Szukaj
Konto

Mniej mięsa, więcej roślin. Od września nowe zasady w szkolnych stołówkach

Stołówka szkolna
Źródło: PAP | Autor: Lech Muszyński | Licencja: Umowa licencyjna | Stołówka szkolna
Od 1 września 2026 r. zmienią się obiady w szkołach i przedszkolach. W menu będzie więcej dań roślinnych, warzyw i produktów pełnoziarnistych, a mniej mięsa i potraw smażonych.

Od 1 września 2026 r. stołówki w szkołach i przedszkolach będą musiały stosować nowe standardy żywienia dzieci. Jadłospisy mają zawierać więcej produktów roślinnych, warzyw oraz dań przygotowywanych z nasion roślin strączkowych. Zmniejszyć ma się natomiast liczba posiłków mięsnych i smażonych.

Zmiany wynikają z rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia.

Od września więcej roślin, mniej mięsa w polskich szkołach

Jedną z najważniejszych zmian będzie obowiązek przygotowania przynajmniej jednego całkowicie roślinnego obiadu w tygodniu. Podstawą takiej potrawy mają być nasiona roślin strączkowych: między innymi fasola, soczewica, groch lub ciecierzyca.

W obowiązkowym daniu roślinnym nie będą mogły znaleźć się mięso, ryby, nabiał, jajka ani inne produkty pochodzenia zwierzęcego.

Dwa dni z mięsem i roślinną alternatywą

Przez dwa dni w tygodniu stołówki mają podawać obiad przygotowany na bazie świeżego mięsa. Jednocześnie dostępna ma być alternatywna potrawa roślinna, najlepiej oparta na nasionach roślin strączkowych.

Rozwiązanie jest przeznaczone między innymi dla dzieci, które nie spożywają mięsa lub innych produktów odzwierzęcych.

Jeden dzień z rybą i jeden dzień elastyczny

W kolejnym dniu tygodnia w jadłospisie ma znaleźć się danie rybne oraz jego roślinna alternatywa. Jeden dzień pozostanie elastyczny. Stołówka będzie mogła wtedy przygotować obiad roślinny, mączny albo rybny.

Warzywo lub owoc w każdym posiłku

Nowe standardy przewidują, że każdy posiłek podawany dzieciom będzie musiał zawierać warzywo albo owoc. W całym jadłospisie warzyw powinno być więcej niż owoców.

W szkołach i przedszkolach częściej mają pojawiać się również produkty pełnoziarniste oraz potrawy przygotowywane z wykorzystaniem tłuszczów roślinnych.

Mniej potraw smażonych w szkolnych stołówkach

Ograniczona zostanie liczba potraw smażonych. Tak przygotowane dania będą mogły pojawić się w menu maksymalnie dwa razy w tygodniu.

Przy planowaniu posiłków stołówki mają także częściej korzystać z produktów sezonowych, lokalnych oraz ekologicznych.

Zupy częściej na wywarze warzywnym

Zmiany obejmą również sposób przygotowywania zup. Co najmniej dwa razy w tygodniu powinny być one gotowane na wywarze warzywnym zamiast na wywarze mięsnym.

W praktyce nowe przepisy oznaczają większy udział warzyw, produktów pełnoziarnistych i potraw roślinnych w codziennym żywieniu dzieci, przy jednoczesnym ograniczeniu mięsa oraz smażenia.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 10.07.2026 08:45
Źródło: Gazeta Wyborcza / PAP