Szukaj
Konto

Dobra wiadomość dla wczasowiczów. Kąpieliska nad Bałtykiem otwarte

Rodzina korzystająca z uroków Bałtyku
Źródło: ChatGPT | Autor: ChatGPT | Rodzina korzystająca z uroków Bałtyku
Nadmorskie kąpieliska są w czwartek dostępne dla plażowiczów. Zakaz kąpieli obowiązuje natomiast w trzech miejscach na Kaszubach. W dwóch stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego stężenia bakterii E. coli, a w jeziorze Skrzynki Duże – zakwit sinic.
Co musisz wiedzieć:
  • Nadmorskie kąpieliska są w czwartek dostępne dla plażowiczów. 
  • Zakaz kąpieli obowiązuje natomiast w trzech miejscach na Kaszubach
  • W dwóch stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego stężenia bakterii E. coli, a w jeziorze Skrzynki Duże – zakwit sinic.

Z danych zamieszczonych w czwartek w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że woda we wszystkich nadmorskich kąpieliskach w województwach pomorskim i zachodniopomorskim jest przydatna do kąpieli.
Ograniczenia obowiązują natomiast na trzech kąpieliskach w powiecie kościerskim. We wsi Dobrogoszcz nad jeziorem Dobrogoszcz i we Wdzydzach nad jeziorem Jelenie kąpiel jest zabroniona ze względu na przekroczenie dopuszczalnego stężenia bakterii Escherichia coli (E. coli). Kąpiel w zanieczyszczonej nimi wodzie lub połknięcie jej może spowodować zatrucie pokarmowe, może prowadzić też m.in. do zakażenia dróg moczowych.

Czerwona flaga

Z kolei nad jeziorem Skrzynki Duże w Nowym Karpnie czerwoną flagę wywieszono z powodu zakwitu sinic. Kontakt z wodą objętą zakwitem sinic może powodować m.in. podrażnienia skóry i oczu oraz dolegliwości układu pokarmowego, w tym bóle brzucha, wymioty i biegunkę.

Masowe zakwity sinic są zjawiskiem sezonowym. Sprzyjają im m.in. wysoka temperatura wody, obecność substancji biogennych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.

Sytuacja na kąpieliskach może zmieniać się w ciągu dnia, dlatego przed wejściem do wody należy sprawdzać oznakowanie na plaży i stosować się do poleceń ratowników.

Aktualne informacje o jakości wody i dostępności kąpielisk są publikowane w Serwisie Kąpieliskowym GIS - https://sk.gis.gov.pl. 

 

Komentarzy: 0
Data publikacji: 16.07.2026 13:26
Źródło: PAP