Czy wyborcy PiS chcieliby bezpartyjnego kandydata na prezydenta? Jest sondaż

Zbliżające się wybory prezydenckie w 2025 roku to temat, który budzi coraz większe emocje w Polsce. Prawo i Sprawiedliwość, partia, która dwukrotnie wspierała Andrzeja Dudę na stanowisku prezydenta, tym razem musi wybrać nowego kandydata. Duda, ze względu na ograniczenia konstytucyjne, nie może startować na trzecią kadencję. Choć nazwisko oficjalnego kandydata PiS zostanie ogłoszone 11 listopada, spekulacje wciąż trwają. Jak wynika z informacji przekazanych przez „Rzeczpospolitą”, faworytem do tej nominacji jest obecny prezes IPN, Karol Nawrocki. Wśród innych rozważanych nazwisk znaleźli się również Mariusz Błaszczak oraz Tobiasz Bocheński.
Prawo i Sprawiedliwość Czy wyborcy PiS chcieliby bezpartyjnego kandydata na prezydenta? Jest sondaż
Prawo i Sprawiedliwość / PiS / C.Y 3.0, Wikipedia, Adrian Grycuk

Czy wyborcy PiS chcieliby bezpartyjnego kandydata na prezydenta? 

Sondaż przeprowadzony przez SW Research dla portalu rp.pl ukazał interesujące wyniki. Ankietowani zostali zapytani, kto mógłby być najlepszym kandydatem na prezydenta, gdyby PiS poparło osobę spoza partii. "Gdyby PiS poparł kandydata na prezydenta, który nie jest członkiem tej partii, najlepszym kandydatem pani/pana zdaniem byłby?" - padło pytanie. Wyniki pokazały, że aż 66,5 proc. respondentów nie miało zdania w tej sprawie.

Krzysztof Stanowski na czele stawki

Spośród osób, które udzieliły konkretnej odpowiedzi, najwięcej, bo - 8,5 proc. - wskazało Krzysztofa Stanowskiego, znanego przedsiębiorcę i dziennikarza. Stanowski, twórca Kanału Zero, od pewnego czasu coraz głośniej mówi o swojej politycznej przyszłości, deklarując chęć startu w wyborach prezydenckich. Jego popularność jest szczególnie wysoka w grupie wiekowej 25-34 lata, gdzie uzyskał 15 proc. poparcia.

Na drugim miejscu z wynikiem 6 proc. uplasował się generał Roman Polko, były dowódca jednostki GROM. Polko zdobył największe poparcie wśród mężczyzn oraz osób o wykształceniu zawodowym.

Inni kandydaci i rozkład poparcia

Trzecie miejsce przypadło profesorowi Andrzejowi Zybertowiczowi, doradcy prezydenta Dudy, którego wskazało 5,1 proc. badanych. Niedaleko za nim znalazł się obecny szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN), Jacek Siewiera (5 proc.), a następnie były pięściarz Tomasz Adamek (4,9 proc.) oraz były ambasador w USA i Izraelu, Marek Magierowski (4,1 proc.).

Warto zauważyć, że wyniki różniły się w zależności od demografii. Na przykład, Roman Polko cieszył się większym poparciem wśród osób z wykształceniem zawodowym oraz mieszkańców mniejszych miast, a Stanowski zyskał najwięcej sympatyków wśród młodszych wyborców i ludzi o wyższym wykształceniu.

Sondaż przeprowadzono w dniach 1-2 października 2024 na grupie 800 pełnoletnich osób. (Agencja badawcza SW Research).

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Komunikat dla mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Pałac Buckingham. Niebywałe doniesienia ws. króla

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Strasburger o konieczności zmian w "Familiadzie": "To się nie sprawdziło"


 

POLECANE
Węgierskie organizacje rolnicze odrzucają umowę o wolnym handlu UE z Ukrainą. „Stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa żywności” z ostatniej chwili
Węgierskie organizacje rolnicze odrzucają umowę o wolnym handlu UE z Ukrainą. „Stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa żywności”

Jak poinformował portal HungaryToday, Węgierska Izba Rolnicza (NAK) i Krajowe Stowarzyszenie Węgierskich Kręgów Rolników’ i Spółdzielni Rolników’ (MAGOSZ) stanowczo sprzeciwiają się umowie o wolnym handlu UE z Ukrainą. Organizacje wydały wspólne oświadczenie, w którym wskazują, że umowa zagraża przyszłości europejskiej produkcji żywności i stwarza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywności dla konsumentów.

