Rada Dialogu Społecznego. Solidarność apeluje o realny wzrost płac w budżetówce

NSZZ "Solidarność" zabiega o poprawę sytuacji w budżetówce.
"Jako stały członek Rady Dialogu Społecznego mogłem na dzisiejszym posiedzeniu przedstawić najważniejsze problemy - przekazał w mediach społecznościowych Bartłomiej Mickiewicz.
Doświadczona kadra odchodzi z budżetówki
Wzrost płac o inflację jest utrzymaniem realnej siły nabywczej, a nie podwyżką. Szczególnie w sytuacji, w której niektóre grupy zawodowe, takie jak na przykład sędziowie i prokuratorzy (ze stanowiskami powiązanymi) otrzymają ponad 14 proc. waloryzacji
- przekonywał przewodniczący Mickiewicz.
W dalszym ciągu, zgodnie z tym, o czym NSZZ "Solidarność" mówi od wielu lat, następuje ciągły proces odchodzenia doświadczonej kadry z praktycznie każdego sektora sfery budżetowej
- mówi podczas posiedzenia.
Zaznaczył też, że wynagrodzenia większości pracowników są na poziomie płacy minimalnej, co powoduje brak motywacji do pracy i rozwoju.
Sposób naliczania dodatku stażowego jest przyczyną odejść wielu doświadczonych osób, szczególnie pracowników cywilnych służb mundurowych, które w dzisiejszych czasach są niezbędne dla właściwego funkcjonowania państwa
- mówił.
Potrzebne są rozwiązania systemowe
Z tego powodu trzy reprezentatywne centrale związkowe we wspólnym stanowisku postulują wzrost płac o co najmniej 15 proc. Bartłomiej Mickiewicz mówił podczas dzisiejszego posiedzenia RDS także o tym, że potrzebne jest wprowadzenie rozwiązań systemowych dla wynagrodzeń w sferze budżetowej.
Konieczne jest też zaplanowanie dodatkowych środków na zniwelowanie spłaszczania płac i urealnienie płac w sferze budżetowej. Na przykładzie dodatku wprowadzającego podkreśliłem, że dotychczasowe działania strony rządowej są nieskuteczne. Jak alarmowały prawie wszystkie związki zawodowe działające w MSWiA, planowana liczba odejść i wakatów nie zmieniła się, a liczba kandydatów do służby wręcz maleje
- relacjonuje w mediach społecznościowych przewodniczący Mickiewicz.
CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje Jacek Rybicki, były wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność"
Komentarze
"Bez Czerwca 1976 nie byłoby Solidarności". W Płocku odbyły się uroczystości 50. rocznicy wydarzeń Czerwca 1976 roku

Zrobili to! Górnicy z ZG Sobieski wnieśli flagę Solidarności na Mont Blanc

"Takie akcje umacniają wiarę w ruch związkowy". W szczecińskim Agryfie podpisano porozumienie

Solidarność wystąpiła z wnioskiem o powołanie Zespołu ds. Bezpieczeństwa Żywnościowego przy Prezydencie RP

Polski gen wolności. Debata w historycznej Sali BHP nt. protestu w Radomiu w 1976 roku
