Jerzy Bukowski: Grób i order

Raz jeszcze proszę Pana Prezydenta RP o uhonorowanie wielkiego bohatera - stosownie do jego zasług dla Polski - najwyższym odznaczeniem, jakim dysponuje Rzeczpospolita.
Chciałbym aby wykonanej w tegoroczne Zaduszki wielce wymownej fotografii otoczonego morzem światła grobu generała brygady Ryszarda Kuklińskiego w Alei Zasłużonych warszawskich Powązek Wojskowych uważnie przyjrzał się prezydent Andrzej Duda.
Może ten ewidentny dowód powszechnego szacunku rodaków dla jednego z największych bohaterów w historii świata drugiej połowy XX wieku skłoni go do zaliczenia wreszcie "pierwszego polskiego oficera w NATO" w poczet kawalerów Orderu Orła Białego, na co od dawna oczekuje wiele środowisk patriotycznych w całej Polsce z najbardziej konsekwentnym w tej sprawie Porozumieniem Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie na czele.
Gdyby nie podjęta w 1972 roku z patriotycznych pobudek i ze świadomością narażenia na śmierć siebie oraz najbliższej rodziny współpraca Kuklińskiego z Amerykanami, nie żylibyśmy dzisiaj w niepodległej Polsce, a być może większość ziemskiego globu byłaby pustynią po nuklearnym starciu NATO z Układem Warszawskim, co najlepiej i najkrócej ujął podczas jego pogrzebu ówczesny prezydent stolicy, a potem Rzeczypospolitej śp. profesor Lech Kaczyński:
"Gdy rozpoczynał swoją misję dla ratowania Polski, sowieckie imperium było w ofensywie. Gdy wydawało się, że to imperium zawładnie Europą i światem, Pułkownik rozpoczął swoją samotną walkę i odniósł zwycięstwo. Gdyby sowieckie imperium ruszyło na Europę, Polska przestałaby istnieć. I to jest miarą zasług pułkownika Kuklińskiego - jesteśmy. Wciąż mamy niezałatwione rachunki krzywd, ale jesteśmy."
Raz jeszcze proszę Pana Prezydenta RP o uhonorowanie wielkiego bohatera - stosownie do jego zasług dla Polski - najwyższym odznaczeniem, jakim dysponuje Rzeczpospolita.
Może ten ewidentny dowód powszechnego szacunku rodaków dla jednego z największych bohaterów w historii świata drugiej połowy XX wieku skłoni go do zaliczenia wreszcie "pierwszego polskiego oficera w NATO" w poczet kawalerów Orderu Orła Białego, na co od dawna oczekuje wiele środowisk patriotycznych w całej Polsce z najbardziej konsekwentnym w tej sprawie Porozumieniem Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie na czele.
Gdyby nie podjęta w 1972 roku z patriotycznych pobudek i ze świadomością narażenia na śmierć siebie oraz najbliższej rodziny współpraca Kuklińskiego z Amerykanami, nie żylibyśmy dzisiaj w niepodległej Polsce, a być może większość ziemskiego globu byłaby pustynią po nuklearnym starciu NATO z Układem Warszawskim, co najlepiej i najkrócej ujął podczas jego pogrzebu ówczesny prezydent stolicy, a potem Rzeczypospolitej śp. profesor Lech Kaczyński:
"Gdy rozpoczynał swoją misję dla ratowania Polski, sowieckie imperium było w ofensywie. Gdy wydawało się, że to imperium zawładnie Europą i światem, Pułkownik rozpoczął swoją samotną walkę i odniósł zwycięstwo. Gdyby sowieckie imperium ruszyło na Europę, Polska przestałaby istnieć. I to jest miarą zasług pułkownika Kuklińskiego - jesteśmy. Wciąż mamy niezałatwione rachunki krzywd, ale jesteśmy."
Raz jeszcze proszę Pana Prezydenta RP o uhonorowanie wielkiego bohatera - stosownie do jego zasług dla Polski - najwyższym odznaczeniem, jakim dysponuje Rzeczpospolita.
dr Jerzy Bukowski - rzecznik POKiN,
były reprezentant prasowy płk./gen. Ryszarda Kuklińskiego w Kraju
były reprezentant prasowy płk./gen. Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 04.11.2018 15:17
Komentarze
Ambasador Niemiec komentuje decyzję Nawrockiego ws. Orderu. „Nie jesteśmy szczęśliwi”
21.06.2026 14:19

Komentarzy: 0
Ambasador Niemiec Miguel Berger odniósł się na platformie X do kwestii odebrania przez Karola Nawrockiego Orderu Orła Białego prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu.
Czytaj więcej
Zełenski nie skorzystał z okazji
21.06.2026 11:28

Komentarzy: 0
Ostatni tydzień okazał się momentem sprawdzenia dla polskiej polityki zagranicznej. Zwłaszcza dla jej polityki wschodniej. Pojawiły się jednak nowe i ciekawe czynniki które bedą miały dla nas wszystkich znaczenie.
Czytaj więcej
Jest reakcja Zełenskiego na odebranie Orderu Orła Białego
20.06.2026 16:56

Komentarzy: 0
W sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wpisie na platformie X odniósł się do decyzji Karola Nawrockiego, który w piątek podjął decyzję o odebraniu ukraińskiemu przywódcy Orderu Orła Białego. "Jeśli uważa się, że ten szczególny symbol może pozostać u Katarzyny II, Benita Mussoliniego i Gerharda Schrödera, to my na Ukrainie nie będziemy z tym dyskutować" – napisał Zełenski. Dodał, że dziś odesłał Order Prezydentowi Polski.
Czytaj więcej
Mocny głos z Francji ws. Zełenskiego. Jordan Bardella jednoznacznie po stronie Polski
20.06.2026 16:38

Komentarzy: 0
Decyzja prezydenta Karola Nawrockiego o odebraniu Wołodymyrowi Zełenskiemu Orderu Orła Białego wywołała międzynarodową debatę. Głos w sprawie zabrał także jeden z głównych kandydatów do objęcia urzędu prezydenta Francji, Jordan Bardella. Polityk Zjednoczenia Narodowego nie tylko stanął w obronie polskiego stanowiska, ale również przypomniał o zbrodniach dokonanych na Polakach przez UPA.
Czytaj więcej
Karol Nawrocki mocno o decyzji ws. Zełenskiego. „Próg bólu został przekroczony”
20.06.2026 16:13

Komentarzy: 0
Polacy wiedzą, czym jest wojna i zagrożenie rosyjskie, ale mamy swój próg bólu, który został przekroczony - powiedział w sobotę prezydent Karol Nawrocki, który tłumaczył, dlaczego odebrał Order Orła Białego Wołodymyrowi Zełenskiemu. Ocenił, że prezydent musi mówić głosem tych, których już nie ma.
Czytaj więcej