Dieta roślinna nie taka straszna jak ją malują

Weganizm to jedna z radykalnych odmian wegetarianizmu. Zakłada wykluczenie z jadłospisu wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, np. jajek, miodu czy nabiału. Przez wielu uważana za wymysł i chwilową modę, a jak jest naprawdę?
Dieta roślina nie taka straszna jak ją opisują. "Jedzenie trawy" jest absurdalnym mitem, całkowicie mijającym się z prawdą. Dieta wegańska jest bogata we wszystkie składniki potrzebne ludzkiemu organizmowi do życia. Z tego trybu życia korzystają nie tylko ekolodzy, osoby chcące prowadzić zdrowy tryb życia, ale również te, które chcą schudnąć i poprawić stan swojego zdrowia. Dieta pomaga zwalczyć wiele chorób cywilizacyjnych i przyczynia się do spadku wagi.
Weganizm zakłada jedzenie tylko produktów pochodzenia roślinnego. U podstawy piramidy żywnościowej wegan znajdują się zboża, kasze, owoce oraz warzywa. Na środkowym poziomie są rośliny strączkowe, orzechy, grzyby, rośliny oleiste i glony morskie. W tej grupie można znaleźć również zamienniki zwierzęcego nabiału, czyli mleka roślinne (owsiane, sojowe, kokosowe), tofu (ser twarogowy otrzymywany z mleka sojowego). Te produkty należy jeść z umiarem. Na szczycie piramidy znajdują się produkty, których spożycie należy ograniczyć- cukier, kawa, herbata i miód, jeśli ktoś uznaje. W tej diecie ważny jest sposób przygotowywania potraw. Najlepiej jest je spożywać na surowo. Dopuszczalne jest gotowanie, ale trzeba pamiętać, że obróbka termiczna zmniejsza zawartość witamin oraz wartości odżywczych w produktach.
Ten sposób odżywiania ma wielu przeciwników. Uważają, że dieta nie dostarcza organizmowi potrzebnych wartości odżywczych, doprowadza do jego wycieńczenia i powoduje choroby. Niestety, ale ci ludzie mogą się gorzko rozczarować. Weganizm zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości, nadciśnienia, chorób układu krążenia, cukrzycy, chorób nowotworowych, zaparć czy próchnicy zębów. Ważne jest, aby była dobrze skompletowana. W innym przypadku może doprowadzić do niedoborów energetycznych, a nawet składników odżywczych- białka, witaminy B12, witaminy D, wapnia, żelaza i cynku. Przy tej diecie ważna jest suplementacja tych witamin.
Wychodząc na miasto ze znajomymi czy rodziną nie trzeba obawiać się przykrej sytuacji w restauracji, gdzie nic nie znajdziemy dla siebie w karcie. Coraz więcej lokali oferuje w swoim menu dania wegańskie. Poza tym zawsze można poprosić o wymianę pewnych składników. Na rynku pojawia się coraz więcej miejsc, które oferują jedynie potrawy roślinne. Nie tylko wyglądają pysznie, ale tak samo smakują. Niczym nie różnią się od tych ze składnikami pochodzenia zwierzęcego. Można jeść zdrowo i smacznie bez rezygnacji z ulubionych smakołyków.
Weganizm zakłada jedzenie tylko produktów pochodzenia roślinnego. U podstawy piramidy żywnościowej wegan znajdują się zboża, kasze, owoce oraz warzywa. Na środkowym poziomie są rośliny strączkowe, orzechy, grzyby, rośliny oleiste i glony morskie. W tej grupie można znaleźć również zamienniki zwierzęcego nabiału, czyli mleka roślinne (owsiane, sojowe, kokosowe), tofu (ser twarogowy otrzymywany z mleka sojowego). Te produkty należy jeść z umiarem. Na szczycie piramidy znajdują się produkty, których spożycie należy ograniczyć- cukier, kawa, herbata i miód, jeśli ktoś uznaje. W tej diecie ważny jest sposób przygotowywania potraw. Najlepiej jest je spożywać na surowo. Dopuszczalne jest gotowanie, ale trzeba pamiętać, że obróbka termiczna zmniejsza zawartość witamin oraz wartości odżywczych w produktach.
Ten sposób odżywiania ma wielu przeciwników. Uważają, że dieta nie dostarcza organizmowi potrzebnych wartości odżywczych, doprowadza do jego wycieńczenia i powoduje choroby. Niestety, ale ci ludzie mogą się gorzko rozczarować. Weganizm zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości, nadciśnienia, chorób układu krążenia, cukrzycy, chorób nowotworowych, zaparć czy próchnicy zębów. Ważne jest, aby była dobrze skompletowana. W innym przypadku może doprowadzić do niedoborów energetycznych, a nawet składników odżywczych- białka, witaminy B12, witaminy D, wapnia, żelaza i cynku. Przy tej diecie ważna jest suplementacja tych witamin.
Wychodząc na miasto ze znajomymi czy rodziną nie trzeba obawiać się przykrej sytuacji w restauracji, gdzie nic nie znajdziemy dla siebie w karcie. Coraz więcej lokali oferuje w swoim menu dania wegańskie. Poza tym zawsze można poprosić o wymianę pewnych składników. Na rynku pojawia się coraz więcej miejsc, które oferują jedynie potrawy roślinne. Nie tylko wyglądają pysznie, ale tak samo smakują. Niczym nie różnią się od tych ze składnikami pochodzenia zwierzęcego. Można jeść zdrowo i smacznie bez rezygnacji z ulubionych smakołyków.

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 10.09.2017 13:00
Komentarze
Zapraszamy na konferencję InVivo pro publico bono
08.05.2026 15:10
Świątek wycofała się z meczu. Problemy zdrowotne przerwały spotkanie
25.04.2026 18:21

Komentarzy: 0
Iga Świątek skreczowała w meczu z Amerykanką Ann Li w trzeciej rundzie turnieju rangi WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. Polska tenisistka z powodu problemów zdrowotnych poddała spotkanie przy stanie 6:7 (4-7), 6:2, 0:3.
Czytaj więcej
Reprezentant Polski trafił do szpitala
19.04.2026 17:06

Komentarzy: 0
W spotkaniu z Pogonią Szczecin w bramce Lecha Poznań zabrakło Bartosza Mrozka. Podstawowy golkiper „Kolejorza” nie znalazł się w kadrze meczowej, a jego miejsce zajął młody Płamen Andreev, dla którego był to debiut w pierwszym zespole.
Czytaj więcej
Inwazja kleszczy w Polsce. Tu jest ich najwiecej
11.04.2026 15:40
Tu żyją ponad 100 lat. Sekret ukryty na Sycylii
01.04.2026 22:31

Komentarzy: 0
W miasteczku na Sycylii notuje się rekordy długowieczności - podały włoskie media. W miejscowości Geraci Siculo, liczącej około 1600 mieszkańców, 56 osób ma ponad 90 lat i są też dwie stulatki. Władze gminy pod Palermo mówią: tu żyje się prosto, pięknie i zdrowo.
Czytaj więcej

