Szukaj
Konto

Spodziewany jest ponowny szturm na polsko-białoruską granicę

Straż Graniczna
Źródło: Screen YouTube Obiektyw Podlaskie24.pl
Komentarzy: 0
Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. Maciej Klisz, w rozmowie z "Polsat News" poinformował o spodziewanym wzroście napięcia na granicy polsko-białoruskiej.

Generał podkreślił, że po wyborach na Białorusi zakończył się okres względnego spokoju, a polskie siły zbrojne przygotowują się na możliwe nasilenie incydentów.

W ostatnim czasie Moskwa i Mińsk zaprzestały ataków hybrydowych na Polskę z wykorzystaniem imigrantów, a powodem miała być kampania wyborcza Alaksandra Łukaszenki i wybory prezydenckie na Białorusi, które odbyły się w weekend.

Spodziewany jest ponowny szturm na polsko-białoruską granicę

Dlatego też z końcem stycznia polskie dowództwo zaplanowało przeprowadzenie rotacji sił w ramach operacji "Bezpieczne Podlasie".

- Wybory na Białorusi były jedną z przyczyn, dlaczego zaplanowaliśmy w taki sposób przekazanie zadań między 18 a 12 dywizją. I tak, mogę potwierdzić, że spodziewamy się zwiększonego naporu na granicę

- zaznaczył gen. Klisz.

Zagrożenie wzrasta

Dowódca operacyjny stwierdził, że w ostatnim czasie liczby dotyczące przekroczeń granicy były "symboliczne", ale w "perspektywie długoterminowej" zagrożenie wzrasta. Przypomniał, że w ubiegłym roku odnotowano 17 proc. więcej incydentów niż w 2023.

Wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk w wywiadzie dla "Wprost" oceniał, że obecna sytuacja na polsko-białoruskiej granicy różni się od tej z początku kryzysu.

Początki kryzysu na polsko-białoruskiej granicy

- W 2021 r. i 2022 r. przy polskiej granicy pojawiało się wiele kobiet, dzieci. To był modus operandi po stronie białoruskiej

- przypominał Duszczyk.

- Dzisiaj sytuacja jest inna, a w grupach cudzoziemców przeważają młodzi mężczyźni. Modus operandi Mińska zakłada generowanie sytuacji przemocowych, ataków na polskich strażników, polskich żołnierzy. Te fazy kryzysu trudno ze sobą zestawiać

- podkreślał.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 27.01.2025 18:01
Źródło: wprost, polsatnews