XI Wojewódzki Konkurs Pieśni Patriotycznej "Piękna nasza Polska cała"

Dzisiaj w Gdańsku odbył się XI Wojewódzki Konkurs Pieśni Patriotycznej, w którym wzięły udział 23 zespoły muzyczne oraz soliści, uczniowie z 15 szkół specjalnych i integracyjnych woj. pomorskiego. Razem 93 wykonawców. Przyjechali m.in. z Pelplina, Trzewa, Kolnika, Kwidzyna i Trójmiasta.
Przed rozpoczęciem części konkursowej Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" wystąpił w imieniu Piotra Dudy, przewodniczącego KK NSZZ "S", patrona i fundatora konkursu.

- To już po raz piąty rozbrzmiewają patriotyczne śpiewy młodych ludzi w historycznej sali Akwen gdzie na wszystkich spogląda z dużego obrazu patron NSZZ "S" ks. Jerzy Popiełuszko. Wcześniej konkursy odbywały się w jednej z gdańskich szkół. Dzisiejszy konkurs wpisuje się w ciąg obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Natomiast w przyszłym roku będzie miał szczególny wymiar 100-lecia odzyskania Niepodległości - mówił Majchrowicz

Uczestnicy konkursu wykazali się dużym zaangażowaniem. Niektórzy z nich przebrali się w stroje żołnierskie z okresu międzywojennego, a więc z czasu, kiedy tworzyła się polska państwowość po 123 latach niewoli. Niezwykle barwnie i tak narodowo wyglądali członkowie Zespołu "Pozytywne Myśli" z ZSS nr 2 w Gdańsku. Inni mieli przypięte biało-czerwone kotyliony. W repertuarze znalazły się takie pieśni, jak m.in. "Kwiaty polskie", "O mój rozmarynie", "Rozkwitały pąki białych róż", "Niepodległa Niepokorna", "Po ten kwiat czerwony".

Tadeusz Majchrowicz zwracając się do uczestników powiedział, że już sam ich udział jest zwycięstwem. Pomimo, że jury konkursu wytypują wyróżnionych i zwycięzców.

Konkurs zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Pieśni Patriotycznej, funkcjonujące przy Szkole Podstawowej Specjalnej nr 26 w Gdańsku. Wspierały je środowiska kombatanckie, jak Sybiracy, Rodzina Katyńska, Rodzina Ponarska, kombatanci ze Związku "S". Ambasadorem wydarzenia jest aktorka Krystyna Łubieńska.

pm
- To już po raz piąty rozbrzmiewają patriotyczne śpiewy młodych ludzi w historycznej sali Akwen gdzie na wszystkich spogląda z dużego obrazu patron NSZZ "S" ks. Jerzy Popiełuszko. Wcześniej konkursy odbywały się w jednej z gdańskich szkół. Dzisiejszy konkurs wpisuje się w ciąg obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Natomiast w przyszłym roku będzie miał szczególny wymiar 100-lecia odzyskania Niepodległości - mówił Majchrowicz
Uczestnicy konkursu wykazali się dużym zaangażowaniem. Niektórzy z nich przebrali się w stroje żołnierskie z okresu międzywojennego, a więc z czasu, kiedy tworzyła się polska państwowość po 123 latach niewoli. Niezwykle barwnie i tak narodowo wyglądali członkowie Zespołu "Pozytywne Myśli" z ZSS nr 2 w Gdańsku. Inni mieli przypięte biało-czerwone kotyliony. W repertuarze znalazły się takie pieśni, jak m.in. "Kwiaty polskie", "O mój rozmarynie", "Rozkwitały pąki białych róż", "Niepodległa Niepokorna", "Po ten kwiat czerwony".
Tadeusz Majchrowicz zwracając się do uczestników powiedział, że już sam ich udział jest zwycięstwem. Pomimo, że jury konkursu wytypują wyróżnionych i zwycięzców.
Konkurs zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Pieśni Patriotycznej, funkcjonujące przy Szkole Podstawowej Specjalnej nr 26 w Gdańsku. Wspierały je środowiska kombatanckie, jak Sybiracy, Rodzina Katyńska, Rodzina Ponarska, kombatanci ze Związku "S". Ambasadorem wydarzenia jest aktorka Krystyna Łubieńska.
pm

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 15.11.2017 17:47
Komentarze
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska
13.05.2026 16:32

Komentarzy: 0
W Gdańsku planowane są wyjątkowe środki bezpieczeństwa w związku z dużą międzynarodową konferencją dotyczącą odbudowy Ukrainy. Jak poinformował portal Infosecurity24, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt wprowadzenia czasowego zakazu noszenia i przemieszczania broni na terenie miasta.
Czytaj więcej
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska
12.05.2026 07:52

Komentarzy: 0
Pasażerowie komunikacji miejskiej w Gdańsku muszą zwrócić uwagę na nowe godziny odjazdów autobusów. Od poniedziałku 11 maja obowiązują korekty rozkładów jazdy kilku linii ZTM. Zmiany dotyczą zarówno połączeń kursujących przez Oliwę, jak i tras obsługujących południowe dzielnice miasta.
Czytaj więcej
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska
09.05.2026 15:53
Odsłonięcie tablicy ku czci ks. Stanisława Bogdanowicza. Ważne wydarzenie w Gdańsku
07.05.2026 16:36

Komentarzy: 0
Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych duchownych w Gdańsku, wspierał opozycję w czasach PRL i przez lata budował patriotyczny charakter Bazyliki Mariackiej. Już 9 maja odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej ks. infułatowi Stanisławowi Bogdanowiczowi.
Czytaj więcej
„Dokąd idziesz, Polsko?” W Gdańsku otwarto wystawę fotografii Wojciecha Milewskiego
04.05.2026 13:18
