Jerzy Bukowski: Zwłoki na kompost

Kompostowanie zwłok zalegalizowano w Szwecji, a w Wielkiej Brytanii możliwe są tzw naturalne pochówki, czyli pogrzebanie zwłok bez trumny.
Waszyngton jest pierwszym stanem w USA, który zalegalizował kompostowanie ludzkich zwłok - poinformowało Radio RMF powołując się na BBC.
"Od nowego roku mieszkańcy stanu będą mogli wybrać czy po śmierci chcą zostać pogrzebani, spaleni czy poddani naturalnemu recyklingowi" - czytamy na stronie internetowej Radia.
Jak podało BBC, na wprowadzenie takiego prawa wpłynęło kilka argumentów: kurcząca się ilość gruntów, które można przeznaczyć na nowe cmentarze, ekologia (ta metoda - w porównaniu ze standardowymi formami pochówku - powoduje znacznie mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery), dosłowny "powrót człowieka do korzeni".
Katrina Spade, która lobbowała za przyjęciem nowej ustawy stwierdziła, że kompostowanie "stanowi alternatywę dla balsamowania i pochówku lub kremacji, jest naturalne, bezpieczne, trwałe i przyniesie znaczne oszczędności w emisji dwutlenku węgla i użytkowaniu gruntów" (cytat za RMF).
Założyła ona już firmę mającą zajmować się tą formą pochówku.
"Kompostowanie ma się zaczynać od umieszczenia ludzkich zwłok w stalowym, szczelnym, sześciokątnym kontenerze, do którego wkłada się również lucernę, zrębki drewna i słomę. Po zamknięciu kontenera, ciało w naturalnym procesie rozkłada się przez 30 dni. W efekcie uzyskuje się dwie taczki pełne kompostu. Otrzymuje je rodzina, która może wykorzystać je do uprawy kwiatków" - napisano na stronie Radia, które przypomniało, że na Zachodzie jest to coraz bardziej popularna metoda pogrzebowa.
Kompostowanie zwłok zalegalizowano w Szwecji, a w Wielkiej Brytanii możliwe są tzw naturalne pochówki, czyli pogrzebanie zwłok bez trumny.
- Te argumenty nie są nowe. Takie podejście wynika z traktowania ciała po śmierci jako materiału do utylizacji. Jeśli jednak uważamy - i to jest moje stanowisko - że ciało ludzkie jest przypisane do osoby i stąd należy mu się szacunek, to jest to nie do przyjęcia. Mamy tu do czynienia z ideologią zmierzająca do tego, by pozbawić człowieka godności - powiedział portalowi internetowemu "Gościa Niedzielnego" autor monografii naukowej poświęconej stosunkowi do traktowania ciała ludzkiego po śmierci ksiądz profesor Piotr Morciniec.
"Od nowego roku mieszkańcy stanu będą mogli wybrać czy po śmierci chcą zostać pogrzebani, spaleni czy poddani naturalnemu recyklingowi" - czytamy na stronie internetowej Radia.
Jak podało BBC, na wprowadzenie takiego prawa wpłynęło kilka argumentów: kurcząca się ilość gruntów, które można przeznaczyć na nowe cmentarze, ekologia (ta metoda - w porównaniu ze standardowymi formami pochówku - powoduje znacznie mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery), dosłowny "powrót człowieka do korzeni".
Katrina Spade, która lobbowała za przyjęciem nowej ustawy stwierdziła, że kompostowanie "stanowi alternatywę dla balsamowania i pochówku lub kremacji, jest naturalne, bezpieczne, trwałe i przyniesie znaczne oszczędności w emisji dwutlenku węgla i użytkowaniu gruntów" (cytat za RMF).
Założyła ona już firmę mającą zajmować się tą formą pochówku.
"Kompostowanie ma się zaczynać od umieszczenia ludzkich zwłok w stalowym, szczelnym, sześciokątnym kontenerze, do którego wkłada się również lucernę, zrębki drewna i słomę. Po zamknięciu kontenera, ciało w naturalnym procesie rozkłada się przez 30 dni. W efekcie uzyskuje się dwie taczki pełne kompostu. Otrzymuje je rodzina, która może wykorzystać je do uprawy kwiatków" - napisano na stronie Radia, które przypomniało, że na Zachodzie jest to coraz bardziej popularna metoda pogrzebowa.
Kompostowanie zwłok zalegalizowano w Szwecji, a w Wielkiej Brytanii możliwe są tzw naturalne pochówki, czyli pogrzebanie zwłok bez trumny.
- Te argumenty nie są nowe. Takie podejście wynika z traktowania ciała po śmierci jako materiału do utylizacji. Jeśli jednak uważamy - i to jest moje stanowisko - że ciało ludzkie jest przypisane do osoby i stąd należy mu się szacunek, to jest to nie do przyjęcia. Mamy tu do czynienia z ideologią zmierzająca do tego, by pozbawić człowieka godności - powiedział portalowi internetowemu "Gościa Niedzielnego" autor monografii naukowej poświęconej stosunkowi do traktowania ciała ludzkiego po śmierci ksiądz profesor Piotr Morciniec.

