Jerzy Bukowski: KOD ogłosił zakończenie działalności politycznej

KOD w spektakularny sposób ogłasza swoją porażkę i wycofanie się z polityki.
Wielu sympatyzującym z obecnym obozem władzy osobom nie podoba się najnowsza akcja Komitetu Obrony Demokracji w postaci zawieszania koszulek z napisem "Konstytucja" na pomnikach w całej Polsce. Rozpoczęło się od udekorowania w ten sposób pomnika Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie, ostatniej nocy w podobny sposób udekorowano m.in. Agnieszkę Osiecką, Mikołaja Kopernika, Fryderyka Chopina, Warszawską Syrenkę, krakowskiego Smoka Wawelskiego,
Nie podzielam tego oburzenia, chyba że któryś z monumentów został podczas takiego happeningu uszkodzony. Najważniejsze jest, że KOD w spektakularny sposób ogłasza swoją porażkę i wycofanie się z polityki. Skoro aktem obywatelskiego sprzeciwu określa on zabawną akcję "ubierania" pomników, to mamy najlepszy dowód, że działacze Komitetu uznali nieskuteczność manifestacji, na których frekwencja spada z szybkością wodospadu i postanowili przejść do niegroźnej zabawy.
Mogą sobie zawieszać na różnych pomnikach, popiersiach i tablicach koszulki, banery, plakaty z dowolnymi napisami. Władza powinna przejść nad tym do porządku dziennego, ponieważ kodziarzom wkrótce znudzi się i ta rozrywka, a wtedy poszukają sobie następnej. Może będą wskakiwać do wody w kąpielówkach z jakimś hasłem, może wymalują coś na chodniku.
A niechże się bawią na takim poziomie, jaki jest dla nich właściwy, byle tylko nie naruszali przepisów. Wszelkie próby przeciwdziałania takim happeningom będą im niepotrzebnie dodawać animuszu. Skoro przyznali się do widowiskowej klęski i postanowili definitywnie zaprzestać angażowania się w politykę, to krzyż im na drogę.
Nie podzielam tego oburzenia, chyba że któryś z monumentów został podczas takiego happeningu uszkodzony. Najważniejsze jest, że KOD w spektakularny sposób ogłasza swoją porażkę i wycofanie się z polityki. Skoro aktem obywatelskiego sprzeciwu określa on zabawną akcję "ubierania" pomników, to mamy najlepszy dowód, że działacze Komitetu uznali nieskuteczność manifestacji, na których frekwencja spada z szybkością wodospadu i postanowili przejść do niegroźnej zabawy.
Mogą sobie zawieszać na różnych pomnikach, popiersiach i tablicach koszulki, banery, plakaty z dowolnymi napisami. Władza powinna przejść nad tym do porządku dziennego, ponieważ kodziarzom wkrótce znudzi się i ta rozrywka, a wtedy poszukają sobie następnej. Może będą wskakiwać do wody w kąpielówkach z jakimś hasłem, może wymalują coś na chodniku.
A niechże się bawią na takim poziomie, jaki jest dla nich właściwy, byle tylko nie naruszali przepisów. Wszelkie próby przeciwdziałania takim happeningom będą im niepotrzebnie dodawać animuszu. Skoro przyznali się do widowiskowej klęski i postanowili definitywnie zaprzestać angażowania się w politykę, to krzyż im na drogę.

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 03.08.2018 22:45
Komentarze
Jarosław Kaczyński wyklucza sojusz z partią Grzegorza Brauna. Padły ostre słowa
16.02.2026 16:59

Komentarzy: 0
– Nie ma mowy o żadnych sojuszach z Konfederacją Korony Polskiej, partią europosła Grzegorza Brauna – podkreślił w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński. W jego ocenie jest to ugrupowanie „niepoważne”, tworzone przez ludzi, których – jak stwierdził – nie powinno być w życiu publicznym.
Czytaj więcej
Michał Ossowski, red. naczelny TS: Przeszliśmy od polityki sterowanej autorytarnie do polityki niesterowanej w ogóle
03.02.2026 19:41
Trump stawia warunki Hawanie. „Zawrą układ albo zostaną bez ropy”
01.02.2026 11:57
Karol Nawrocki zabrał głos ws. polityki rządu Tuska. „Ta sprawa szczególnie mnie martwi”
02.01.2026 12:30

Komentarzy: 0
Prezydent Karol Nawrocki w rozmowie z „Gościem Niedzielnym” odniósł się do zarzutów dotyczących wetowania ustaw, relacji z rządem oraz blokowania przez gabinet Tuska jego inicjatyw ustawodawczych. W wywiadzie tłumaczy swoje decyzje i ostro krytykuje sposób prowadzenia polityki przez obecnie rządzących.
Czytaj więcej
Szanse koalicji rządowej na dotrwanie do końca kadencji. Jest nowy sondaż
12.12.2025 08:24

Komentarzy: 0
49,6 proc. respondentów twierdzi, że rządowa koalicja dotrwa do końca kadencji sejmowej w obecnym kształcie, a 30,1 proc. jest przeciwnego zdania – wynika z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) na zlecenie Polskiego Radia 24. Opinii na ten temat nie ma 20,3 proc. ankietowanych.
Czytaj więcej

