Szukaj
Konto

Skandal ws. wykładowcy „języka” śląskiego. Jest oświadczenie Uniwersytetu Warszawskiego

20.08.2025 14:06
Skandal ws. wykładowcy „języka” śląskiego. Jest oświadczenie Uniwersytetu Warszawskiego
Źródło: Tysol
Komentarzy: 0
W wydanym w środę oświadczeniu Uniwersytet Warszawski informuje, że podjęto decyzję o zerwaniu współpracy z Bartłomiejem Wanotem, który miał prowadzić zajęcia z „języka” śląskiego. Władze uczelni podkreślają, że nigdy wcześniej nie był on wykładowcą UW, a po medialnych kontrowersjach zdecydowano o nienawiązywaniu umowy.
Co musisz wiedzieć
  • Uniwersytet Warszawski poinformował, że zrywa planowaną współpracę z Bartłomiejem Wanotem, który miał prowadzić zajęcia z "języka" śląskiego; uczelnia podkreśla, że nigdy wcześniej nie był on wykładowcą UW.
  • Decyzja zapadła po medialnych kontrowersjach - władze Wydziału "Artes Liberales" zdecydowały o nienawiązywaniu umowy i zapowiedziały uruchomienie zajęć o gwarze śląskiej w semestrze letnim.
  • Sprawa wywołała falę krytyki w mediach społecznościowych; przypominano skandaliczne wypowiedzi Wanota dotyczące m.in. Stepana Bandery i rzezi wołyńskiej.
  • Bartłomiej Wanot jest lewicowym aktywistą związanym z ruchem śląskich separatystów i środowiskiem LGBT; w sieci publikował antypolskie komentarze i materiały gloryfikujące Banderę.

 

Skandal z Bartłomiejem Wanotem. Jest oświadczenie UW

W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi wypowiedzi pana Bartłomieja Wanota informujemy, że pan Wanot nie jest pracownikiem Wydziału "Artes Liberales" ani innej jednostki UW. Zajęcia "Ślōnsko godka (język śląski) - poziom początkujący" miały być prowadzone przez pana Wanota po raz pierwszy. Nigdy wcześniej pan Wanot nie prowadził żadnych zajęć dydaktycznych dla studentów naszego Wydziału

- brzmi oświadczenie UW. Poinformowano, że władze wydziału "Artes Liberales" podjęły decyzję o nienawiązywaniu projektowanej współpracy.

Niezależnie od tego, planujemy uruchomienie zajęć na temat gwary śląskiej w semestrze letnim

- podsumowano.

Kontrowersje wokół zajęć na UW

Uniwersytet Warszawski w środę znalazł się w centrum medialnej burzy po doniesieniach, że zajęcia z "języka" śląskiego [śląski nie jest osobnym językiem, a gwarą - red.] miał prowadzić Bartłomiej Wanot - aktywista znany ze skandalicznych zachowań. Decyzja o jego zatrudnieniu wywołała falę krytyki w mediach społecznościowych i komentarze, w których przypominano jego skandaliczne wpisy dotyczące m.in. Stepana Bandery i rzezi wołyńskiej.

Bartłomiej Wanot - kim jest?

Wanot jest (…) przede wszystkim, lewicowym aktywistą związanym ze środowiskiem śląskich separatystów i organizacji LGBT. Znany jest również z antypolskich, wychwalających Stepana Banderę i znieważających ofiary ludobójstwa na Wołyniu komentarzy. Wśród nich takie teksty, jak: "Polscy nacjonaliści to je**ne ścierwo, z którym nie można dyskutować, tylko trzeba do niego strzelać". Wonot opublikował nawet swoje zdjęcie w koszulce z wizerunkiem Bandery. Ukraińskiego zbrodniarza określił jako "wodza nacji" i "wielkiego ukraińskiego patriotę"

- podaje portal DoRzeczy.pl.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 20.08.2025 14:06
Źródło: dorzeczy.pl / x.com