Jerzy Bukowski: "Kamienie Pamięci" z 1920 roku

Całym sercem popieram tę inicjatywę Instytutu Pamięci Narodowej ze spokojem oczekując na jej wymierne rezultaty oraz na widoczną satysfakcję uczestników.
Jedną z najważniejszych akcji wychowawczo-edukacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej są już od 11 lat "Kamienie Pamięci". Jej celem jest upamiętnienie osób, które czynnie uczestniczyły w działaniach na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego.
W tym roku uczestnicy mają skupić się na odszukaniu zapomnianych bądź w ogóle nieznanych lokalnych bohaterów wojny 1920 roku. IPN zaprasza do udziału w "Kamieniach Pamięci" młodzież szkolną, drużyny i zastępy harcerskie, koła naukowe, grupy rekonstrukcyjne, koła kombatantów oraz uczestników indywidualnych - pasjonatów historii.
Bardzo podoba mi się taki sposób zachęcania Polaków - zwłaszcza młodych - do przywracania w lokalnych społecznościach pamięci o przodkach, którzy oddali życie w obronie ojczyzny. O wielkich bohaterach mówi się sporo, mają już okazałe pomniki, patronują ulicom, placom, mostom, szkołom, itp. O tych lokalnych mało kto wie, a przecież bez nich nie byłoby wiekopomnego zwycięstwa Wojska Polskiego najpierw w bitwie warszawskiej, a później w kończącej pogrom bolszewików operacji niemeńskiej.
Patronat honorowy nad "Kamieniami Pamięci" przyjął minister edukacji narodowej, co ułatwi dotarcie z ich przesłaniem do dyrektorów szkół, nauczycieli historii, a przede wszystkim do uczniów, którzy z pewnością wykażą się dużą inwencją i będą potrafili wykorzystać nowoczesne środki (szczególnie elektroniczne) dla odtworzenia oraz oryginalnego przedstawienia losów bohaterów wojny 1920 roku.
Jako wieloletni instruktor harcerski, który przywiązywał ogromną wagę do wychowania patriotycznego swoich podwładnych w duchu niepodległej Rzeczypospolitej (w latach 70. i 80. ubiegłego wieku były to często ryzykowne działania wbrew komunistycznej władzy) całym sercem popieram tę inicjatywę Instytutu Pamięci Narodowej ze spokojem oczekując na jej wymierne rezultaty oraz na widoczną satysfakcję uczestników.
W tym roku uczestnicy mają skupić się na odszukaniu zapomnianych bądź w ogóle nieznanych lokalnych bohaterów wojny 1920 roku. IPN zaprasza do udziału w "Kamieniach Pamięci" młodzież szkolną, drużyny i zastępy harcerskie, koła naukowe, grupy rekonstrukcyjne, koła kombatantów oraz uczestników indywidualnych - pasjonatów historii.
Bardzo podoba mi się taki sposób zachęcania Polaków - zwłaszcza młodych - do przywracania w lokalnych społecznościach pamięci o przodkach, którzy oddali życie w obronie ojczyzny. O wielkich bohaterach mówi się sporo, mają już okazałe pomniki, patronują ulicom, placom, mostom, szkołom, itp. O tych lokalnych mało kto wie, a przecież bez nich nie byłoby wiekopomnego zwycięstwa Wojska Polskiego najpierw w bitwie warszawskiej, a później w kończącej pogrom bolszewików operacji niemeńskiej.
Patronat honorowy nad "Kamieniami Pamięci" przyjął minister edukacji narodowej, co ułatwi dotarcie z ich przesłaniem do dyrektorów szkół, nauczycieli historii, a przede wszystkim do uczniów, którzy z pewnością wykażą się dużą inwencją i będą potrafili wykorzystać nowoczesne środki (szczególnie elektroniczne) dla odtworzenia oraz oryginalnego przedstawienia losów bohaterów wojny 1920 roku.
Jako wieloletni instruktor harcerski, który przywiązywał ogromną wagę do wychowania patriotycznego swoich podwładnych w duchu niepodległej Rzeczypospolitej (w latach 70. i 80. ubiegłego wieku były to często ryzykowne działania wbrew komunistycznej władzy) całym sercem popieram tę inicjatywę Instytutu Pamięci Narodowej ze spokojem oczekując na jej wymierne rezultaty oraz na widoczną satysfakcję uczestników.

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 15.01.2020 10:21
Komentarze
Rozpoczynają się prace poszukiwawcze w dawnej wsi Ostrówki oraz Wola Ostrowiecka na Wołyniu
20.04.2026 15:23

Komentarzy: 0
Jak poinformował dr Rafał Kościański, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej, na terenie dawnych miejscowości Ostrówki oraz Wola Ostrowiecka w powiecie lubomelskim na Wołyniu (Ukraina) rusza kolejny etap prac poszukiwawczych. Działania te stanowią kontynuację misji zapoczątkowanej jeszcze w 1992 roku.
Czytaj więcej
„Mamy wreszcie niezależne, samorządne związki zawodowe!” Już dziś promocja książki o Regionie Gdańskim NSZZ „Solidarność”
20.04.2026 10:58

Komentarzy: 0
Przedstawiciele Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „S” zapraszają na promocję książki „«Mamy wreszcie niezależne, samorządne związki zawodowe!» Dzieje Regionu Gdańskiego NSZZ «Solidarność» (1980–1981)” autorstwa dr. Arkadiusza Kazańskiego.
Czytaj więcej
„Wygnali Bieruta z trybuny”. Już dziś otwarcie wyjątkowej wystawy o Szczecińskim Kwietniu 1946
17.04.2026 08:11

Komentarzy: 0
„Wygnali Bieruta z trybuny” – to tytuł wystawy plenerowej na temat Szczecińskiego Kwietnia 1946 roku, której otwarcie odbędzie się w piątek, 17 kwietnia o godz. 12:00 na Placu Zgody w Szczecinie. Na wydarzenie zapraszają przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej - Oddział w Szczecinie.
Czytaj więcej
Kto pilnuje ciszy po ks. Blachnickim? Mord, archiwa i strach państwa
16.04.2026 19:38

Komentarzy: 1
Po latach państwo polskie dowiodło wreszcie, że ks. Franciszek Blachnicki został zamordowany. Nie potrafi jednak doprowadzić tej prawdy do końca. Im dłużej trwa śledztwo, tym wyraźniej widać, że stawką nie jest już tylko wyjaśnienie jednej zbrodni z PRL, ale odpowiedź na pytanie, czy III RP naprawdę umie rozliczyć własne służby, własne archiwa i własną niedokończoną transformację.
Czytaj więcej
Jest rekomendacja na prezesa IPN. Kolegium podało nazwisko
14.04.2026 17:58

Komentarzy: 0
Zapadła ważna decyzja dotycząca przyszłości Instytutu Pamięci Narodowej. Po przesłuchaniu kandydatów i wewnętrznych obradach wskazano osobę, która ma objąć kierownictwo jednej z kluczowych instytucji państwowych.
Czytaj więcej