Szukaj
Konto

Nowe informacje o zdrowiu papieża. Franciszek tłumaczy, dlaczego nie pojechał do Dubaju

30.11.2023 16:30
Papież Franciszek
Źródło: EPA/GIUSEPPE LAMI Dostawca: PAP/EPA
Komentarzy: 0
Na dzisiejszym spotkaniu z uczestnikami seminarium o etyce w służbie zdrowia Franciszek mówił o powodach odwołania 45. podróży apostolskiej do Dubaju, gdzie miał on brać udział w międzynarowej konferencji COP28.

Dlaczego odwołano podróż do Dubaju?

Papież przyjął uczestników seminarium o etyce w służbie zdrowia. Z powodu choroby nie mógł przeczytać przygotowanego na tę okazję przemówienia. Podzielił się jednak z zebranymi informacjami na temat stanu swego zdrowia.

- Jak widać żyję - powiedział mocno zachrypniętym głosem. - Lekarz nie pozwolił mi jechać do Dubaju. Powodem jest to, że jest tam bardzo gorąco i trzeba przechodzić z miejsc, gdzie jest bardzo ciepło do pomieszczeń klimatyzowanych. A to w mojej sytuacji, z moimi oskrzelami nie jest dobre - wyjaśnił.

Papież zaznaczył, że na szczęście nie było to zapalenie płuc. - To tylko bardzo ostre, niezakaźne zapalenie oskrzeli. Nie mam już gorączki, ale nadal biorę antybiotyki i inne leki - dodał.

Kłopoty zdrowotne papieża

Kwestia choroby Franciszka wypłynęła ostatni weekend, gdy Stolica Apostolska najpierw w sobotę odwołała papieskie audiencje, a potem w niedzielę modlitwa "Anioł Pański" odbyła się z kaplicy w Domu św. Marty. Sam papież wyjaśnił, że ma problemy ze stanem zapalnym płuc. W sobotę przekazano informację, że po tomografii płuc, którą papież przeszedł w szpitalu, wypuszczono go do domu, bo choroba miała nie zagrażać życiu i zdrowiu.

Przypomnijmy, że wcześniej w tym roku Franciszek przebywał w Klinice Gemellego dwukrotnie. Pierwszy raz na przełomie marca i kwietnia, było to spowodowane zapaleniem oskrzeli. Drugi raz w czerwcu, gdy przeszedł laparotomię z powodu niedrożności jelit.

Pomimo aktywnego trybu życia i napiętego grafiku działań za niecały miesiąc papież skończy 87 lat. Z powodu sędziwego wieku papieski stan zdrowia jest na bieżąco monitorowany.

Odwołanie podróży

We wtorek wieczorem przekazano, że na wyraźną prośbę lekarzy odwołana została 45. podróż apostolska Franciszka do Dubaju, gdzie papież miał wziąć udział w konferencji COP28. Watykan ma być reprezentowany na tym wydarzeniu, ale już bez udziału papieża.

Z kolei w środę Franciszek uczestniczył w cotygodniowej audiencji generalnej, ale jego katecheza odczytana została przez ks. prał. Filippo Ciapanelli z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Krzysztof Bronk, Vatican News; adg

Komentarzy: 0
Data publikacji: 30.11.2023 16:30
Źródło: KAI/vaticannews.va/pl, tysol.pl