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 23.05.2019 00:47
Komentarze
Franciszek: Trzeba umiłować życie już przeżyte
21.04.2022 00:08

Komentarzy: 0
Na potrzebę otaczania czcią osób starszych i pokoleń, które żyły przed nami zwrócił uwagę Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez poświęconych starości papież zaapelował o umiłowanie życia już przeżytego. Po raz pierwszy od pandemii Covid-19 audiencja odbyła się na placu św. Piotra.
Czytaj więcej
Grekokatolicki ksiądz apeluje: "Potrzebujemy korytarzy humanitarnych, by móc wypełnić chrześcijański i ludzki obowiązek pochówku”
17.03.2022 15:00

Komentarzy: 0
„Na Ukrainie mamy miasta, które stały się cmentarzami pod gołym niebem. Rosjanie nie pozwalają nam zabierać ciał zmarłych i ich chować. Potrzebujemy korytarzy humanitarnych, by móc wypełnić chrześcijański i ludzki obowiązek pochówku” - powiedział ks. Mikołaj Melnyk, proboszcz z diecezji kamieniecko-podolskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
Czytaj więcej
"Należy wydalić z wymiaru sprawiedliwości tych sędziów i prokuratorów". Mocny apel Stowarzyszenia Godność
25.05.2020 18:24

Komentarzy: 0
- Dziś jako byli represjonowani zwracamy się posłów Zjednoczonej Prawicy aby znowelizować ustawę o IPN, tak aby z dniem 1 sierpnia br. nie uległy przedawnieniu komunistyczne zbrodnie. Apelujemy aby ustawowo pozbawić stopni wojskowych sędziów i prokuratorów wydających wyroki w procesach politycznych w PRL. Należy wydalić z wymiaru sprawiedliwości sędziów i prokuratorów orzekających w procesach politycznych a także obniżyć im świadczenia emerytalne - apelują członkowie Stowarzyszenia Godność w specjalnym oświadczeniu.
Czytaj więcej
Prezydent nie mógł ukryć wzruszenia. "Miałem łzy w oczach"
22.11.2019 22:36

Komentarzy: 0
"Niesamowity dzień w Wilnie. Dreszcz mnie przeszedł gdy przechodziliśmy pod Ostrą Bramą za trumnami Powstańców Styczniowych w szpalerze polskich i litewskich żołnierzy" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, który brał dziś udział w w uroczystościach pogrzebowych uczestników i przywódców Powstania Styczniowego w Wilnie, których szczątki odnaleziono w ostatnich latach podczas prac archeologicznych na wileńskiej Górze Zamkowej.
Czytaj więcej
Piotr Semka i o. Wojciech Ziółek SJ: "Pochowanie abp. Paetza w katedrze będzie zgorszeniem"
17.11.2019 13:06

Komentarzy: 0
"Pogrzeb śp. abp. Juliusza Paetza odbędzie się w formie ściśle prywatnej w katedrze poznańskiej. Miejsce pochówku, jak również forma pogrzebu, zgodne z normami Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 1178, kan. 1242), zostały ustalone w wyniku konsultacji ze Stolicą Apostolską i Nuncjaturą Apostolską w Polsce oraz Rodziną Zmarłego" - poinformowała poznańska kuria. \nZ tej informacji wiele mediów i osób publicznych odczytało, że pochówek zmarłego także odbędzie się w katedrze. Głos w tej sprawie zabrali m.in. Piotr Semka i o. Wojciech Ziółek SJ.
Czytaj więcej