Sensacyjny wynik exit poll wyborów w Holandii

Jak wynika z exit poll pracowni Ipsos z godziny 21:00, prawicowa i antyislamska Partia Wolności (PVV) Geerta Wildersa zdecydowanie zwyciężyła w wyborach do izby niższej parlamentu (Tweede kamer), zdobywając 35 mandatów. Po poprzednich wyborach partia Wildersa miała 17 mandatów.
Na drugim miejscu znalazła się lista zjednoczonej lewicy Partii Pracy (PvdA) i Zielonych (GroenLinks) z 26 mandatami. Na trzecim miejscu uplasowała się liberalna partia VVD, która zdobyła 23 mandaty (poprzednio 34).
Tweede kamer liczy 150 członków.
Oficjalne wyniki w nocy
Kolejny sondaż Ipsos będzie znany po godzinie 22:00, natomiast pierwsze wyniki wyborów poznamy dopiero w nocy. Na oficjalne ogłoszenie wyników trzeba będzie poczekać do 1 grudnia.
Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)
apa/ mms/
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 22.11.2023 22:19
Źródło: TT
Komentarze
Polska poznała potencjalnych rywali na MŚ 2026
05.12.2025 21:19

Komentarzy: 0
Holandia, Japonia i Tunezja to potencjalni rywale piłkarskiej reprezentacji Polski w grupie F przyszłorocznych mistrzostw świata. Losowanie odbyło się w Waszyngtonie. Biało-czerwoni, aby dostać się na mundial, muszą najpierw poradzić sobie w marcowych barażach.
Czytaj więcej
Ambasador Rosji doprowadził Holendrów do szału
25.11.2025 15:26

Komentarzy: 0
Kontrowersyjny wpis rosyjskiej ambasady w Holandii wywołał lawinę oburzonych reakcji. Placówka ogłosiła na platformie X, że to „Rosja podarowała Holandii niepodległość”, co spotkało się z natychmiastowym i ostrym sprzeciwem holenderskich internautów.
Czytaj więcej
Ambasador Rosji doprowadził Holendrów do szału
25.11.2025 14:35
Drony nad lotniskiem i bazą wojskową. Wstrzymano ruch na dwie godziny
23.11.2025 08:45
Skandal na Stadionie Narodowym. Patriotyczna oprawa niewpuszczona na mecz Polska–Holandia
15.11.2025 11:22

Komentarzy: 0
Po meczu Polska–Holandia na PGE Narodowym w Warszawie więcej niż o wyniku spotkania mówi się o skandalicznym zachowaniu służb przed spotkaniem. Służby nie wpuściły na stadion przygotowanej patriotycznej oprawy, nad którą fani pracowali tygodniami; ponadto jeden z kibiców poinformował, że kibice byli upokarzani przez policję.
Czytaj więcej

