Rosja wstrzymała dostawy ropy na Białoruś. Litwa gotowa pomóc sąsiadowi

Rosyjska agencja Ria Nowosti informuje, że dwie białoruskie rafinerie w Mozyrzu i Nowopołocku nie otrzymują ropy od 1 stycznia. Póki co jednak białoruskie rafinerie mają wystarczające zapasy tego surowca, więc przedsiębiorstwa mogą funkcjonować bez zakłóceń.\n\nTV Biełsat przypomina (opierając się na doniesienia agencji Reutera), że Moskwa i Mińsk nie mogą się porozumieć w sprawie cen ropy oraz taryfy na tranzyt rosyjskiego surowca przez Białoruś. 30 i 31 grudnia Władimir Putin i Aleksandr Łukaszenka mieli odbyć rozmowy telefoniczne, które jednak nie przyniosły pata w negocjacjach.
Gotowość transportu ropy na Białoruś zadeklarowały litewskie koleje i port w Kłajpedzie. Według Forsal.pl z tego kierunku Białorusi można by zapewnić transport 3 mln ton ropy rocznie. Z Rosji Białoruś importuje rocznie 18 mln ton.
- mówi Edigijus Łazauskas z litewskich kolei
Źródło: Forsal.pl
- To nie jest nowy pomysł. (...) Ten proces technicznie jest już opracowany
- mówi Edigijus Łazauskas z litewskich kolei
Źródło: Forsal.pl

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 04.01.2020 03:01
Komentarze
Niepokojące dane z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat
13.07.2026 12:24
45-lecie „TS”: Herling Grudziński – „Zachować dumę”
13.07.2026 11:43

Komentarzy: 0
Gustaw Herling-Grudziński, jeden z najważniejszych świadków XX-wiecznych totalitaryzmów, w rozmowie opublikowanej w nr. 23 (142) „TS” 7 czerwca 1991 roku wracał do doświadczenia emigracji, skutków komunizmu i rodzącej się na nowo świadomości politycznej Polaków. Ostrzegał przed uproszczonym myśleniem o wolności, narodzie i autorytetach. Szczególnie ciekawie w dzisiejszym kontekście brzmią jego uwagi o stosunku do Rosji oraz o kompleksach i aspiracjach polskiej klasy politycznej wobec Zachodu. Tekst przypominamy z okazji 45-lecia „Tygodnika Solidarność”.
Czytaj więcej
Kryzys paliwowy w Rosji. Porządku na stacjach mają pilnować nauczyciele
11.07.2026 17:48

Komentarzy: 0
Rosyjskie władze podejmują kolejne działania w związku z narastającym kryzysem paliwowym. W niektórych regionach do pilnowania porządku na stacjach benzynowych skierowano nauczycieli, urzędników i członków organizacji społecznych. Według doniesień problemy są skutkiem ukraińskich ataków na rosyjską infrastrukturę paliwową.
Czytaj więcej
Marcin Bąk: Grunwald jako symbol
11.07.2026 17:43

Komentarzy: 0
Wydarzenia sprzed stuleci a nawet tysiącleci mają wciąż dla nas znaczenie. Nie tylko ludobójstwo Polaków na Wołyniu ale i bardziej odległe sprawy wpływają na politykę symboliczną. Tak jest między innymi z bitwa pod Grunwaldem, której kolejna rocznica przypada już za kilka dni.
Czytaj więcej
Nielegalni imigranci wpadli na granicy. Jest komunikat Straży Granicznej
11.07.2026 12:09

