Szukaj
Konto

Mickiewicz bis

02.12.2016 22:43
Mickiewicz bis
Źródło: Lestat (Jan Mehlich) CC BY-SA 3.0
Komentarzy: 0
Dziś nikt już nie pamięta sporów, jakie wywołało pod koniec XIX wieku odsłonięcie pomnika Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku. Dziś pomnik „Adasia” tak wrył się z świadomość krakowian, że z radością przyjęli fakt, że w miniony weekend łudząco podobny do oryginału pomnik Adama Mickiewicza stanął też po przeciwnej stronie Sukiennic, od strony Wieży Ratuszowej.
Ta niewiele mniejsza kopia, wykonana przez pracownię Teatru Groteska w ramach akcji "Artyści na Cokoły", od kilku tygodni wędruje po polskich miastach i przypomina o plebiscycie Teatru, w którym wszyscy możemy wybrać polskich artystów, którzy powinni zostać wyniesieni na cokoły. W plebiscycie zostanie wyłonionych pięciu takich artystów.

- Liczyliśmy na to, że zainteresujemy i przekierujemy uwagę na twórczość, artystów i ich role, znaczenie kultury dla naszego funkcjonowania, naszej tożsamości - mówi dyrektor Teatru Groteska, Adolf Weltschek i tłumaczy, że Adam Mickiewicz jest między innymi jednym z artystów budujących naszą tożsamość. A że koniec listopada to także kolejna rocznica niewyjaśnionej śmierci Adama Mickiewicza, to okazja dodatkowa.

W każdym razie pojawienie się podwójnego monumentu Wieszcza w Krakowie, w którym co prawda nigdy za życia nie był, ale w którym spoczęły jego prochy, wywołało wśród mieszkańców Krakowa i tysięcy turystów niemałą konsternację. - I dlatego stanowi najlepszą zachętę do udziału w zainicjowanym przez Groteskę plebiscycie - komentuje prezydent miasta, prof. Jacek Majchrowski.
Wcześniej lżejsza, bo nie marmurowa i nie spiżowa, wersja Adasia odwiedziła Wrocław. W tej sposób Kraków - Europejska Stolica Kultury z roku 2000 użyczyła mieszkańcom Wrocławia na trzy dni jedną ze swoich ikon.


Adam Zyzman
Komentarzy: 0
Data publikacji: 02.12.2016 22:43