Abp Gądecki: Potrzebujemy gorliwej modlitwy o nowe powołania kapłańskie

Abp Gądecki w liście zaznaczył, że "obecnie wielu młodych ludzi usłyszawszy Boże wezwanie, nie idzie za Nim".
"Klerycy i księża wyrastają z naszych rodzin, z naszego społeczeństwa. Gdy wiele rodzin zostało dotkniętych rozmaitymi kryzysami, gdy żyjemy w społeczeństwie nastawionym materialistycznie, nie dziwmy się, że przenosi się to na kwestię powołań. Na odwrót zaś, w wierzących, ofiarnych małżeństwach rodzą się dobre powołania" - podkreślił i dodał, że "słaby Kościół nie daje silnych kapłanów, daje ich tylko Kościół mocny, Kościół zjednoczony".
Metropolita poznański zwrócił się również do kapłanów, aby ten trudny czas ograniczeń w działalności duszpasterskiej przełożył się na ich większą gorliwość w modlitwie i dbałość o życie duchowe ich samych i ich parafian.
Zaznaczył, że powołanie kapłańskie jest "czymś wzniosłym, wielkim i świętym". "Dlatego zdumiewa nas, że Chrystus wybiera do tej wspaniałej służby ludzi ułomnych, grzesznych i - z ludzkiego punktu widzenia - +ograniczonych+" - napisał abp Gądecki.
Dodał, że "oczywiście są również grzechy, które - jak przestępstwa popełnione wobec nieletnich - dyskwalifikują księdza i odbierają mu prawo do służby kapłańskiej".
"Kościół ma w tej materii jasno określone procedury, surowsze niż te, jakie są zapisane w prawie cywilnym. Stosujemy je w naszej poznańskiej archidiecezji, a Kościół - jako jedyna instytucja w naszej ojczyźnie - z całą powagą i konsekwencją stara się je egzekwować" - podkreślił przewodniczący Episkopatu.
Jak wskazał, w archidiecezji poznańskiej w ostatnich latach z powodu przestępstwa wykorzystania seksualnego wobec osób niepełnoletnich - czyli do ukończenia 18. roku życia - dwóch księży zostało wydalonych ze stanu kapłańskiego i przeniesionych do stanu świeckiego.
Z tego samego powodu - dodał - na trzech innych kapłanów nałożono kary kościelne, ograniczające ich działalność duszpasterską.
"Sprawy kolejnych pięciu zostały przedstawione w Kongregacji Nauki Wiary i oczekują na dalsze procedowanie. Kapłani ci - zgodnie z kościelnymi normami - zostali odsunięci od pracy z dziećmi i młodzieżą. Wdrożone też zostały właściwe procedury prawa cywilnego" - przekazał abp Gądecki.
Podkreślił, że "każde wykorzystanie osób niepełnoletnich domaga się potępienia i wymaga naprawiania wyrządzonych krzywd".
"W przestrzeni publicznej pojawiają się jednak opinie - powielane przez niektóre media - utrzymujące jakoby problem pedofilii dotyczył jedynie księży i to w skali masowej. W ten sposób rodzą się stereotypy, które niszczą zaufanie do duszpasterzy. Tymczasem grzechy kapłanów, które należy zdecydowanie potępić, nie mogą dyskredytować samej misji kapłańskiej, która pozostaje wielka i czysta" - zaznaczył przewodniczący KEP.
Zwrócił uwagę, że w archidiecezji poznańskiej "w niedalekiej przyszłości musimy się spodziewać znacznego ubytku duszpasterzy, co odczuje wiele wspólnot parafialnych".
"Z tego powodu potrzebujemy znacznie gorliwszej modlitwy o nowe powołania kapłańskie, aby nie zabrakło nam głosicieli i szafarzy sakramentów, bo ludzie zawsze - również w epoce dominacji techniki i globalizacji - będą potrzebowali Boga" - napisał abp Gądecki.(PAP)
autorka: Karolina Kropiwiec
Przewodniczący oraz Rzecznik KEP o tematach 402. Zebrania Plenarnego KEP

KEP na XXV Dzień Papieski: Nadzieja zawsze dotyczy przyszłości, a nadzieja chrześcijańska przyszłości wiecznej

Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich: wybraliśmy Polskę ze względu na jej znaczenie

Komunikat KEP: "Katecheza parafialna nie zastępuje lekcji religii"

Polscy biskupi dziękują Bogu i ludziom za Jubileusz Młodych
