Jerzy Bukowski: Znikną komunistyczni patroni w Wojsku Polskim

MON chce do końca przyszłego roku zmienić patronów jednostek wojskowych wywodzących się z komunizmu lub z nim związanych.
Ministerstwo Obrony Narodowej chce do końca przyszłego roku zmienić patronów jednostek wojskowych wywodzących się z komunizmu lub z nim związanych.
"- Na ich miejsce wybieramy nowych. Każdy obecnie funkcjonujący patron jednostki jest sprawdzany przez komisje działające w resorcie. Kandydat do jego zastąpienia również polega weryfikacji. Jest to więc mozolna i długotrwała praca. Ale dajemy sobie z tym radę. Te zmiany wymagają czasu. Wiąże się to m.in. z wymianą sztandarów. Są to także kwestie proceduralne. Nie da się zmienić patrona jednostki w ciągu jednego dnia. Jednak to już jest schyłek naszej pracy. W ciągu 12 miesięcy - do końca 2020 r. - wszystkie polskie jednostki wojskowe będą mieć patronów niezwiązanych z komunizmem" - powiedział "Naszemu Dziennikowi" wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
Bardzo ucieszyła mnie ta jednoznaczna deklaracja. Najwyższy już czas, aby patronami jednostek armii niepodległej Rzeczypospolitej byli wyłącznie jej bohaterowie, a nie ludzie, którzy - nawet jeżeli posiadali niewątpliwe zasługi bojowe - zhańbili się wiernopoddańczą służbą zniewalającemu rodaków reżimowi komunistycznemu.
Patronem oddziału wojskowego musi być człowiek, którego życiorys nierozłącznie wiąże się z walką o suwerenność Ojczyzny i o narodowe imponderabilia, bo przecież mają zeń brać przykład młodzi żołnierze. Praca wychowawcza jest jednym z elementów szkolenia, a trudno ją efektywnie prowadzić, jeżeli jednostka nosi imię postaci o niechlubnej przeszłości.
"- Na ich miejsce wybieramy nowych. Każdy obecnie funkcjonujący patron jednostki jest sprawdzany przez komisje działające w resorcie. Kandydat do jego zastąpienia również polega weryfikacji. Jest to więc mozolna i długotrwała praca. Ale dajemy sobie z tym radę. Te zmiany wymagają czasu. Wiąże się to m.in. z wymianą sztandarów. Są to także kwestie proceduralne. Nie da się zmienić patrona jednostki w ciągu jednego dnia. Jednak to już jest schyłek naszej pracy. W ciągu 12 miesięcy - do końca 2020 r. - wszystkie polskie jednostki wojskowe będą mieć patronów niezwiązanych z komunizmem" - powiedział "Naszemu Dziennikowi" wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
Bardzo ucieszyła mnie ta jednoznaczna deklaracja. Najwyższy już czas, aby patronami jednostek armii niepodległej Rzeczypospolitej byli wyłącznie jej bohaterowie, a nie ludzie, którzy - nawet jeżeli posiadali niewątpliwe zasługi bojowe - zhańbili się wiernopoddańczą służbą zniewalającemu rodaków reżimowi komunistycznemu.
Patronem oddziału wojskowego musi być człowiek, którego życiorys nierozłącznie wiąże się z walką o suwerenność Ojczyzny i o narodowe imponderabilia, bo przecież mają zeń brać przykład młodzi żołnierze. Praca wychowawcza jest jednym z elementów szkolenia, a trudno ją efektywnie prowadzić, jeżeli jednostka nosi imię postaci o niechlubnej przeszłości.

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 18.12.2019 12:01
Komentarze
Szef MON: Rosyjski samolot rozpoznawczy przechwycony nad Bałtykiem
13.05.2026 20:58

Komentarzy: 0
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał w środę, że polskie samoloty przechwyciły nad wodami międzynarodowymi na Bałtyku rosyjski samolot rozpoznawczy Ił-20. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych podkreśliło, że nie doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej.
Czytaj więcej
MON podpisało umowę z PKP Cargo
11.05.2026 17:01

Komentarzy: 0
„Tydzień rozpoczynamy od bardzo ważnej umowy z PKP Cargo. Chodzi o to, aby sprzęt wojskowy, szczególnie ciężki, można było szybko transportować, aby mobilność militarna - czyli zdolność do przemieszczania się naszych wojsk i wojsk sojuszniczych - była na jak najwyższym poziomie, żebyśmy docierali na czas tam, gdzie wojsko jest konieczne. Tam, gdzie musi chronić nasze terytorium, nasze wartości i wszystkich Polaków” - powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po podpisaniu porozumienia zawartego pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a PKP Cargo.
Czytaj więcej
KPRM: podpisano umowę dotyczącą programu SAFE
08.05.2026 13:46

Komentarzy: 0
W piątek po południu w KPRM rozpoczęła się uroczystość podpisania umowy dotyczącej programu SAFE. W obecności premiera Donalda Tuska podpiszą ją: szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, minister finansów Andrzej Domański oraz komisarze UE - ds. obrony Andrius Kubilius i ds. budżetu - Piotr Serafin.
Czytaj więcej
Wiceszef MON: Prowadzimy rozmowy z Pentagonem ws. zwiększenia zdolności USA w Polsce
04.05.2026 09:49

Komentarzy: 0
– Prowadzimy rozmowy z Pentagonem na temat zwiększenia zdolności amerykańskich w Polsce – powiedział w poniedziałek wiceszef MON Paweł Zalewski. Pytany, czy żołnierze amerykańscy, którzy mają zostać wycofani z Niemiec, trafią do Polski, odparł, że „trzeba poczekać na decyzję Pentagonu”.
Czytaj więcej
Prof. Zapałowski: Zamówienia w Łuczniku są sztucznie zamrożone
20.04.2026 19:07

Komentarzy: 0
„Zamówienie było założone na tą broń, i to nie chodzi o MSWiA tylko, ale przede wszystkim o wojsko, i to jest sztucznie wstrzymywane, żeby pokazać, że prezydent zablokował SAFE, dlatego polskie firmy będą upadać” - mówi portalowi Tysol.pl prof. Andrzej Zapałowski, poseł z ramienia Konfederacji.
Czytaj więcej