Franciszek podczas beatyfikacji męczenników: Nowe ideologie lekceważą wartości osoby, życia, rodziny

"Głównym wydarzeniem podróży apostolskiej do Rumunii jest beatyfikacja siedmiu męczenników, biskupów Kościoła greckokatolickiego. Ich los przypomina o brutalnych prześladowaniach, których doświadczyli chrześcijanie w czasach komunistycznej dyktatury. W Rumunii w wyniku prześladowań zginęli wszyscy katoliccy biskupi oraz większość kapłanów i zakonników. Bezpośrednich represji doświadczyło 2 mln chrześcijan" - przypomina Radio Watykańskie.\n"Wszyscy beatyfikowani dziś biskupi zostali aresztowani tego samego dnia 28 października 1948 r., ponieważ wbrew poleceniu komunistycznych władz nie zerwali jedności z Papieżem i nie zaprzestali duszpasterskiej posługi, lecz przeciwnie umacniali swych wiernych w nowych, wrogich wierze okolicznościach. Wszyscy byli torturowani. Proponowano im wysokie godności w Cerkwi prawosławnej. Pięciu z nich (Vasile Aftenie, Valeriu Traian Frentiu, Ioan Suciu, Tit Liviu Chinezu i Alexandru Rusu) zmarło w więzieniu, a dwóch w areszcie domowym (Ioan Balan i Iuliu Hossu)" - dowiadujemy się.

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 02.06.2019 17:42
Komentarze
Leon XIV: Orędzie wielkanocne wybawia od grobu naszą przyszłość
06.04.2026 18:00

Komentarzy: 0
Dziś przed modlitwą Regina Caeli, Leon XIV zwrócił uwagę na potrzebę głoszenia orędzia wielkanocnego „przede wszystkim do osób gnębionych przez niegodziwość, która niszczy historię i powoduje zamęt w sumieniach”. Papież wspomniał również zmarłego przed rokiem Franciszka.
Czytaj więcej
Nie usprawiedliwiamy łatwo Amerykanów. Co Kościół mówi o wojnie?
04.04.2026 09:05

Komentarzy: 0
Atak Stanów Zjednoczonych i Izraela na Iran – choć spodziewany od dawna – nie stał się z tego powodu wcale bardziej oczywisty pod względem etycznym. Możemy patrzeć na niego z takiej czy innej perspektywy politycznej, sympatyzować z którąś ze stron konfliktu, ale ocena etyczna powinna dawać nam nieco szerszą perspektywę. Powiem nawet nienatarczywie, że jakkolwiek polityka nie jest etyką, to jej cele zawsze pozostają w pewnym związku z powinnościami państw i osób odpowiedzialnych za rządzenie. Zatem zrozumienie, co wojna oznacza dla ludzi i ludzkich wspólnot, nie może być w ocenie wojny pominięte.
Czytaj więcej
Burza wokół SAFE w Rumunii. Rheinmetall miał podnieść ceny nawet o 30%
03.04.2026 21:11

Komentarzy: 0
W Rumunii program SAFE znalazł się w centrum burzy po tym, jak niemiecki Rheinmetall miał podnieść ceny nawet o 30% tuż przed podpisaniem kontraktów z rumuńskim MON. Minister obrony Radu Miruță zapowiada zajęcie twardego stanowiska i odrzucenie takich praktyk, a w tle narasta spór o przejrzystość systemu zakupów oraz realne korzyści dla krajowego przemysłu.
Czytaj więcej
Eksperci: Niebezpieczeństwo dla UE polega na technokratycznie zarządzanej demokracji
28.03.2026 13:21

Komentarzy: 0
Węgierski think-tank Mathias Corvinus Collegium (MCC) wydał raport, w którym zbadano ewoluujące relacje między Europą, architekturą instytucjonalną i regulacyjną Unii oraz wyborami krajowymi, suwerennością w obrębie państw członkowskich.
Czytaj więcej
Stolica Apostolska podała datę beatyfikacji abp. Fultona Sheena
25.03.2026 18:31

Komentarzy: 0
Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych podała dziś do wiadomości publicznej datę oraz miejsce planowanej beatyfikacji abp. Fultona Sheena. Odbędzie się ona 24 września w Saint Louis a przewodniczyć jej będzie, jako przedstawiciel Ojca Świętego, kard. Luis Antonio Tagle, pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji.
Czytaj więcej