Jacek Wrona: Ośmiorniczki i ośmiornica

Bardzo lubię grillowane ośmiorniczki, jednak od czasu gdy pojawiły się one w menu bohaterów rozmów w lokalu "Sowa i przyjaciele", są one "passe" i wielu zapomniało, że je kiedykolwiek konsumowali. Ale dzisiaj nie o kulinariach, ale o "ośmiornicy" mafijno - sitwowej w szczególności tzw. prowincjonalnej.
Ś.p. prezydent Lech Kaczyński, stwierdził kiedyś, że "prawdziwą" i najbardziej niebezpieczną mafię w Polsce tworzą prowincjonalne "koterie i sitwy". Moim skromnym zdaniem jest to rzecz oczywista i nie podlegająca dyskusji. Służbowo podróżowałem i podróżuję po całym kraju, wielokrotnie przybywając do jakiegoś miasteczka lub wsi, miałem wrażenie, że to niezależny byt państwowy, polityczny i administracyjny. Wszystkie (łącznie z babcią klozetową) posady są obsadzone " z klucza" i do tego zazwyczaj dziedziczone, ewentualne przyjęcie kogoś z zewnątrz musi być poprzedzone "hołdem lennym" czyli zobowiązaniem, że jak wejdziesz między wrony, to musisz krakać jak one, a wszelkie odstępstwo jest karane natychmiast i bezwzględnie (jak to w mafii). Olbrzymie fundusze jakie docierają od pewnego czasu na prowincje, spowodowały, że stała się to ziemia obiecana i wiele osób, zrezygnowało w kariery w miastach wojewódzkich i Warszawie, bo po co się wystawiać na widok publiczny, jak można "wałki" robić cicho i przyjemnie a pieniądze nierzadko dużo większe. Ci ludzie oraz ich rodziny, to główni beneficjenci III RP, z wszelkimi zmianami, będą więc walczyli na śmierć i życie. Dlatego też, jeżeli chcemy myśleć o "dobrej zmianie" trzeba w nadchodzących wyborach samorządowych tych ludzi odsunąć od władzy, pozbawić ich wpływu na decyzje, kształtujące życie Polaków w ich małych ojczyznach. Mocno kibicuję Patrykowi Jakiemu w jego walce od "odbicie" Warszawy z rąk często mafijnych układów, ale jeszcze bardziej tysiącom innym, którzy dobrze życzą mojej Polsce. Czas już odrąbać wszechobecne macki tej "ośmiornicy" a potem może je na grilla...

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 27.08.2018 20:15
Komentarze
Michał Ossowski, red. naczelny TS: Przeszliśmy od polityki sterowanej autorytarnie do polityki niesterowanej w ogóle
03.02.2026 19:41
Trump stawia warunki Hawanie. „Zawrą układ albo zostaną bez ropy”
01.02.2026 11:57
Karol Nawrocki zabrał głos ws. polityki rządu Tuska. „Ta sprawa szczególnie mnie martwi”
02.01.2026 12:30

Komentarzy: 0
Prezydent Karol Nawrocki w rozmowie z „Gościem Niedzielnym” odniósł się do zarzutów dotyczących wetowania ustaw, relacji z rządem oraz blokowania przez gabinet Tuska jego inicjatyw ustawodawczych. W wywiadzie tłumaczy swoje decyzje i ostro krytykuje sposób prowadzenia polityki przez obecnie rządzących.
Czytaj więcej
Szanse koalicji rządowej na dotrwanie do końca kadencji. Jest nowy sondaż
12.12.2025 08:24

Komentarzy: 0
49,6 proc. respondentów twierdzi, że rządowa koalicja dotrwa do końca kadencji sejmowej w obecnym kształcie, a 30,1 proc. jest przeciwnego zdania – wynika z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) na zlecenie Polskiego Radia 24. Opinii na ten temat nie ma 20,3 proc. ankietowanych.
Czytaj więcej
Solidarność mówi DOŚĆ! - nowy numer "Tygodnika Solidarność"
08.12.2025 20:01

Komentarzy: 0
W najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność" analizujemy najważniejsze wyzwania i problemy z jakimi zmagają się Polacy oraz całe państwo pod sterami obecnego rządu. Na łamach TySola znajdziemy teksty dotyczące społecznych kosztów unijnej polityki klimatycznej, sporu o granice suwerenności oraz, jak zawsze, tematy kluczowe dla świata pracy.
Czytaj więcej

