Minister Jan Szyszko: Polskie zasoby geotermalne kilkadziesiąt razy przewyższają nasze potrzeby

Prof. Jan Szyszko o rozwoju geotermii w Polsce: „Geotermia to nasza wielka szansa i przyszłość” – powiedział minister środowiska prof. Jan Szyszko podczas konferencji prasowej, w której udział wzięli również prof. Mariusz Orion Jędrysek, wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju i Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa oraz Kazimierz Kujda, prezes NFOŚiGW.
Minister Jan SzyszkoMinister środowiska prof. Jan Szyszko zwrócił uwagę na unikatowość polskich zasobów energetycznych"
Mamy wyjątkowe zasoby energetyczne - posiadamy aż 90 proc. całych zasobów węgla kamiennego Unii Europejskiej. Możemy także korzystać z bogatych zasobów energii odnawialnej, takich jak np. energia geotermalna.
- powiedział
Według szkoły prof. Juliana Sokołowskiego polskie zasoby geotermalne kilkadziesiąt razy przewyższają nasze potrzeby.
- dodał
Minister środowiska podkreślił również, że geotermia to jeden z najtańszych rodzajów energii, który może być sposobem na likwidację smogu:
Minister środowiska podkreślił również, że geotermia to jeden z najtańszych rodzajów energii, który może być sposobem na likwidację smogu:
Polska energia geotermalna pozwoli sprostać wymogom unijnej polityki klimatycznej. Dzięki niej możemy uzyskać bezemisyjną, przyjazną dla środowiska i ludzi energię.
- dodał
Prof. Mariusz Orion Jędrysek zaznaczył, że wsparcie rozwoju geotermii w Polsce jest jednym z priorytetowych zadań rządu:
Prof. Mariusz Orion Jędrysek zaznaczył, że wsparcie rozwoju geotermii w Polsce jest jednym z priorytetowych zadań rządu:
Biorąc pod uwagę duży potencjał zasobów geotermalnych i korzystne warunki geotermiczne Polsce, rozwój geotermii i geotermiki staje się jednym z najważniejszych celów Ministra Środowiska.
- powiedział
Wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w tym energii geotermalnej, ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju gospodarczego Polski, a także wpisuje się w realizację zobowiązań wobec Unii Europejskiej dotyczących m.in. zmniejszenia emisji gazów do atmosfery.
- dodał
Wiceminister Jędrysek podkreślił, że geotermia zostanie uwzględniona w przygotowywanej w Ministerstwie Środowiska "Polityce Surowcowej Państwa".
Uczestniczący w spotkaniu Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podkreślił, że energia geotermalna ma przewagę nad innymi rodzajami energii odnawialnej, ponieważ jest niezależna od warunków meteorologicznych.
Prezes NFOŚiGW podkreślił również, że nie brakuje chętnych do inwestowania w geotermię:
Wiceminister Jędrysek podkreślił, że geotermia zostanie uwzględniona w przygotowywanej w Ministerstwie Środowiska "Polityce Surowcowej Państwa".
Uczestniczący w spotkaniu Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podkreślił, że energia geotermalna ma przewagę nad innymi rodzajami energii odnawialnej, ponieważ jest niezależna od warunków meteorologicznych.
Prezes NFOŚiGW podkreślił również, że nie brakuje chętnych do inwestowania w geotermię:
Samorządy wykazują bardzo duże zainteresowanie geotermią, ponieważ widzą w niej szansę na tanie i bezemisyjne ciepło dla swoich mieszkańców.
- powiedział
NFOŚiGW wspiera rozwój geotermii w Polsce. Zgodnie z założeniami polityki energetycznej Polski - dotyczącymi dywersyfikacji źródeł energii
i położeniu akcentów na stabilne odnawialne źródła energii, NFOŚiGW wprowadził do swojej oferty możliwość dofinansowania zadań wspierających wykorzystanie energii geotermalnej.
Główny Geolog Kraju opiniuje celowość udzielenia dofinansowania m.in. dla przedsięwzięć dotyczących wykonania otworów badawczych w celu ujęcia wód termalnych objętych wnioskami złożonymi w ramach programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pn. "Geologia i górnictwo, część 1) Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych, odnosząc się do potrzeb geologii kraju". Więcej informacji:
https://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/geologia-i-gornictwo/
NFOŚiGW wspiera rozwój geotermii w Polsce. Zgodnie z założeniami polityki energetycznej Polski - dotyczącymi dywersyfikacji źródeł energii
i położeniu akcentów na stabilne odnawialne źródła energii, NFOŚiGW wprowadził do swojej oferty możliwość dofinansowania zadań wspierających wykorzystanie energii geotermalnej.
Główny Geolog Kraju opiniuje celowość udzielenia dofinansowania m.in. dla przedsięwzięć dotyczących wykonania otworów badawczych w celu ujęcia wód termalnych objętych wnioskami złożonymi w ramach programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pn. "Geologia i górnictwo, część 1) Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych, odnosząc się do potrzeb geologii kraju". Więcej informacji:
https://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/geologia-i-gornictwo/
Do Ministerstwa Środowiska wpłynęło 14 wniosków, trwa ocena merytoryczna przez ekspertów - autorytety naukowe w zakresie hydrogeologii i geotermii - działających w ramach Komisji Dokumentacji Hydrogeologicznych.
- poinformował prof. Mariusz Orion Jędrysek
Oprócz wspomnianego programu Geologia i górnictwo Część 1), Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje również wsparcie projektów geotermalnych poprzez program "Poprawa jakości powietrza. Część 1) Energetyczne wykorzystanie zasobów geotermalnych". Budżet tego programu wynosi 500 mln zł. Aplikacja wniosków trwa jeszcze do 30 czerwca 2017 r. Więcej informacji: http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/poprawa-jakosci-powietrza-energetyczne/energetyczne-wykorzystanie-zasobow-geotermalnych/
źródło: mos.gov.pl
Oprócz wspomnianego programu Geologia i górnictwo Część 1), Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje również wsparcie projektów geotermalnych poprzez program "Poprawa jakości powietrza. Część 1) Energetyczne wykorzystanie zasobów geotermalnych". Budżet tego programu wynosi 500 mln zł. Aplikacja wniosków trwa jeszcze do 30 czerwca 2017 r. Więcej informacji: http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/poprawa-jakosci-powietrza-energetyczne/energetyczne-wykorzystanie-zasobow-geotermalnych/
źródło: mos.gov.pl

