Zbigniew Kuźmiuk: Rozmowy Trump-Putin i wielodniowa histeria, rozmowy Merkel-Putin i medialna cisza

Po spotkaniu prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, które odbyło się 16 lipca w stolicy Finlandii- Helsinkach w części mediów w Polsce rozpętała się wielodniowa histeria, na temat przebiegu i treści rozmów między obydwoma przywódcami.
Dziennikarze, eksperci byli wręcz przekonani, że prezydent Trump podczas dwugodzinnej rozmowy z prezydentem Putinem prowadzonej "w cztery oczy" "sprzedał" nie tylko Ukrainę Rosji, ba więcej "sprzedał" całą Europę Środkowo-Wschodnią, uzyskując za to wsparcie Rosji dla swojej rozgrywki z Iranem i Chinami.
Ba często to spotkanie określano w mediach mianem Jałta 2.0, co było jednoznaczną sugestią, że Europa znowu została podzielona na strefy wpływów teraz pomiędzy Rosją i Stanami Zjednoczonymi.
Konferencja prasowa po tym spotkaniu mimo tego, że pełna uprzejmości zarówno Trumpa dla Putina jak i odwrotnie, jakiejś szczególnej atmosfery zbliżenia pomiędzy obydwoma przywódcami nie potwierdziła, ale dziennikarze i eksperci wiedzieli lepiej.
Ba kilkanaście dni po tym spotkaniu Departament Stanu poinformował, że USA nakładają na Rosję nowe sankcje, w związku z tym, że Rosja użyła broni chemicznej bądź biologicznej do ataku na Siergieja Skripala i jego córkę na terenie W. Brytanii.
Atak miał miejsce w marcu tego roku przy użyciu substancji o nazwie Nowiczok najprawdopodobniej wyprodukowanej na terenie Rosji i wprawdzie obydwie ofiary przeżyły, ale skutki użycia tej substancji okazały się niezwykle groźne dla wielu osób, które zajmowały się ratowaniem poszkodowanych.
Atak potępiła cała Europa, w wyniku porozumienia kilkanaście krajów UE wydaliło rosyjskich dyplomatów, w ramach retorsji Rosja uczyniła to samo i sprawa przycichła, teraz jednak Amerykanie przyłączają się do europejskich restrykcji, wprowadzając sankcje.
Po sobotnich 3 godzinnych rozmowach kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Mosebregu w Brandenburgii, przez media w Polsce zaledwie przemknęły informacje o najważniejszych problemach tam poruszonych, choć przecież rozmawiali przywódcy naszych dwóch wielkich sąsiadów, z których ten ze Wschodu jest nam wręcz ostentacyjnie nieprzychylny.
Poruszano ponoć sprawy rozwiązania z udziałem Rosji kryzysu syryjskiego i ukraińskiego, choć w obydwu przypadkach do ich wywołania w sposób zasadniczy przyczyniły się działania tego kraju.
Szczególnie realizacja tzw. porozumień mińskich idzie jak po grudzie, mimo tego, że minęło już ponad 3 lata od ich zawarcia, to w zasadzie nie udało się zrealizować w pełni żadnego z jego punktów.
Oczywiście podczas rozmów Merkel-Putin, była omawiana również realizacja gazociągu Nord Stream 2, mimo tego, że jak twierdzą przywódcy obydwu krajów, inwestycja ta ma charakter prywatny.
Wprawdzie oficjalnego komunikatu z rozmów tej sprawie nie było, ale rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow po ich zakończeniu stwierdził, "że podczas spotkania obydwie strony stwierdziły, że projekt ten jest wyłącznie komercyjny, korzystny i konkurencyjny, dlatego trzeba podjąć działania, aby ochronić go od możliwych obciążeń, działań szkodliwych ze strony osób trzecich, tak by ostatecznie doprowadzić do jego zakończenia".
Jak można się domyślać mówiono o ochronie firm biorących udział w tym przedsięwzięciu (w tym pięciu zachodnich koncernów) przed ewentualnymi sankcjami, jakie mogą zostać nałożone na nie przez Stany Zjednoczone (jak twierdzą amerykańskie media, pakiet takich sankcji jest już przygotowany).
A więc współpraca gospodarcza pomiędzy Niemcami i Rosją ma się dobrze i dwustronne porozumienia między tymi krajami w różnych sprawach nie są gorszące, ale według większości mediów w Polsce to USA "sprzedają" Rosji interesy krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Zbigniew Kuźmiuk
Ba często to spotkanie określano w mediach mianem Jałta 2.0, co było jednoznaczną sugestią, że Europa znowu została podzielona na strefy wpływów teraz pomiędzy Rosją i Stanami Zjednoczonymi.
Konferencja prasowa po tym spotkaniu mimo tego, że pełna uprzejmości zarówno Trumpa dla Putina jak i odwrotnie, jakiejś szczególnej atmosfery zbliżenia pomiędzy obydwoma przywódcami nie potwierdziła, ale dziennikarze i eksperci wiedzieli lepiej.
Ba kilkanaście dni po tym spotkaniu Departament Stanu poinformował, że USA nakładają na Rosję nowe sankcje, w związku z tym, że Rosja użyła broni chemicznej bądź biologicznej do ataku na Siergieja Skripala i jego córkę na terenie W. Brytanii.
Atak miał miejsce w marcu tego roku przy użyciu substancji o nazwie Nowiczok najprawdopodobniej wyprodukowanej na terenie Rosji i wprawdzie obydwie ofiary przeżyły, ale skutki użycia tej substancji okazały się niezwykle groźne dla wielu osób, które zajmowały się ratowaniem poszkodowanych.
Atak potępiła cała Europa, w wyniku porozumienia kilkanaście krajów UE wydaliło rosyjskich dyplomatów, w ramach retorsji Rosja uczyniła to samo i sprawa przycichła, teraz jednak Amerykanie przyłączają się do europejskich restrykcji, wprowadzając sankcje.
Po sobotnich 3 godzinnych rozmowach kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Mosebregu w Brandenburgii, przez media w Polsce zaledwie przemknęły informacje o najważniejszych problemach tam poruszonych, choć przecież rozmawiali przywódcy naszych dwóch wielkich sąsiadów, z których ten ze Wschodu jest nam wręcz ostentacyjnie nieprzychylny.
Poruszano ponoć sprawy rozwiązania z udziałem Rosji kryzysu syryjskiego i ukraińskiego, choć w obydwu przypadkach do ich wywołania w sposób zasadniczy przyczyniły się działania tego kraju.
Szczególnie realizacja tzw. porozumień mińskich idzie jak po grudzie, mimo tego, że minęło już ponad 3 lata od ich zawarcia, to w zasadzie nie udało się zrealizować w pełni żadnego z jego punktów.
Oczywiście podczas rozmów Merkel-Putin, była omawiana również realizacja gazociągu Nord Stream 2, mimo tego, że jak twierdzą przywódcy obydwu krajów, inwestycja ta ma charakter prywatny.
Wprawdzie oficjalnego komunikatu z rozmów tej sprawie nie było, ale rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow po ich zakończeniu stwierdził, "że podczas spotkania obydwie strony stwierdziły, że projekt ten jest wyłącznie komercyjny, korzystny i konkurencyjny, dlatego trzeba podjąć działania, aby ochronić go od możliwych obciążeń, działań szkodliwych ze strony osób trzecich, tak by ostatecznie doprowadzić do jego zakończenia".
Jak można się domyślać mówiono o ochronie firm biorących udział w tym przedsięwzięciu (w tym pięciu zachodnich koncernów) przed ewentualnymi sankcjami, jakie mogą zostać nałożone na nie przez Stany Zjednoczone (jak twierdzą amerykańskie media, pakiet takich sankcji jest już przygotowany).
A więc współpraca gospodarcza pomiędzy Niemcami i Rosją ma się dobrze i dwustronne porozumienia między tymi krajami w różnych sprawach nie są gorszące, ale według większości mediów w Polsce to USA "sprzedają" Rosji interesy krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Zbigniew Kuźmiuk

