Szukaj
Konto

Komunikat dla mieszkańców Lublina

Lublin
Źródło: Wikipedia / Domena Publiczna | Lublin
Ponad 100 drzew i prawie 400 krzewów zasadzono podczas rewaloryzacji zabytkowego Parku Bronowickiego w Lublinie, który w piątek został otwarty po ponad rocznej przerwie. Za blisko 9 mln zł powstały tam m.in. nowe chodniki, ławki, plac zabaw i siłownia.
Co musisz wiedzieć:
  • Po ponad roku prac Park Bronowicki w Lublinie został ponownie otwarty dla mieszkańców.
  • Rewitalizacja kosztowała ponad 8,9 mln zł, z czego około 7 mln zł pochodziło z funduszy europejskich.
  • Odtworzono historyczny układ alejek i odnowiono przestrzeń z poszanowaniem zabytkowego charakteru miejsca.
  • Posadzono ponad 100 drzew i prawie 400 krzewów oraz utworzono łąki bylinowe z tysiącami roślin cebulowych.
  • W parku pojawiły się nowe ławki, plac zabaw, siłownia plenerowa, stojaki rowerowe oraz monitoring i oświetlenie.

Komunikat dla mieszkańców Lublina

Prace w Parku Bronowickim trwały od lutego 2025 r. W tym czasie odtworzono historyczny układ alejek z początku XX w. i przebudowano wejścia od strony ul. Bronowickiej i Fabrycznej. Najmłodsi mogą korzystać z placu zabaw i górki saneczkowej. Dla dorosłych projektant przewidział siłownię plenerową, ławki, stoliki i stojaki rowerowe. Teren jest oświetlony i monitorowany.

W parku posadzono nowe drzewa i krzewy, w tym m.in. tulipanowce, sosny wejmutki, choiny kanadyjskie, klony, dęby, jesiony, ozdobne jabłonie i wiśnie. Przy głównych wejściach pojawiły się kompozycje róż i śnieguliczek, natomiast od strony ul. Fabrycznej utworzono żywopłot z grabów. Ok. 3,5 tys. mkw. porastają łąki bylinowe, na których nasadzono ponad 70 tys. roślin cebulowych. Wśród zieleni zamontowano budki dla ptaków i domki dla owadów.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podczas piątkowego otwarcia wyraził nadzieję, że park będzie miejscem do organizacji wydarzeń kulturalnych, warsztatów, zabaw dla dzieci i odpoczynku. - Traktujemy tę inwestycję, jako początek wielu projektów społecznych, kulturalnych. Będzie to taki zaczyn do budowania aktywności – stwierdził.

- Fundusze europejskie, które tu angażujemy zmieniają przestrzeń Lublina, budują jakość życia dla mieszkańców, przyciągają turystów, czyli odpowiadają naszym celom strategicznym 

-powiedział Żuk. Stwierdził, że inwestycja jest kolejnym elementem rewitalizacji dzielnicy Bronowice. Zapowiedział budowę fontanny w parku.

Rzecznik prezydenta Lublina Justyna Góźdź poinformowała, że przez całe piątkowe popołudnie mieszkańcy w parku będą mogli uczestniczyć w warsztatach artystycznych, rękodzielniczych i zabawach dla dzieci i młodzieży. W programie m.in. koncert jazzowy, spektakl improwizowany i wieczorny koncert Wędrownej Orkiestry Gimplów, poświęcony muzyce wschodniej Lubelszczyzny.

 

Zaplanowano liczne atrakcje

W sobotę od godz. 11 do 16 będzie można wziąć udział w warsztatach i zabawach. Zaplanowano także koncerty Łukasza Jemioły, Sylvetty Księżniczki Wiatru i Marcina Kisiela. W niedzielę o godz. 10 rozpocznie się spacer z przewodnikiem po dzielnicy Bronowice.

Park Bronowicki to jeden z najstarszych lubelskich parków miejskich. Niegdyś nosił nazwę Foksal i zajmował znacznie większy obszar. Założony został w 1869 r. przez dzierżawcę bronowickiego folwarku Edwarda Chróścielewskiego.

W 1875 r. pieczę nad parkiem objęło miasto i został on przekształcony według projektu technika miejskiego Aleksandra Zwierzchowskiego. Okres największej świetności i rozkwitu ogrodu Foksal przypada na lata 1887–1894. W tym czasie w parku m.in. koncertowała orkiestra wojskowa, mieściła się pijalnia wód mineralnych, bufet z kawą, był też tor do jazdy na wrotkach i wypożyczalnia szczudeł. W latach 1908–1915 na terenie parku zlokalizowana była scena teatralna.

Miejski Konserwator Zabytków w Lublinie Hubert Mącik powiedział mediom w piątek, że Park Bronowicki jest jednym z najstarszych w mieście, służył okolicznym mieszkańcom, ale nigdy nie był tak zadbany jak utworzony w latach 30-tych XIX w. Ogród Saski i dużo większy, założony w latach 50-tych XX w. Park Ludowy.

- Początkowo Park Bronowicki miał być dużo większy. W latach 80-tych XIX w. zlokalizowano przy nim rzeźnię miejską, w związku z czym nie było to miejsce tak atrakcyjne jak być mogło 

- przyznał Mącik.

Z biegiem lat powierzchnia parku systematycznie malała ze względu m.in. na wybudowane w tym rejonie fabryki (maszyn rolniczych W. Moritza i samolotów Plage i Laśkiewicz), a także rozbudowę linii kolejowych, budowę ulic, budynków mieszkalnych. Z biegiem czasu park znalazł się w centralnej części terenów przemysłowych Lublina.

W 1931 r. park zniszczył porywisty wiatr, który połamał drzewa i krzewy, a nowe nasadzenia po raz kolejny zmieniły jego układ kompozycyjny. Wiele zniszczeń nastąpiło także w czasie II wojny światowej, m.in. na skutek pożaru składowanych na terenie parku środków łatwopalnych.

Od 1982 r. 2,5-hektatowy park jest wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Umowę na jego odnowienie miasto podpisało w lutym ub.r. Projekt zakładał kompleksową rewitalizację z nowoczesnymi rozwiązaniami, poszanowaniem historycznego dziedzictwa oraz nasadzeniem ponad 100 drzew i prawie 400 krzewów.

Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 8,9 mln zł, z czego 7 mln zł stanowiło dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

Komentarzy: 0
Data publikacji: 26.06.2026 19:53
Źródło: PAP