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 08.04.2017 16:43
Komentarze
Gradówka na oku – jak powstaje, jak się jej pozbyć?
24.06.2026 12:52

Komentarzy: 0
Jeśli zauważasz drobny guzek w obrębie powiek, może być to gradówka. Powstaje ona w wyniku zablokowania ujść gruczołów łojowych i gromadzenia się ich wydzieliny. Powodów takich zmian jest wiele, w tym te dotyczące naszego stylu życia i niewłaściwej higieny oczu. Jak dokładnie powstaje gradówka na oku, jak jej zapobiegać i jak ją leczyć?
Czytaj więcej
Żurek: Od 2023 roku do prokuratury trafiły 32 sprawy dotyczące Szpitala Południowego
24.06.2026 12:03

Komentarzy: 0
Prokuratura analizuje kilkanaście spraw związanych ze zgonami pacjentów w warszawskim Szpitalu Południowym. W tle są głośne wypowiedzi byłego ordynatora chirurgii, który publicznie mówił o nieprawidłowościach mogących prowadzić do tragicznych konsekwencji dla chorych.
Czytaj więcej
PiS chce Komisji Zaufania Publicznego ws. warszawskich szpitali. Jest zapowiedź ustawy
24.06.2026 11:44

Komentarzy: 0
Czas na niezależną Komisję Zaufania Publicznego, która w sposób apolityczny i dogłębny wyjaśni to, co dzieje się w warszawskich szpitalach - oświadczył w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Rzecznik ugrupowania Rafał Bochenek dodał, że partia w najbliższym czasie zaproponuje w tej kwestii projekt ustawy.
Czytaj więcej
Prokurator Prokuratury Europejskiej zajmującej się sprawą posła KO grozi postępowanie dyscyplinarne
24.06.2026 11:30

Komentarzy: 0
Prokurator Grażynie Stronikowskiej, kierującej polskim oddziałem Prokuratury Europejskiej, może grozić postępowanie dyscyplinarne, a niewykluczone są również zarzuty karne. Sprawa wywołała polityczne komentarze, ponieważ Stronikowska jest zaangażowana w śledztwo dotyczące posła Koalicji Obywatelskiej Wojciecha Króla.
Czytaj więcej
„Jestem zdruzgotany”. Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej nie przebiera w słowach ws. Kacprzyka
24.06.2026 11:25

Komentarzy: 0
– To są poważne zarzuty, karne, prowadzące do zaniedbań oraz utraty zdrowia i życia. Jesteśmy zdruzgotani tą sprawą, nie kryję swoich emocji – powiedział prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Łukasz Jankowski w rozmowie z Kanałem Zero, komentując nowe informacje nt. afery z Dawidem Kacprzykiem (KO), które ujawnił dr Emil Jędrzejewski.
Czytaj więcej