Dziś wprowadzenie relikwii kard. Wyszyńskiego do Bazyliki NMP na Zatybrzu

- 28 maja br. nastąpi uroczyste wprowadzenie relikwii bł. kard. Wyszyńskiego do Bazyliki NMP na Zatybrzu;
- Data ta wybrana została z uwagi na liturgiczne wspomnienie i zarazem w 45. rocznicę śmierci błogosławionego;
- Msza św. celebrowana będzie o godz. 17.30 przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
Inicjatywa
Modlitwa i przekazanie relikwii bł. kard. Wyszyńskiego to inicjatywa abp. Adriana Galbasa, następcy błogosławionego na stolicy metropolii warszawskiej, ambasadora RP przy Watykanie Adama Kwiatkowskiego oraz obecnego Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
Przyłączyli się do niej Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, którego Prymas Wyszyński jest patronem i któremu abp Galbas przekazał relikwie błogosławionego. To relikwie pierwszego stopnia.
Relikwiarz
Relikwiarz jest w stylu barokowym, bogato zdobiony i wykonany z niezwykłą starannością, dbałością o najmniejszy szczegół. Ma 33 cm wysokości. Został przygotowany w konsultacji z proboszczem bazyliki na Zatybrzu, ks. Marco Gnavi. Przedstawiciele Stowarzyszenia spotkali się z nim już w ubiegłym roku podczas ogólnopolskiej pielgrzymki „Civitas Christiana” do Rzymu, kiedy to właśnie w bazylice NMP modlili się o rychłą kanonizację Prymasa Wyszyńskiego. Przekazali tam wtedy ornat z ręcznie wyhaftowanym wizerunkiem bł. kard. Wyszyńskiego.
Przekazanie relikwii
W uroczystościach przekazania relikwii na Zatybrzu udział wezmą przedstawicielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego z Anną Rastawicką, świadkinią życia bł. kardynała, która podzieli się swym świadectwem „Bł. Prymas Wyszyński dla Kościoła powszechnego” oraz odpowiedzialną generalną Instytutu Agnieszką Kołodyńską, a także 10-osobowa delegacja najwyższych władz „Civitas Christiana”.
W drodze na Zatybrze wyjątkową stacją relikwii bł. Prymasa Wyszyńskiego była Jasna Góra, miejsce tak bardzo ukochane przez niego.
W uroczystość Królowej Polski - 2 maja, wniesione w procesji, znalazły swoje miejsce na ołtarzu głównym w czasie uroczystej sumy odpustowej. Tego dnia szczególnie odwoływano się do nauczania kard. Wyszyńskiego pozostawionego zwłaszcza w programie Ślubów Narodu w 70.rocznicę ich napisania i złożenia przez ponad milionową rzeszę pielgrzymów 26.08.1956 r., a także do Milenijnego Aktu Oddania Matce Bożej złożonego w 1966 r.
W uroczystościach udział weźmie też Generał zakonu paulinów, o. Beniamin Bąkowski.
Bazylika tytularna
Bazylika Santa Maria in Trastevere w Rzymie była kościołem tytularnym bł. Stefana kard. Wyszyńskiego. Świątynia uważana jest za najstarszy na świecie kościół poświęcony Matce Bożej. Jak podkreślali świadkowie życia prymasa, on kochał to miejsce i właśnie tam zawierzał się Maryi. To ten kościół papież Pius XII przydzielił kard. Wyszyńskiemu jako tytularny po jego przybyciu do Rzymu w 1957 roku. Każdy kardynał w momencie kreacji otrzymuje od papieża kościół tytularny w Rzymie. Jest to znak szczególnej więzi z Kościołem rzymskim i Następcą św. Piotra. Kardynał pozostaje jej tytularnym „proboszczem” aż do śmierci.
Pius XII mianował abp. Stefana Wyszyńskiego kardynałem już w 1952 roku. Władze komunistyczne nie pozwoliły jednak prymasowi wyjechać do Rzymu na konsystorz. Dopiero po uwolnieniu z internowania udał się do Rzymu. 18 maja 1957 roku otrzymał z rąk papieża insygnia kardynalskie oraz bazylikę Matki Bożej na Zatybrzu jako swój kościół tytularny.
30 maja 1957 roku kard. Wyszyński uroczyście objął bazylikę. Mówił wtedy o szczególnej więzi między Rzymem a Polską. Dziękował za przydzielenie mu świątyni „w najbardziej rzymskiej dzielnicy” Wiecznego Miasta i przypominał, że w bazylice spoczywa kard. Stanisław Hozjusz, jego poprzednik i rodak.
Św. Jan Paweł II powierzył bazylikę NMP na Zatybrzu Wspólnocie Sant'Egidio, która codziennie tam modli się.
Program uroczystości
Na program uroczystości 28 maja na Zatybrzu złożą się: Msza św. celebrowana o godz. 17.30 przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka z uroczystym wniesieniem relikwii błogosławionego, świadectwo Anny Rastawickiej „Bł. Prymas Wyszyński dla Kościoła powszechnego” i złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconej kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Tablica została odnowiona w 2021 r. z okazji beatyfikacji Prymasa z inicjatywy Janusza Kotańskiego, ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej i Zakonu Maltańskiego.
Tablica znajduje się na filarze zamykającym prawą nawę kościoła, na wysokości ołtarza. To niezwykle ważne, ciekawe a mało jeszcze znane polonicum w Wiecznym Mieście poświęcone jednemu z największych Polaków XX stulecia. Poza tablicą ku czci Prymasa Wyszyńskiego i nagrobkiem kardynała Hozjusza w Bazylice Santa Maria in Trastevere znajduje się także ikona przedstawiająca św. Jana Pawła II.
Komentarze
„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” z nagrodą „Drzwi do wolności” XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni

USA. George Weigel: Kard. Wyszyński jest wzorem tego, jak głosić prawdę możnym tego świata

"Realizuje postulat Nitrasa o opiłowywaniu katolików". Grodzki odwołał wystawę o Prymasie Tysiąclecia?
Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Soli Deo per Mariam

"Kwiatki Stefana Wyszyńskiego". Człowiek, który został Prymasem Tysiąclecia







