Geotermia – niewyczerpana energia z wnętrza ziemi

Pod hasłem „Geotermia: czysta energia z wnętrza ziemi. Wsparcie NFOŚiGW dla samorządów i środowiska naturalnego”, w dniach 11-12 września odbył się wyjazd studyjny dla przedstawicieli mediów, którzy na przykładzie kilku projektów dofinansowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mogli zobaczyć na własne oczy, jak bada się złoża geotermalne i wydobywa gorącą wodę spod ziemi. Wśród wielu czołowych redakcji z całego kraju, nie mogło oczywiście zabraknąć „Tygodnika Solidarność”.
- Chodzi nam przede wszystkim o edukację społeczeństwa, dlatego zorganizowaliśmy ten wyjazd, by informacje o geotermii mogły dotrzeć do wielu odbiorców - tłumaczył Sławomir Kmiecik, rzecznik prasowy NFOŚiGW.
Stabilizacja ekonomiczna w dostawie ciepła
Pierwszego dnia wyjazdu można było poznać zaawansowanie prac geotermalnych w Sochaczewie, gdzie inwestycja dofinansowana przez NFOŚiGW jedenastoma mln zł, polegała na odwierceniu otworu geotermalnego o docelowej głębokości 1400 m. Kolejnym przystankiem były Poddębice. Tu wsparcie NFOŚiGW wyniosło z kolei 4,9 mln zł. Dzięki temu można było wykonać odwiert na głębokości 2101 m, by zbadać występujące tam wody termalne.
Drugi dzień wyjazdu rozpoczął się od wizyty w Sieradzu. - Współdziałamy z miastem, by zoptymalizować prace, żebyśmy w przyszłości mieli jeden z najnowocześniejszych systemów ciepłowniczych w Polsce. Chcemy by 80 proc. ciepła pochodziło z odnawialnych źródeł energii. Naszym celem jest stabilizacja ekonomiczna w dostawie ciepła - podkreślał na spotkaniu w Urzędzie Miasta Sieradz Piotr Długosz, prezes firmy Pro-Invest Solutions, przedstawiciel nadzoru i dozoru geologicznego. Tym samym ograniczony zostałby udział węgla. Prezydent Sieradza, Paweł Osiewała podkreślał z kolei, że w wodach geotermalnych dostrzega też potencjał rozwoju rekreacyjnego i turystycznego dla miasta. - Geotermia to rodzaj energii praktycznie niewyczerpany, dostępny 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu - dodał Osiewała.
Projekt prac w Sieradzu polega na rozpoznaniu i udokumentowaniu zasobów wód termalnych, poprzez odwiercenie otworu badawczego o głębokości 14750 m. Koszt projektu wynosi 10,6 mln, z czego 10,5 mln zł to dofinansowanie z NFOŚiGW. Wykonawca robót planuje, że jeszcze w tym roku zakończy odwiert, a cały system wód termalnych dla miasta mógłby powstać w perspektywie 2-3 lat. - Z ostatnich pobrań, które wykonaliśmy kilka dni temu wynika, że temperatura wody wynosi 54,5-55 stopni Celsjusza. Na miejscu bez przerwy pracuje nasza załoga w liczbie 5-7 osób - mówił na miejscu sieradzkiego odwiertu Łukasz Przybyłowski, kierownik Działu Wierceń wykonawcy - firmy G-Drilling.
Gmina będzie mogła produkować własny prąd
Wyspa Pociejewo w Koninie, to nieco zapomniane miejsce, o którym nie wiedziało nawet wielu mieszkańców tego miasta. Do niedawna był to teren zalewowy, a kilka lat temu wykonano tam odwiert geotermalny GT-1 na głębokości 2660 m. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, która przekazała na ten cel połowę z 15 mln zł kosztu inwestycji, dowiercono się do spełniającej kryteria lecznicze wody o temperaturze w złożu 97,5 stopnia Celsjusza i wydajności 140-150 m3/h. To jeden z etapów przygotowań do budowy ciepłowni geotermalnej, której wykonawcą będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Konin. - Dodatkowo jesteśmy w przededniu uzyskania pozwolenia na budowę drugiego otworu badawczego GT-2 - podkreślał Tadeusz Neczyński, prezes spółki Geotermia Konin. NFOŚiGW zakłada, że dzięki przebudowie systemu ciepłowniczego w Koninie, rocznie uda się tam ograniczyć emisję CO2 na poziomie 6,624 Mg na rok.
Więcej o wizycie na polskich odwiertniach możecie Państwo przeczytać w przyszłotygodniowym numerze "Tygodnika Solidarność".
Marcin Koziestański
Stabilizacja ekonomiczna w dostawie ciepła
Pierwszego dnia wyjazdu można było poznać zaawansowanie prac geotermalnych w Sochaczewie, gdzie inwestycja dofinansowana przez NFOŚiGW jedenastoma mln zł, polegała na odwierceniu otworu geotermalnego o docelowej głębokości 1400 m. Kolejnym przystankiem były Poddębice. Tu wsparcie NFOŚiGW wyniosło z kolei 4,9 mln zł. Dzięki temu można było wykonać odwiert na głębokości 2101 m, by zbadać występujące tam wody termalne.
Drugi dzień wyjazdu rozpoczął się od wizyty w Sieradzu. - Współdziałamy z miastem, by zoptymalizować prace, żebyśmy w przyszłości mieli jeden z najnowocześniejszych systemów ciepłowniczych w Polsce. Chcemy by 80 proc. ciepła pochodziło z odnawialnych źródeł energii. Naszym celem jest stabilizacja ekonomiczna w dostawie ciepła - podkreślał na spotkaniu w Urzędzie Miasta Sieradz Piotr Długosz, prezes firmy Pro-Invest Solutions, przedstawiciel nadzoru i dozoru geologicznego. Tym samym ograniczony zostałby udział węgla. Prezydent Sieradza, Paweł Osiewała podkreślał z kolei, że w wodach geotermalnych dostrzega też potencjał rozwoju rekreacyjnego i turystycznego dla miasta. - Geotermia to rodzaj energii praktycznie niewyczerpany, dostępny 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu - dodał Osiewała.
Projekt prac w Sieradzu polega na rozpoznaniu i udokumentowaniu zasobów wód termalnych, poprzez odwiercenie otworu badawczego o głębokości 14750 m. Koszt projektu wynosi 10,6 mln, z czego 10,5 mln zł to dofinansowanie z NFOŚiGW. Wykonawca robót planuje, że jeszcze w tym roku zakończy odwiert, a cały system wód termalnych dla miasta mógłby powstać w perspektywie 2-3 lat. - Z ostatnich pobrań, które wykonaliśmy kilka dni temu wynika, że temperatura wody wynosi 54,5-55 stopni Celsjusza. Na miejscu bez przerwy pracuje nasza załoga w liczbie 5-7 osób - mówił na miejscu sieradzkiego odwiertu Łukasz Przybyłowski, kierownik Działu Wierceń wykonawcy - firmy G-Drilling.
Gmina będzie mogła produkować własny prąd
Wyspa Pociejewo w Koninie, to nieco zapomniane miejsce, o którym nie wiedziało nawet wielu mieszkańców tego miasta. Do niedawna był to teren zalewowy, a kilka lat temu wykonano tam odwiert geotermalny GT-1 na głębokości 2660 m. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, która przekazała na ten cel połowę z 15 mln zł kosztu inwestycji, dowiercono się do spełniającej kryteria lecznicze wody o temperaturze w złożu 97,5 stopnia Celsjusza i wydajności 140-150 m3/h. To jeden z etapów przygotowań do budowy ciepłowni geotermalnej, której wykonawcą będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Konin. - Dodatkowo jesteśmy w przededniu uzyskania pozwolenia na budowę drugiego otworu badawczego GT-2 - podkreślał Tadeusz Neczyński, prezes spółki Geotermia Konin. NFOŚiGW zakłada, że dzięki przebudowie systemu ciepłowniczego w Koninie, rocznie uda się tam ograniczyć emisję CO2 na poziomie 6,624 Mg na rok.
Więcej o wizycie na polskich odwiertniach możecie Państwo przeczytać w przyszłotygodniowym numerze "Tygodnika Solidarność".
Marcin Koziestański

