Szukaj
Konto

Uwaga: Przekroczony stan alarmowy w dorzeczu Wisły i Odry

07.01.2024 17:27
Wisła
Źródło: Pixabay.com
Komentarzy: 0
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w niedzielę o przekroczeniu stanu alarmowego na trzech stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły i 12 w dorzeczu Odry. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 22 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły, 34 w dorzeczu Odry oraz jednej stacji morskiej.

Najgorsza sytuacja panuje w województwach dolnośląskim i lubuskim, gdzie ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Na Dolnym Śląsku dotyczy on miasta Wrocław i gminy Bierutów a w lubuskim miasta Żagań i gmin: Szprotawa, Małomice, Sulechów, Trzciel, Pszczew, Międzyrzecz, Bledzew i Skwierzyna.

Dla tych dwóch województw ogłoszono też pogotowie przeciwpowodziowe. Dla dolnośląskiego - w gminach Żmigród, Wisznia Mała i Długołęka a dla lubuskiego - w mieście Żagań.

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono również w województwie mazowieckim - dla gminy Mokobody oraz śląskim - gminy Kruszyna i Mstów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Śmierć 9-miesięcznej dziewczynki. Jest akt oskarżenia

Trzeci stopień alertu

Również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed wezbraniami wód. Najwyższy, trzeci stopień alertu hydrolodzy wydali dla zlewni rzeki Liwiec (woj. mazowieckie) oraz dla rzeki Barycz od Polskiej Wody do ujścia do Odry (dolnośląskie) i Odry od ujścia Baryczy do ujścia Bobru (dolnośląskie, lubuskie).

"W związku ze spływem wód opadowych na rzece Liwiec przewiduje się dalszy wzrost poziomu wody przy przekroczonym stanie alarmowym"

- napisali hydrolodzy.

Z kolei na dolnej Baryczy stany wody będą układały się powyżej stanów alarmowych, w Osetnie w pierwszej części okresu z niewielką tendencją wzrostową. "Stan wody Odry środkowej swobodnie płynącej będzie nadal podnosił się: w Nowej Soli powyżej stanu ostrzegawczego, w Głogowie, Cigacicach i Nietkowie powyżej stanu alarmowego" - zaznaczyli hydrolodzy.

Ostrzeżenia drugiego stopnia IMGW wydało dla odcinka Bugu do ujścia Uherki i zlewni Huczwy oraz Krzny na terenie województwa lubelskiego, rzeki Nidy od ujścia Czarnej Nidy do ujścia Wisły w województwie świętokrzyskim i Odry od ujścia Bobru do Słubic w województwie lubuskim.

Hydrolodzy ostrzegają...

Hydrolodzy ostrzegają, że w związku ze spływem wód opadowych na Bugu i na Krznie prognozowane są dalsze wzrosty, a na Huczwie możliwa jest ponowna tendencja wzrostowa, przy aktualnie przekroczonych stanach ostrzegawczych. "Na Krznie w Malowej Górze może zostać osiągnięty stan alarmowy" - dodają.

"W związku ze spływem wód opadowych prognozowane są dalsze wzrosty poziomu wody Nidy, przy przekroczonym stanie ostrzegawczym w Pińczowie"

- napisali hydrolodzy IMGW.

Na Odrze środkowej poniżej ujścia Bobru prognozują, że stany wody będą utrzymywały się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych. W Połęcku prognozowane są wahania stanów wody, okresami z tendencją wzrostową, z możliwością przekroczenia stanu alarmowego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nie żyje Mateusz Rutkowski. Skoczek narciarski miał zaledwie 37 lat

Komentarzy: 0
Data publikacji: 07.01.2024 17:27
Źródło: PAP