Poszukiwany za zbrodnie wojenne zatrzymany na Lotnisku Chopina Wiadomości
Poszukiwany za zbrodnie wojenne zatrzymany na Lotnisku Chopina

79-letni obywatel Serbii i Kanady, Zivko Z., został zatrzymany przez Straż Graniczną na Lotnisku Chopina w Warszawie. Mężczyzna był poszukiwany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) wydanego przez chorwacki sąd. Jest podejrzany o zbrodnie wojenne przeciwko ludności cywilnej popełnione podczas wojny w Chorwacji na początku lat 90.

Pilny komunikat sanepidu i RCB dla mieszkańców woj. dolnośląskiego z ostatniej chwili
Pilny komunikat sanepidu i RCB dla mieszkańców woj. dolnośląskiego

Woda w sześciu podwrocławskich miejscowościach została uznana za niezdatną do picia – poinformował w środę wrocławski sanepid. Powodem jest przekroczenie dopuszczalnych norm bakterii coli w wodociągu sieciowym Święta Katarzyna, który zaopatruje mieszkańców kilku miejscowości w gminie Siechnice. To już kolejny przypadek skażenia wody na Dolnym Śląsku w ostatnich tygodniach.

Termin przedstawienia Krajowego Planu Odbudowy Zasobów Przyrodniczych coraz bliżej. Czy uda się przekonać rolników? z ostatniej chwili
Termin przedstawienia Krajowego Planu Odbudowy Zasobów Przyrodniczych coraz bliżej. Czy uda się przekonać rolników?

Stan prac nad przygotowaniem Krajowego Planu Odbudowy Zasobów Przyrodniczych (KPOZP) i wdrażanie unijnego rozporządzenia w tej sprawie były głównymi tematami konferencji z udziałem wiceministra klimatu i środowiska Mikołaja Dorożały. MKiŚ do pracy nad przygotowywaniem planu zaprosiło stronę społeczną. Rozporządzenie nadal budzi wątpliwości polskich rolników, którzy obawiają się, że unijne regulacje zmuszą ich m.in. do zalewania pól uprawnych i torfowisk, a także zalesiania użytkowanych gruntów.

Polski system emerytalny niemal na dnie. Nowy światowy ranking z ostatniej chwili
Polski system emerytalny niemal na dnie. Nowy światowy ranking

Polski system emerytalny znalazł się wśród najsłabszych na świecie – wynika z najnowszego raportu Mercer CFA Institute Global Pension Index 2025. Polska uplasowała się na jednym z najniższych miejsc w rankingu obejmującym 52 kraje, a eksperci ostrzegają, że brak reform może pogłębić problemy finansowe i społeczne w nadchodzących dekadach.

PE otwiera drogę do likwidacji weta w Radzie. Rezolucja ma skończyć z suwerennością państw. „Jak rodem z głębokiej komuny” z ostatniej chwili
PE otwiera drogę do likwidacji weta w Radzie. Rezolucja ma skończyć z suwerennością państw. „Jak rodem z głębokiej komuny”

„Właśnie przegłosowano rezolucję, która otwiera drogę do likwidacji prawa weta dla Polski w kluczowych decyzjach Unii Europejskiej!” – alarmuje w mediach społecznościowych eurodeputowana Ewa Zajączkowska-Hernik (Konfederacja).

Włosi przejmują władzę w niemieckim gigancie medialnym. Niemcy odsunięci od sterów z ostatniej chwili
Włosi przejmują władzę w niemieckim gigancie medialnym. Niemcy odsunięci od sterów

Rewolucja w niemieckim koncernie ProSiebenSat.1. Zaledwie kilka tygodni po przejęciu większości udziałów przez włoską grupę medialną MFE (Media For Europe), należącą do rodziny Silvio Berlusconiego, doszło do masowych zwolnień w kierownictwie firmy – informuje dziennik „Bild”.

Ekspert portugalskiego think-tanku miażdży europejską politykę migracyjną: Jest fałszywym rozwiązaniem stagnacji gospodarczej z ostatniej chwili
Ekspert portugalskiego think-tanku miażdży europejską politykę migracyjną: "Jest fałszywym rozwiązaniem stagnacji gospodarczej"

Rafael Pinto Borges, założyciel i prezesNova Portugalidade, konserwatywnego i patriotycznie nastawionego think tanku z siedzibą w Lizbonie obnaża unijną politykę migracyjną. „Dziesięciolecia masowych migracji sprawiły, że Europa stała się w ujęciu względnym biedniejsza niż co najmniej od XV wieku. Europejczyków karmiono kłamstwem” - pisze w artykule „Imigracja jest fałszywym rozwiązaniem stagnacji gospodarczej Europy” opublikowanym na łamach European Conservative.

