Szymon Hołownia marszałkiem Sejmu X kadencji

Hołownia był kandydatem na marszałka Sejmu Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy - ugrupowań, które podpisały umowę koalicyjną i mają 248 mandatów w Sejmie. Hołownia ma sprawować tę funkcję do 13 listopada 2025 r. W drugiej połowie kadencji Sejmu marszałkiem izby niższej, zgodnie z umową koalicyjną, ma być Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica).
Kandydatką Prawa i Sprawiedliwości, która w Sejmie X kadencji ma 194 mandaty, była Elżbieta Witek.
CZYTAJ TAKŻE: Jarosław Kaczyński: Tusk zachowywał się jak ostatni lump
Szymon Hołownia marszałkiem Sejmu
Wybór marszałka jest pierwszą decyzją posłów X kadencji. Wybór następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Głosowało 459 posłów, większość bezwzględna wynosiła 230 posłów.
Za kandydaturą Hołowni głosowało 265 posłów, a za kandydaturą Witek - 193 parlamentarzystów.

Komentarze
„Rzeczpospolita” ujawnia informacje nt. stanu zdrowia Szymona Hołowni. Jest oświadczenie byłego marszałka

Polskę 2050 spotkało to samo co Polskę

Hołownia: „Paulina Hennig-Kloska to dla mnie największe rozczarowanie”

Napięcie w klubie Polski 2050. Posłowie chcieli odwołać przewodniczącego

Ogłoszono skład nowego zarządu Polski 2050. Kluczowe nazwiska
