Dekalog zamiast preambuły?
Zgodnie z procedurą petycja zostanie rozpatrzona przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.
Znany z opisanej tu przeze mnie 18 czerwca inicjatywy wywieszenia tablic z Dekalogiem - jako reakcji na zło, które się dzieje na Zachodzie - na ścianach podległych mu szkół w Tuszowie Narodowym na Podkarpaciu wójt tej gminy Andrzej Głaz zwrócił się do Senatu, aby 10 chrześcijańskich przykazań zastąpiło preambułę Konstytucji RP - poinformowała "Rzeczpospolita".
Zgodnie z procedurą jego petycja zostanie rozpatrzona przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.
Gazeta przypomina, że "preambuła powstała wskutek kompromisu wielu grup politycznych, więc jest w niej mowa o obywatelach <zarówno wierzących w Boga, będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i niepodzielających tej wiary>", a rozpoczyna się od słów: "W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny".
W cytowanym przez "Rz" piśmie wójta do Senatu czytamy: "Dekalog to fundament życia jednostek, społeczeństw i narodów, jego przykazania chronią człowieka przez niszczącą siłą egoizmu, nienawiści i fałszu. (...) Istotne jest więc, aby w tych czasach stanowił on podstawę praw i działań każdego z nas."
Szef senackiej Komisji Robert Mamątow z Prawa i Sprawiedliwości sądzi, że petycja nie zostanie pozytywnie rozpatrzona.
"- O ile ja sam uznaję Dekalog za podstawę ładu i porządku, o tyle nie każdy musi się z tym zgadzać. Poza tym nie jesteśmy dobrym adresatem petycji, bo obecnie nie ma większości potrzebnej do zmiany Konstytucji RP" - powiedział "Rzeczpospolitej".
Zgodnie z procedurą jego petycja zostanie rozpatrzona przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.
Gazeta przypomina, że "preambuła powstała wskutek kompromisu wielu grup politycznych, więc jest w niej mowa o obywatelach <zarówno wierzących w Boga, będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i niepodzielających tej wiary>", a rozpoczyna się od słów: "W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny".
W cytowanym przez "Rz" piśmie wójta do Senatu czytamy: "Dekalog to fundament życia jednostek, społeczeństw i narodów, jego przykazania chronią człowieka przez niszczącą siłą egoizmu, nienawiści i fałszu. (...) Istotne jest więc, aby w tych czasach stanowił on podstawę praw i działań każdego z nas."
Szef senackiej Komisji Robert Mamątow z Prawa i Sprawiedliwości sądzi, że petycja nie zostanie pozytywnie rozpatrzona.
"- O ile ja sam uznaję Dekalog za podstawę ładu i porządku, o tyle nie każdy musi się z tym zgadzać. Poza tym nie jesteśmy dobrym adresatem petycji, bo obecnie nie ma większości potrzebnej do zmiany Konstytucji RP" - powiedział "Rzeczpospolitej".

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 22.09.2018 15:37
Komentarze
"Bezprecedensowa rebelia". TSUE uderza w polski Trybunał Konstytucyjny
11.03.2025 11:37

Komentarzy: 0
Stanowiące bezprecedensową "rebelię" stanowisko przyjęte przez polski Trybunał Konstytucyjny w wyrokach z 14 lipca i 7 października 2021 r. narusza pierwszeństwo, autonomię i skuteczność prawa UE – podkreślił w wydanej we wtorek opinii rzecznik generalny TSUE. Skargę Komisji Europejskiej na Polskę uznał za zasadną.
Czytaj więcej
Znana influencerka złożyła petycję w Sejmie. Domagało się tego 48 tys. ludzi
20.02.2025 22:29
[wywiad] Bp Osial: MEN złamało prawo - Kościół będzie dalej bronił praw rodziców i uczniów
21.01.2025 19:30

Komentarzy: 0
Te zmiany są działaniem naruszającym prawo, a przecież Konstytucja mówi, że „organy publiczne działają na podstawie i w granicach prawa” – podkreślił w rozmowie z KAI bp Wojciech Osial. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego w Episkopacie Polski odniósł się do rozporządzenia MEN w sprawie redukcji lekcji religii z 2 do 1 godziny tygodniowo i organizowania tych lekcji tylko na początku lub końcu zajęć. Pytany o odwołanie się do instancji międzynarodowych, odpowiedział: „Kościół ma prawo wykorzystać wszystkie możliwości prawne w obronie praw rodziców i uczniów”.
Czytaj więcej
Ograniczenie religii w szkole: dlaczego KEP uznaje rozporządzenie MEN za bezprawne
21.01.2025 18:00

Komentarzy: 0
Rozporządzenie minister edukacji Barbary Nowackiej, stanowiące, że w publicznym systemie edukacji ma być obecna tylko jedna godzina lekcji religii tygodniowo, a które ma wejść w życie w dniu 1 września 2025 roku, „jest aktem bezprawnym, gdyż nie osiągnięto co do jego treści wymaganego ustawowo porozumienia z Kościołem katolickim i innymi zainteresowanymi związkami wyznaniowymi” – stwierdza komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.
Czytaj więcej
Przedstawiciele wszystkich sieci handlowych apelują do prezydenta. Chodzi o handel w niedziele
23.12.2024 09:53

Komentarzy: 0
Z inicjatywy Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" zrzeszającej pracowników Biedronki i Dino na biurko prezydenta RP trafiła petycja podpisana przez pracowników wszystkich sieci handlowych. Osoby zatrudnione w handlu domagają się odrzucenia ustawy wprowadzającej od przyszłego roku dodatkową niedzielę handlową przed świętami Bożego Narodzenia w zamian za wolną Wigilię.
Czytaj więcej