Wypadek na autostradzie. Nie żyje 46 osób Wiadomości
Wypadek na autostradzie. Nie żyje 46 osób

Policja w Ugandzie poinformowała o makabrycznym wypadku drogowym, w wyniku którego zginęło 46 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Do katastrofy doszło na autostradzie Kampala–Gulu, jednej z najbardziej ruchliwych dróg w kraju. Wcześniej lokalne władze przekazały, że ofiar było nawet 63, jednak ugandyjska policja skorygowała dane, wyjaśniając, że w początkowych raportach omyłkowo uwzględniono osoby nieprzytomne, które jednak przeżyły katastrofę.

Tobiasz Bocheński: Porażka Zielonego Ładu w Parlamencie Europejskim z ostatniej chwili
Tobiasz Bocheński: Porażka Zielonego Ładu w Parlamencie Europejskim

"Udało się zatrzymać zły kompromis nad Zielonym Ładem. (…) Dziś wygraliśmy głosowanie w Parlamencie Europejskim. Dzięki jedności i determinacji posłów PiS będziemy dalej pracować nad wykasowaniem przepisów Zielonego Ładu" – informuje w mediach społecznościowych europoseł PiS Tobiasz Bocheński.

REKLAMA

Czy wyborcy PiS chcieliby bezpartyjnego kandydata na prezydenta? Jest sondaż

Zbliżające się wybory prezydenckie w 2025 roku to temat, który budzi coraz większe emocje w Polsce. Prawo i Sprawiedliwość, partia, która dwukrotnie wspierała Andrzeja Dudę na stanowisku prezydenta, tym razem musi wybrać nowego kandydata. Duda, ze względu na ograniczenia konstytucyjne, nie może startować na trzecią kadencję. Choć nazwisko oficjalnego kandydata PiS zostanie ogłoszone 11 listopada, spekulacje wciąż trwają. Jak wynika z informacji przekazanych przez „Rzeczpospolitą”, faworytem do tej nominacji jest obecny prezes IPN, Karol Nawrocki. Wśród innych rozważanych nazwisk znaleźli się również Mariusz Błaszczak oraz Tobiasz Bocheński.
Prawo i Sprawiedliwość Czy wyborcy PiS chcieliby bezpartyjnego kandydata na prezydenta? Jest sondaż
Prawo i Sprawiedliwość / PiS / C.Y 3.0, Wikipedia, Adrian Grycuk

Czy wyborcy PiS chcieliby bezpartyjnego kandydata na prezydenta? 

Sondaż przeprowadzony przez SW Research dla portalu rp.pl ukazał interesujące wyniki. Ankietowani zostali zapytani, kto mógłby być najlepszym kandydatem na prezydenta, gdyby PiS poparło osobę spoza partii. "Gdyby PiS poparł kandydata na prezydenta, który nie jest członkiem tej partii, najlepszym kandydatem pani/pana zdaniem byłby?" - padło pytanie. Wyniki pokazały, że aż 66,5 proc. respondentów nie miało zdania w tej sprawie.

Krzysztof Stanowski na czele stawki

Spośród osób, które udzieliły konkretnej odpowiedzi, najwięcej, bo - 8,5 proc. - wskazało Krzysztofa Stanowskiego, znanego przedsiębiorcę i dziennikarza. Stanowski, twórca Kanału Zero, od pewnego czasu coraz głośniej mówi o swojej politycznej przyszłości, deklarując chęć startu w wyborach prezydenckich. Jego popularność jest szczególnie wysoka w grupie wiekowej 25-34 lata, gdzie uzyskał 15 proc. poparcia.

Na drugim miejscu z wynikiem 6 proc. uplasował się generał Roman Polko, były dowódca jednostki GROM. Polko zdobył największe poparcie wśród mężczyzn oraz osób o wykształceniu zawodowym.

Inni kandydaci i rozkład poparcia

Trzecie miejsce przypadło profesorowi Andrzejowi Zybertowiczowi, doradcy prezydenta Dudy, którego wskazało 5,1 proc. badanych. Niedaleko za nim znalazł się obecny szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN), Jacek Siewiera (5 proc.), a następnie były pięściarz Tomasz Adamek (4,9 proc.) oraz były ambasador w USA i Izraelu, Marek Magierowski (4,1 proc.).

Warto zauważyć, że wyniki różniły się w zależności od demografii. Na przykład, Roman Polko cieszył się większym poparciem wśród osób z wykształceniem zawodowym oraz mieszkańców mniejszych miast, a Stanowski zyskał najwięcej sympatyków wśród młodszych wyborców i ludzi o wyższym wykształceniu.

Sondaż przeprowadzono w dniach 1-2 października 2024 na grupie 800 pełnoletnich osób. (Agencja badawcza SW Research).

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Komunikat dla mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Pałac Buckingham. Niebywałe doniesienia ws. króla

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Strasburger o konieczności zmian w "Familiadzie": "To się nie sprawdziło"



 

Polecane
Emerytury
Stażowe