Szukaj
Konto

Sejmowa większość odrzuciła rządowy projekt ws. zamrożenia cen energii

Środowe posiedzenie Sejmu
Źródło: fot. PAP/Radek Pietruszka
Sejmowa większość w środowym głosowaniu odrzuciła rządowy projekt zakładający obniżkę cen energii przez cały 2024 r. Sejm zajmie się natomiast projektem ustawy posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi oraz Koalicji Obywatelskiej.

Odrzucenie projektu rządowego poparło 239 posłów, przeciw było 178, zaś 16 wstrzymało się od głosu.

Odrzucony przez Sejm w I czytaniu projekt rządu Mateusza Morawieckiego zakładał przedłużenie na cały 2024 r. obecnych rozwiązań kosztem ok. 31 mld zł.

CZYTAJ TAKŻE: Afera wiatrakowa. Wojewoda mazowiecki: Wiecie, od jakiego tematu zaczęła się moja pierwsza rozmowa z ambasadorem Niemiec?

Sejm będzie pracował nad poselskim projektem

Podczas środowego posiedzenia Sejmu odrzucono wniosek o odrzucenie projektu ustawy posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi oraz Koalicji Obywatelskiej. Przeciwko wnioskowi o odrzucenie poselskiego projektu było 239 posłów, 177 było za, a 17 wstrzymało się od głosu.

Sejmowe komisje energii, klimatu i aktywów oraz finansów publicznych maja zająć się poselskim projektem jeszcze w środę.

CZYTAJ TAKŻE: Nieoficjalnie: Ministerstwo Rolnictwa zakazuje stosowania "mięsnych" nazw do produktów roślinnych

28 listopada br. grupa posłów Polski 2050-TD i KO wniosła do Sejmu projekt nowelizacji, przedłużający zamrożenie cen energii do 30 czerwca 2024 r. W poselskim projekcie zapisano, że koszt działań osłonowych wyniesie 16,5 mld zł przez pół roku.

Projekt zakłada przedłużenie do połowy 2024 r. maksymalnych cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 412 zł za MWh netto do obecnego poziomu limitu zużycia, pomniejszonego o 50 proc., ponieważ przepisy mają obowiązywać przez pół roku. Powyżej limitu zachowana ma być stawka 693 zł za MWh, jako cenę maksymalną, płacić ją mają także samorządy i podmioty użyteczności publicznej. Projekt utrzymuje rozwiązania dotyczące ograniczenia cen gazu i ciepła.

Jako źródło finansowania wskazano Fundusz COVID-19, który będzie zasilany z gazowej składki na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny za 2022 r. oraz innymi środkami.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 06.12.2023 16:15
Źródło: Sejm RP / PAP