„Nie zaakceptujemy rosyjskiej aneksji ukraińskich obwodów”. Stanowcze słowa z Wielkiej Brytanii

– Nie można pozwolić prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi na zmianę granic przy użyciu siły, a Wielka Brytania nigdy nie zaakceptuje aneksji przez Rosję czterech ukraińskich obwodów – oświadczyła w piątek premier Liz Truss.
"Władimir Putin po raz kolejny działał z pogwałceniem prawa międzynarodowego, z wyraźnym lekceważeniem życia narodu ukraińskiego, który twierdzi, że reprezentuje. Wielka Brytania nigdy nie zignoruje suwerennej woli tych ludzi i nigdy nie zaakceptujemy obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego jako niczego innego niż terytorium Ukrainy. Nie można pozwolić Putinowi na zmianę granic międzynarodowych przy użyciu brutalnej siły. Zapewnimy, że przegra tę nielegalną wojnę" - napisała Truss w wydanym oświadczeniu.
Putin zapowiada włączenie czterech obwodów
Zgodnie z zapowiedzią w piątek Putin ma ogłosić włączenie do Rosji czterech ukraińskich obwodów, na terenie których w dniach 23-27 września odbyły się sfingowane referenda w tej sprawie.
Bartłomiej Czapla,
kor.
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 30.09.2022 12:48
Źródło: pap
Komentarze
Polityczne trzęsienie ziemi w Kijowie. W co gra Zełenski?
14.07.2026 20:40

Komentarzy: 0
Im lepiej dla Ukrainy wygląda sytuacja wojenna, tym większą uwagę Wołodymyr Zełenski musi poświęcać sytuacji politycznej w kraju. Wszak ewentualne zamrożenie konfliktu oznaczać będzie konieczność przeprowadzenia wciąż odsuwanych z powodu wojny wyborów.
Czytaj więcej
Trump spotka się z Zełenskim na szczycie NATO w Ankarze
05.07.2026 20:34

Komentarzy: 0
Prezydent USA Donald Trump spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim przy okazji szczytu NATO w Ankarze - poinformował ambasador USA przy Sojuszu Matthew Whitaker. Podczas szczytu Trump zamierza sprawdzić postępy sojuszników w sprawie zwiększania wydatków obronnych.
Czytaj więcej
Nagranie z Birmingham wywołało kontrowersje. Policja aresztowała zaatakowanego nastolatka
03.07.2026 11:52

Komentarzy: 0
W mediach społecznościowych opublikowano nagranie przedstawiające interwencję policji w Birmingham. Widać na nim, jak po tym, jak zostaje napadnięty przez czarnoskórych mężczyzn, zatrzymany zostaje młody biały mężczyzna, podczas gdy pozostali uczestnicy zdarzenia nie zostają ujęci na filmie jako zatrzymani. Nagranie wywołało kontrowersje i debatę na temat działań policji.
Czytaj więcej
Napięcie na wschodniej flance NATO rośnie. Nowe informacje wywiadu
28.06.2026 21:07

Komentarzy: 0
Kreml może próbować przetestować spójność NATO i dokonać prowokacji w Polsce lub w krajach bałtyckich - poinformowały źródła wywiadowcze z dwóch państw wschodniej flanki NATO, cytowane przez brytyjski dziennik „The Guardian”.
Czytaj więcej
Brytyjski rząd wypuści tysiące więźniów. Wśród nich zabójcy i gwałciciele
27.06.2026 10:36

Komentarzy: 0
Jak poinformował portal European Conservative, niebezpieczni przestępcy, w tym zabójcy i gwałciciele, będą mogli wyjść na wolność po odsiedzeniu zaledwie połowy swojego czasu. Wszystko przez reformę laburzystów. Partia Pracy w ten sposób „walczy z przeludnieniem zakładów karnych”.
Czytaj więcej