Kosiniak-Kamysz: PSL będzie startowało w wyborach samodzielnie

- W czwartek pracownia OGB Pro opublikowała nowy sondaż partyjny.
- Z badania wynika, że wspólny komitet KO-Nowa Lewica-PSL-Polska 2050 otrzymałby 46,73% i 236 mandatów, co dałoby większość sejmową.
- Władysław Kosiniak-Kamysz zapytany o sprawę odpowiada wprost: PSL będzie startowało w wyborach samodzielnie.
Nowy sondaż partyjny OGB Pro
W najnowszym badaniu Ogólnopolskiej Grupy Badawczej Koalicja Obywatelska umacnia pozycję lidera, notując 38,12 proc. poparcia - to wzrost o 4,1 pkt proc. względem poprzedniego badania tej samej pracowni. Prawo i Sprawiedliwość również zyskuje, do 29,81 proc. (+1,9 pkt proc.), jednak różnica między dwiema największymi partiami powiększa się na korzyść KO.
Poparcie dla Konfederacji wynosi 15,50 proc. (-0,9 pkt proc.), podczas gdy powiązana z Grzegorzem Braunem Konfederacja Korony Polskiej notuje 6,02 proc. (-1,1 pkt proc.).
Kto poniżej progu 5 proc.?
Poniżej progu 5 proc. pozostają Nowa Lewica z wynikiem 4,13 proc. (-0,1 pkt proc.), PSL - 2,78 proc. (-0,9 pkt proc.), Razem - 2,03 proc. (-2,2 pkt proc.), a Polska 2050 - 1,61 proc. (-0,8 pkt proc.).
Jedna wspólna lista KO, Nowej Lewicy, PSL i Polski 2050
%3Cmeta%20charset%3D%22UTF-8%22%20%2F%3EW osobnym pytaniu o wariant jednej wspólnej listy KO-Nowa Lewica-PSL-Polska 2050 badani wskazali, że taki komitet zdobyłby 46,73 proc. poparcia. Taki wynik szerokiej koalicji dałby 236 mandatów, co stanowi większość sejmową.
Kosiniak-Kamysz mówi wprost
W kontekście tego sondażu Kosiniak-Kamysz został zapytany w czwartek na konferencji prasowej, czy PSL rozważa start w wyborach parlamentarnych 2027 r. z ewentualnej jednej listy ugrupowań koalicyjnych.
Prezes PSL odpowiedział, że już widział kiedyś podobne sondaże, które dawały jednej liście koalicyjnej zwycięstwo w 2019 roku, a - dodał - "później miały dać zwycięstwo w 2023 roku". - Gdybyśmy się na to umówili, to byłoby tak, jak na Węgrzech. Tam stworzono jedną listę i przegrali. My nie stworzyliśmy jednej listy i wygraliśmy - powiedział Kosiniak-Kamysz.
Lider ludowców oświadczył, że PSL będzie startowało w przyszłych wyborach parlamentarnych samodzielnie, "bo jest samodzielną partią polityczną".
Zła wiadomość dla Tuska. Jest nowy sondaż
Spada poparcie dla unijnego SAFE. Nowy sondaż pokazuje zmianę
Koalicja Tuska traci większość. Wyniki najnowszego sondażu