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 13.09.2018 17:23
Komentarze
Minister Jan Szyszko: Polskie zasoby geotermalne kilkadziesiąt razy przewyższają nasze potrzeby
08.04.2017 16:43

Komentarzy: 0
Prof. Jan Szyszko o rozwoju geotermii w Polsce: „Geotermia to nasza wielka szansa i przyszłość” – powiedział minister środowiska prof. Jan Szyszko podczas konferencji prasowej, w której udział wzięli również prof. Mariusz Orion Jędrysek, wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju i Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa oraz Kazimierz Kujda, prezes NFOŚiGW.
Czytaj więcej
Stawiają na rozwój elektromobilności w Polsce
21.02.2017 15:01

Komentarzy: 0
Porozumienie w celu rozwoju branży elektromobilności w Polsce zawarł Polski Fundusz Rozwoju, a także Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Energii, NCBiR, NFOŚiGW oraz samorządowców z 41 polskich miast i gmin pod auspicjami Związku Miast Polskich.
Czytaj więcej
Wołyń, UPA i Bandera. Większość Ukraińców ma jednoznaczne stanowisko
24.06.2026 13:56

Komentarzy: 0
W czasie narastającego sporu historycznego między Warszawą a Kijowem ukraińscy socjologowie sprawdzili, jak obywatele Ukrainy oceniają kwestie związane z UPA, Stepanem Banderą i polityką historyczną. Wyniki badania pokazują, że większość respondentów nie oczekuje zmian w podejściu swojego państwa do tych tematów.
Czytaj więcej
Koszmar letnich nocy. Dlaczego Polacy budzą się zmęczeni i jak wysoka temperatura uderza w efektywność pracy
24.06.2026 13:34

Komentarzy: 0
Higiena snu to nie fanaberia, ale fundament naszej zdolności do pracy i codziennego funkcjonowania. Choć coraz częściej inwestujemy w drogie materace i odkładamy smartfony przed pójściem do łóżka, latem zapominamy o kluczowym elemencie – temperaturze w naszych sypialniach. Przegrzane mieszkania, zwłaszcza na poddaszach, zamieniają nocny odpoczynek w walkę o przetrwanie, co bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie, samopoczucie oraz produktywność kolejnego dnia. Jak skutecznie zadbać o godne warunki do regeneracji sił?
Czytaj więcej
Pełnomocnik Kacprzyka zapowiada kroki prawne. „Dr Jędrzejewski musi liczyć się z procesem”
24.06.2026 13:34

Komentarzy: 0
Po głośnym wywiadzie byłego ordynatora Szpitala Południowego pojawiła się zdecydowana odpowiedź ze strony Dawida Kacprzyka. Jego pełnomocnik mec. Jacek Dubois zapowiada, że jeśli dr Emil Jędrzejewski nie wycofa swoich słów, sprawa może trafić do sądu.
Czytaj więcej