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 21.08.2018 20:37
Komentarze
Trump: niedoszły zamachowiec zostawił manifest, nienawidził chrześcijan
26.04.2026 18:00

Komentarzy: 0
Prezydent USA Donald Trump powiedział w niedzielę, że zatrzymany podczas sobotniej gali korespondentów przy Białym Domu Cole Allen zostawił manifest i nienawidził chrześcijan. Według CBS pisał do swoich bliskich o swoich zamiarach ataku na przedstawicieli administracji Trumpa.
Czytaj więcej
Czarne chmury nad Putinem. Tak źle jeszcze nie było
24.04.2026 18:35

Komentarzy: 0
Poparcie dla działań przywódcy Rosji Władimira Putina spada od siedmiu tygodni – poinformował w piątek portal Ukrainska Prawda, powołując się na doniesienia rosyjskiego serwisu Agientstwo. Wynosi ono obecnie 65,6 proc., co jest najgorszym wynikiem od początku wojny Rosji z Ukrainą.
Czytaj więcej
Leon XIV: jestem tu, by umacniać katolików, a nie dyskutować z Trumpem
18.04.2026 21:10

Komentarzy: 0
Podczas lotu do stolicy Angoli, Luandy, gdzie rozpoczął się trzeci etap podróży apostolskiej do Afryki, Leon XIV pozdrowił towarzyszących mu dziennikarzy. Papież zaznaczył, że wygłaszane przez niego przemówienia zostały przygotowane z wyprzedzeniem i nie można ich interpretować jako prób polemiki z prezydentem Stanów Zjednoczonych. - W ogóle nie jest to moim zamiarem - dodał.
Czytaj więcej
Tajemnice UFO wyjdą na jaw? Trump zapowiada publikację materiałów
18.04.2026 14:23

Komentarzy: 0
Donald Trump zapowiedział, że wkrótce opinia publiczna pozna część tajnych materiałów dotyczących UFO i tzw. UAP, czyli niewyjaśnionych zjawisk powietrznych. Jak podkreślił, przegląd dokumentów przyniósł zaskakujące rezultaty.
Czytaj więcej
Trump zapowiada blokadę w Cieśninie Ormuz. Ostre słowa do Iranu
12.04.2026 16:43

Komentarzy: 0
Prezydent Donald Trump ogłosił w niedzielę, że marynarka wojenna USA w trybie natychmiastowym zacznie blokować statki, zamierzające wpłynąć do Cieśniny Ormuz i będzie usuwać umieszczone tam irańskie miny. Dodał, że każdy Irańczyk, który zaatakuje Amerykanów, zostanie „wystrzelony do piekła”.
Czytaj więcej