsza beatyfikacja w historii Kościoła katolickiego w Estonii i jedna z pierwszych w krajach nordyckich od czasów reformacji. Po ceremonii zaplanowano modlitwę ekumeniczną na placu Wolności, poświęconą pamięci wszystkich ofiar sowieckich deportacji.
tom, st
Druga rocznica beatyfikacji Rodziny Ulmów

Postępowy XXI wiek przyniósł Kościołowi... 1700 nowych męczenników uznanych przez Watykan

Ostrzegła kobiety przez Sowietami, zabił ją jeden z nich. Na Węgrzech beatyfikacja Márii Magdolny Bódi

Kard. Schönborn w czasie pierwszej beatyfikacji w historii Estonii: Godzi się, aby pasterz pozostał przy swojej owczarni

Kościół wspomina dziś błogosławione nazaretanki z Nowogródka
