Szukaj
Konto

Ostatnie dni Jubileuszu. Pierwsze Drzwi Święte zostaną zamknięte z Wigilię

18.12.2025 15:26
Front Bazyliki Santa Maria Maggiore
Źródło: wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/NikonZ7II - Praca własna
Komentarzy: 0
W trwającym jeszcze Roku Jubileuszowym 2025 do Rzymu przybyło ponad 32 mln pielgrzymów. By zaczerpnąć z jubileuszowego skarbca łask pozostało jeszcze niecałe trzy tygodnie. Pierwsze Drzwi Święte zostaną zamknięte w Wigilię, a ostatnie 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego.
Co musisz wiedzieć
  • W Roku Jubileuszowym 2025 do Rzymu przybyło ponad 32 mln pielgrzymów;
  • Watykan prognozuje wzmożony ruch pielgrzymkowy w czasie Bożego Narodzenia;
  • Drzwi Święte będą zamykać swoje podwoje od 24 grudnia do 6 stycznia;
  • Styliści podkreślili, że ich wybór nie był traktowany jako nowinka, ale uznanie języka wizualnego, który łączy tradycję, symbolikę i osobistą wizję.

 

Jubileusz w czasie świąt

Władze Rzymu prognozują, że okres Bożego Narodzenia będzie oznaczał wzmożony napływ pielgrzymów, pragnących przejść przez Drzwi Święte. Watykaniści przypominają, że w czasie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 wierni do ostatnich minut Roku Świętego stali w długiej kolejce do bazyliki watykańskiej, by wraz z przejściem przez Drzwi Święte, wypełnić warunki jubileuszowego odpustu.

Strona watykańska zapewnia, że konkretna godzina zakończenia pielgrzymowania w poszczególnych bazylikach będzie uzależniona od napływu wiernych i godziny liturgii wieńczącej jubileuszowe obchody w danym miejscu.

Daty i godziny zamknięcia Drzwi Świętych

Jako pierwsze zostaną zamknięte, a następnie zamurowane, Drzwi Święte Bazyliki Santa Maria Maggiore. Uroczystość odbędzie się w Wigilię Bożego Narodzenia podczas Mszy, która rozpocznie się o godz. 18. Liturgii będzie przewodniczył kard. Rolandas Makrickas, archiprezbiter Bazyliki Matki Bożej Większej.

W sobotę, 27 grudnia o godz. 11:00, zamknięte zostaną Drzwi Święte Bazyliki Świętego Jana na Lateranie. Dokona tego kard. Baldassare Reina, wikariusz generalny dla diecezji rzymskiej i archiprezbiter bazyliki laterańskiej.

Następnego dnia, w niedzielę 28 grudnia o godz. 10:00, kolej przyjdzie na Bazylikę Świętego Pawła za Murami. Obrzędowi przewodniczyć będzie kard. James Michael Harvey, archiprezbiter tejże bazyliki.

Ostatnie Drzwi Święte zamknięte zostaną w Bazylice Świętego Piotra 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego. Dokona tego papież Leon XIV, podczas specjalnej liturgii, która rozpocznie się o godz. 9.30.

Zamknięcie Drzwi Świętych w Bazylice Watykańskiej oznaczać będzie zakończenie zwyczajnego Jubileuszu 2025. Kolejny, tym razem nadzwyczajny Rok Święty, odbędzie się w 2033 roku i upamiętni kluczowe wydarzenie dla chrześcijaństwa - 2000-lecie Odkupienia.

jol

Komentarzy: 0
Data publikacji: 18.12.2025 15:26
Źródło: KAI