Szukaj
Konto

Niespodziewana decyzja Trumpa. Tusk reaguje

09.04.2025 21:46
Donald Tusk
Źródło: fot. PAP/Paweł Supernak
Komentarzy: 0
Donald Trump ogłosił w środę 90-dniową przerwę w obowiązywaniu nowych taryf celnych dla wszystkich krajów z wyjątkiem Chin. Do tej decyzji prezydenta USA odniósł się szef polskiego rządu Donald Tusk.

Tusk zamieścił wpis

Polski premier postanowił odnieść się do decyzji Donalda Trumpa w mediach społecznościowych.

Utrzymanie bliskich stosunków transatlantyckich jest wspólnym obowiązkiem Europejczyków i Amerykanów, niezależnie od tymczasowych zawirowań. Wykorzystajmy więc jak najlepiej najbliższe 90 dni

- oświadczył Donald Tusk na platformie X.

Decyzja Donalda Trumpa

Donald Trump %3Cmeta%20charset%3D%22UTF-8%22%20%2F%3Eprzekazał wiadomość o cłach za pośrednictwem swojej platformy Truth Social. Ogłosił całkowite wstrzymanie na 90 dni wszystkich "wzajemnych" ceł, które weszły w życie o północy, z wyjątkiem Chin. %3Cmeta%20charset%3D%22UTF-8%22%20%2F%3EW tym czasie taryfy na wszystkie kraje z wyjątkiem Chin mają wynosić 10 proc.

Prezydent USA poinformował, że podnosi cła nałożone na import z Chin do 125 proc. "ze skutkiem natychmiastowym" z powodu "braku szacunku, jaki Chiny okazały światowym rynkom".

W oparciu o brak szacunku, jaki Chiny okazały światowym rynkom, niniejszym podnoszę taryfę celną nałożoną na Chiny przez Stany Zjednoczone Ameryki do 125%, ze skutkiem natychmiastowym. W pewnym momencie, miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości, Chiny zdadzą sobie sprawę, że dni zdzierania z USA i innych krajów nie są już zrównoważone ani akceptowalne

- oświadczył Trump.

Szok na nowojorskiej giełdzie

Tuż po tej wiadomości amerykański rynek wystrzelił w górę. Dow Jones Industrial wzrósł o 5,9 proc., S&P 500 wzrósł o 6,5 proc., zaś Nasdaq o ponad 8 proc.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 09.04.2025 21:46
Źródło: X